Vista a RAM

nawet gdy nie uruchumiam żadnych programów/gier, Vista zżera mi i tak ok 60% RAMu (mam 1 GB) - czy to normalne? czy można coś tym zrobić?

tak.

powyłączać różne bajery, aero, sidebar itp. -> optymalizacja Visty (google).

Tak, to normalne.

Vista jest tak zaprojektowana, że całą wolną pamięć przeznacza na buforowanie zaspisu i odczytu z dysków twardych, żeby programy i pliki otwierały się szybciej.

Dzieję się to dynamicznie, więc, gdy uruchamiasz jakiś program, wówczas Vista oddaje mu część pamięci przeznaczonej na buforowanie.

Odbywa się to oczywiście kosztem spadku wydajności buforowania.

Jeżeli chcesz zapewnić kompromis pomiędzy buforowaniem, a dostępną pamięcią dla aplikacji i otwieranych plików, rozszerz pamięć do 2GB.

Dodatkowo możesz użyć szybkiego PenDrive do włączenia funkcji ReadyBoost (oczywiście pendrive powinien być zgodny z tą technilogią).

Większość szybkich PenDrive ma dobre transfery w pierwszych sektorach, a kiepskie w ostatnich. Te, które są zgodne z tą technologią mają w miarę równą prędkość we wszystkich obszarach.

To, co napisał techik_elektro , to oczywiście podstawa, od której powinno się zacząć :slight_smile:

A moim zdaniem dla visty zalecane powinno być 2 GB RAM. Pracowałem rok na viście przy 1 GB u nie było pełnego komfortu pracy. Natomiast jestem pewny, iż przy 2 GB będzie zupełnie spoko!

Chyba, że ktoś chciałby pod Vistą montować filmy :wink: no to raczej zalecam 3-4 GB RAMU :slight_smile:

PS. technik_elektro u mnie z kompem narazie wszystko spoko. Błedy Ultra DMA CRC error count przestał rosnąć - zatrzymały się na 30370 :wink: Pozdrawiam i sorki za offtopic :wink:

Ja na dwóch GB pracuję komfortowo (nie tylko muzyka, internet i filmy, ale programowanie w .NET, SQL Server, AutoCAD). Wyłączyłbym nawet plik wymiany (teraz ma <700 MB), ale czasem maszyny wirtualne go bardzo potrzebują :slight_smile:

dzięki wszystkim

ludzie nie optymalizujcie visty tak jak xp… przez to chodzi jeszcze wolniej…

ja mam 1gb ramu i mam komfort pracy więc co Wy wypisujecie??

mój kumpel ma tyle samo ramu co ja czyli 1gb lecz karte ma lepszą i vista mu szybciej chodzi nie znam sie na szegółach ale z tego co widziałem karta graficzna tez ma jakiś związek na prace visty

O matko wyłącz usługę ''Wstępne ładowanie do pamięci" i zużycie powinno trochę spaść :-x

ale wtedy system zwolni… :mrgreen:

ma mam 512 ram i vista chodzi bardzo dobrze…

No ale to rozwiązanie to daje jakieś widoczne zmiany przy RAM’ie 512 :wink:

przy 1gb też

proponuję spróbować uruchomić Gothica 3 :-).

Gothic nawet na XP przy 1GB wysiada - ta gra jest źle napisana.

Widze, że wiedza o Viście nadal słaba 8)