Vista blokuje bootowanie z zewnętrznych nościków?

Mam problem. Złożyłem se płytkę ubuntu 8.04.1 (niedługo złożę 8.10 xD) z moimi ulubionymi programami, ale to tam już mniej istotne. U mnie bootuje bez problemu, ale w szkole na komputerze z Viśtą nie chce się zbootować. Jest pełny dostęp do BIOSu i wszędzie ustawiłem jako pierwsze bootowanie z płyty i jakoś cały czas się windows uruchamia, płytką nawet nie kręci.

Potrzebuje w szkole ubu, bo mnie ta vista już dobija kompletnie, nie mogę włączyć programów, których skompilowałem, bo nie mam praw dostępu do nich… I pare innych wnerwiających komunikatów.

Czy jest to możliwe że vista jakoś to blokuje? Ostatnio mój znajomy chciał zainstalować XP zamiast visty i płytka też mu nie chciała startnąć (przed instalką visty normalnie się bootowało).

Spotkał się ktoś jeszcze z takim problemem i czy wie ktoś, jak to rozwiązać??

Nie jestem pewien czy to coś da ale vista wykorzystuje najnowszy bootloader.

Zwróć uwagę gdzie jest wpięty CDRom w komputerze bo spotkałem się z takim czymś że CD był wpięty na kontroler Jmicorn i w biosie był możliwy start z CD-rom ale był też możliwy strat z “DVD-jakaś konkretna nazwa modelu nagrywarki” .Kiedy ustawiałem mu CD-rom nie startował a kiedy wskazywałem na konkretny model to wszystko było OK.

Dostępu do wnętrza kompa nie mam. Wiem że jest tam jakiś IPat, który jakoś zarządza partycjami, czy coś w tym stylu i XD Technology. Nie do końca rozumiem te XDT, jak czytałem to to blokuje jakieś funkcje procesora, może to to blokuje?