Vista a mój komputer - czy będzie ok?

Od jakiegoś czasu coraz bardziej mnie korci, aby zainstalować na moim kompie Vistę w wersji Home Basic (dochodzi do tego fakt, iż za jakiś czas będzie można ściągnąć SP1)

Mam kilka pytań, co do wymagań sprzętowych.

No niby mój cud techniki spełnia minimalne wymagania, a nawet je przewyższa:

  • procesor AMD Sempron 2500+ 1,75 (podkręcony do 2800+ 2,10 GHz 32 bity)

  • 1 giga ramu ddr400 podłączone w dualu,

  • dysk 80 więc ok,

  • grafika GeForce 6600 - 128 MB,

  • DVD jest ;),

  • dźwięk również posiadam :D,

  • net - jest.

Jak myślicie – poleci ? Będzie płynnie jak na vistę czy totalny zwis i brak kontroli na systemem ?

O ile mi komputer służy do oglądania filmów, słuchania muzyki, Internetu i od czasu do czasu pogrania w jakieś mini gierki jak będzie z moim bratem, który lubi pograć sobie np. w Quake 4.

Od jednych słyszę że Windows starsznie zamula… pamięć RAM idzie w błoto (swego czasu testowałem Vistę w pierwszej wersji bety, jak i również Windows Server 2008.O ile Beta Visty działała dość dobrze – oczywiście jak na wersje testową (fakt, faktem jadła dużo zasobów) – ale nie było źle.

Windows Server 2008 – działanie i szybkość to bajka – nawet na XP SP2 nie mam tak szybko )

Jeszcze innie mówią że:

Wedłóg mnie instalowanie Visty na twoim sprzęcie, biorąc pod uwagę to do czego go używasz, nie ma większego sensu… chyba ze chcesz na siłę sobie oblookać system. A co do service packa 1 to w gruncie rzeczy nie wnosi on nic ciekawego.

He he… temat rzeka i grozi rozwleczeniem wątku na wiele podstron :slight_smile:

Sprzęt, który wypisałeś spokojnie wystarczy do większości zadań domowych, chociaż komfort pracy będzie taki sobie. Nie tragiczny ale taki sobie. Na przykład możesz zapomnieć o otwarciu zbyt dużej ilości aplikacji jednocześnie. Dorzuć do tego co masz kolejne 1GB ramu i będzie naprawdę OK. No, może poza graniem w co nowsze gry - słaba karta graficzna. No ale to będzie przeszkodą nawet na XP :slight_smile:

O gry to ja się nie martwię… :smiley: nie gram ! Jak co brat będzie zmuszony kupić lepszą grafikę :smiley:

Mam możliwość instalacji Visty i bardzo mnie ciekawi, co się tak naprawdę zmieniło od czasów mojej bety :smiley:

Temat rzeka… mi odpowiada, bo chcę jak najwięcej wiedzieć :slight_smile:

Fakt tez wydaje mi się, że jeden giga Ramu to minimum - ale mam w planach bliższych (dalszych) dokupić kość ramu tak właśnie z jeden giga.

Nie ukrywam też, że XP po prostu mi się znudził i mam go już dość - z natury jestem estetą i dla mnie najbardziej liczy się wygląd produktu - funkcje są na 2 miejscu.

Spokojnie instaluj Vistę na swoim komputerze. Będzie nawet ładnie chodził, fak faktem na 512MB ramu to słabiutko, ale już na 1GB będzie już dobrze, może nie rewelacyjnie ale nie będzie źle. :mrgreen:

Mojemu bratu zainstalowałem viste home premium na laptopie:

Procesor: Celeron 1,7GHz

Ram: 0,5GB DDR2 533MHz

Dysk: 100GB

Grafika: GMA900 64MB

I działa zaskakujaco dobrze :shock:

Więc na twoim komputerze bedzie dobrze śmigać :wink:

Zainstalowałem Vistę na lapku z 1 GB RAM, Celeronem 1.3 GHz i tandetnym układem graficznym- poza dłuższym uruchamianiem i brakiem Windows Aero nie widzę dużego spadku wydajności. Gdy dołożysz ten 1 GB RAM będzie chodzić świetnie, a twoja karta graficzna obsłuży Aero. Miłego korzystania. :smiley:

Zainstaluj Home Premium. Będziesz miał Aero, więc wszystko będzie ładnie wyglądać i będziesz miał jeszcze kilka funkcji. Nie warto instalować Home Basic. Tam nie ma nic ciekawego. :slight_smile:

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz zainstalować Vistę aby po prostu mieć Vistę (bo taka jest moda i koledzy wkoło mają), czy po to aby skorzystać z jakichś funkcji, które są tylko w Viście a Ty ich bardzo potrzebujesz. Do tej pory spotykając ludzi i rozmawiając z nimi, zauważam że w ogóle nie wiedzą po co przesiadają się lub przesiedli na Vistę, argumentując raz, że “to jest nowsze” a innym razem “że ładniejsze”. Argumenty prawie nigdy nie są rzeczowe, uzasadniające jakieś super funkcje Visty, bo… bo tak naprawdę Vista żadnych super funkcji nie posiada.

Niektórzy argumentują Vistę funkcją ReadyBoost, niby to przyspieszającą, ale Vista jest ogólnie wolniejsza od XP i nawet z funkcją ReadyBoost nie jest w stanie z XP-kiem konkurować na polu szybkości i sprawności obsługi systemu. Jedyna naprawdę zauważalna zaleta Visty nad XP (i to tylko dla zaciekłych graczy w najnowsze hity lub grafików albo filmowców w profesjonalnych studiach) to obsługa więcej niż 3,25 GB pamięci. Ale tu już musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planujesz używać więcej niż 3 GB pamięci. W systemie Windows XP 3GB pamięci to ilość przeolbrzymia, aż ciężka do wykorzystania przez domowego użytkownika, natomiast w systemie Vista już nie.

Niektórzy przesiadają się na Vistę w ślepym pędzie za kompatybilnością, bo może okaże się, że tylko pod Vistą będzie można uruchomić jakąś grę lub program. To raczej bezpodstawne obawy, bo użytkowników Windows XP jest wielokrotnie więcej niż użytkowników Visty, dlatego producentom gier i oprogramowania zależy na dopasowywaniu wszystkiego również pod system XP. I tak będzie jeszcze co najmniej dwa lata.

Jeśli chcesz być “trendy” to instaluj Vistę, a jeśli myślisz ekonomicznie - to zostań przy XP. 300 zł piechotą nie chodzi.

Wydatek to nie problem bo Vistę mam od znajomego, który jej nie chce.

Ot pytanie… Mam już płyty i jedna to Anytime upgrade a 2 to system - tyle że jest na niej napisane że to dysk do “uzdrawiania systemu”… ale chyba będzie się dało zainstalowac Vistę.

Chcę miec tego Wina bo mnie ciekawi - jest to coś nowego a ja bardzo lubię nowe rzeczy.

2 giga ramu to dla mnie max… :d

Trochę system przyśpieszył… i co zabawne… testując go na Everes ma lepsze wyniki niż XP :lol:

odczyt z pamięci XP - 2912 MB/sek Vista - 3110 MB/sek

zapis do pamięci XP - 2737 MB/sek Vista - 2914 MB/sek

memory Copy XP - 2579 MB/sek Vista - 3000 MB/sek

czas oczekiwania pamięci XP - 98.6 ns Vista - 95.5 ns

ef9003e82fd97357m.png