Vista czy XP? Doradźcie :)

Witam, mam mały dylemat i nie wiem który system zainstalować, bo jutro kupuję sobie HDD 250GB ( bo dysk padł - Pisałem o tym na tym forum :slight_smile: ). A komputerek jest taki

  1. Procesor 3.2 GHz

  2. Pamięć RAM 3 GB

  3. Grafika Gforce 7300GT

  4. Płyta główna nowa ma około 1 roku.

Chyba bardziej szczegółowo to nie ma co pisać. Jak by co to dajcie znać o czym jeszcze wspomnieć mam. Bo w zasadzie ja wolę Vistę, ale dzieciak dostał grę NFS Undercover i wspominał że na Viście nie chodziło płynnie. Ale dla mnie to nie ma różnicy na jakim ja systemie będę pracował, no a dzieciakowi zależy na gierce. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam :slight_smile:

Vista ma DX10, a twoja karta graf. nie obsługuje go. Więc dla gier lepszy byłby Xp, a dla reszty Vista.

To nie ma nic do rzeczy,w Viście można doinstalować DirectX 9.0c.

Zawsze możesz też zainstalować dwa systemy.

Tak, ale to nie zawsze daje efekt, zwłaszcza przy tych nowszych grach, do których zalicza sie NFS undercover…

ja osobiście wolę xp

Hmmm musisz sobie sam odpowiedzieć na te pytanie najpierw zainstaluj sobie Viste po testuj sprawdz czy Ci odpowiada pośmigaj miesiąc a puzniej zainstaluj XP i zobaczysz który Ci pasuje bo tu na forum jedni Vista a drudzy XP i sam nie będziesz wiedział

Dodane 01.03.2009 (N) 20:02

A tak że zapytam przed padnięciem dysku to jaki miałeś system???

Może i na Viście nie chodziło płynnie, ale czy będzie chodzić płynnie na XP?

Może należałoby wgrać najnowsze sterowniki ze strony NVidii, bo te systemowe nie są zbyt wydajne - po wydaniu Visty był problem właśnie ze sterownikami grafiki, gdyż te okazywały się wyraźniej wolniejsze od odpowiedników z XP. Ale od tego czasu zmieniło się na lepsze. W dodatku 7300 to nie jest zbyt wydajna grafika, taka sobie. Dla wielu gier trzeba wyłączyć zaawansowane efekty, a nawet zmniejszyć rozdzielczość.

Ja uważam, że Vista byłaby lepsza.

Wcześniej właśnie miałem Vistę HP i wszystko fajnie chodziło, oprócz tej gry. Wiem że ta grafika jest z niższej półki. Za jakiś czas mam zamiar pewne rzeczy powymieniać ale jeszcze nie teraz.

Ta gra jest właśnie z tej górnej półki,i ma nie lada wymagania

Scoripon czy ja to źle rozumie czy ty coś pomieszałeś? Gra może ma wymagania, ale nie oferuje dobrej grafiki wzamian sam miałem tą gre i nie jestem z nej zadowolony, na full widziałem piksele, ogólnie gra badziewna…

Bierz XP. Vista to taki niewypał, że Microsoft pracuje w ukropie czoła nad Siódemką, żeby jak najszybciej zatrzeć ślady po Viście.

Przykładowe buble z Vistką, które zauważyłęm u siebie podczas miesięcznego używania Visty:

  1. Vista + Office + niektóre drukarki = sypanie się offica. Żeby temu zapobiec trzeba ustawić jako domyślną inną drukarkę (np pdfcreator lub tą tworzoną przez pakiet Office)

  2. Karta dźwiękowa SB Audigy - brak efektów EAX, brak możliwości zgrywania wszystkiego, co wychodzi z karty dźwiękowej

  3. Straszne wymagania w grach - Neverwinter 2 u mnie działał tak, że po 5 minutach zrezygnowałem (a wszystkie datela ustawiłem na minimum) - Pod XP gra odżyła.

  4. Wielkość systemu po instalacji to jakieś 9GB - zdecydowanie za dużo!

przy tych podzespołach/oprócz grafy/ to polecam viste gdyż nic się tu niebędzie cieło a system jest lepszy od xp w pewnych kwestiach tj: system niezwalnia im dłużej jest zainstalowany (chodzi mi głównie o start/zamykanie systemu), jest bezpieczniejszy od xp (uac, defender(jest jaki jest ale jest)), okienka wyszukiwania w start menu i w oknach explorera ułatwia bardzo prace itd itp…

Ja mam viste na komputerze pentium D 2.8GHz (2rdzeniowiec), 3gb ram i graf GF7600GS 512 mb i nic się nie tnie, nie muli (nawet GTA4 chodzi płynnie, nic się nie tnie), miałe xp wcześniej na tym pc i wiem że już napewno do xp nie wrócę…

czy twój procesor jest 2 czy 1rdzeniowy bo tego nie uściśliłeś?

ja na twoim miejscu brałbym viste bo to że

nie jest winą visty tylko sterowników albo sprzętu; czy ta gra nie chodziła płynnie na tym pc czy na gorszym? bo to ważne…

Twój sprzęt spełnia wymagania tego NFS’a (minimalne), a nawet je przewyższa (także dla visty) więc gra powinna chodzić dobrze na tym sprzęcie z vistą…

Hmm…to,że miałeś jakieś tam problemy nie oznacza,że system jest do niczego.A co z XP ludzie nie mają żadnych problemów?Ja też obawiałem się przejścia na Vistę m.in. przez to że naczytałem się komentarzy w Twoim stylu.W końcu się zdecydowałem i nie żałuję.

Vista powinna działać przyzwoicie,ale to jak system będzie działał zależy też od użytkownika.

To jak dany system się zachowuje zależy w dużej mierze od użytkownika. Vistę miałem - ściągnąłem z MSDN AA. Pierwsze wrażenie - o matko, jakie to powolne krówsko. Ale nie dałem za wygrana i zainstalowałem SP1 + resztę poprawek. Po tej operacji Vista odżyła. Stała się dużo żwawsza. Po kilku dniach wyłączyłem UAC, Windows Search i wstępne ładowanie do pamięci. Po tym system przestał się pytać cały czas, czy jestem pewny zrobić to i owo, dysk przestał mielić i system znów przyspieszył. Mimo wszystko Vista ma swoje niedociągnięcia i przegięcia, które sprawiają, że Vistę uważam za bubla.

Gdyby Vista była dobra, to Siódemka by na niej bazowała, a tak raczej nie jest skoro MS zaczął robić siódemkę od początku. Ostatnio testowałe Windows7 i muszę przyznać, że MS miło mnie zaskoczył. System jest nie tylko ładny i szybki, ale również dopasowany do użytkowników - głosy beta-testerów są brane pod uwagę co bardzo cieszy.

Póki co zostaję przy XP, bo to dobry i sprawdzony system. Nie instaluję jakiś dziwnych programów, nie chodzę po podejrzanych stronach www, mam wyłaczony autostart, jak podłączam jakąś zewnętrzną pamięć, to najpierw sprawdzam, co na niej siedzi, co jakiś czas defrgmentuję rejestr i partycję systemową. A jakby nie daj Boże coś się złego stało z niewiadomych powodów to mam utworzony obraz partycji systemowej za pomocą Partition Image z linuksowej dystrybucji Parted Magic.

Jedyny problem jaki miałem pod XP, to niedziałający poprawnie AlbumArt w The KMPlayerze.Pod Vistą przez ten czas, kiedy jej używałem trochę się tych wad i problemów nazbierało.

Aha. I Windows Search jeśli ktoś chce, to może zainstalować pod XPkiem z Windows Update’a.

Witam. Wszystkim wam dziękuję za odpowiedzi. Ale nie wszyscy chyba zrozumieli o co mi chodzi w zadanym pytaniu, bo mi nie chodziło o to czy ta konfiguracja jest wystarczająca na Vistę - otóż w 100% jest wystarczająca ( być może ja nie dokładnie napisałem o co mi chodzi, jeżeli tak to moja wina :frowning: ). Otóż: Jak by nie ta gierka to bez wahania bym zainstalował Vistę a nie XP, ponieważ na danym sprzęcie pracowałem ponad 1,5 roku z systemem Vista HP, nic nie zamulało, wszystko chodziło tak jak potrzeba. A co do XP to ja właśnie ten system 1,5 roku temu “wysłałem na emeryturę” :slight_smile: i nie miałem zamiaru kiedykolwiek do XP wracać, no cóż ale ta felerna gra mnie do tego dzisiaj zmusiła, a właściwie błagania dzieciaka . Ale poszedłem na sposób, na kupionym HDD 250GB zainstalowałem “moją Vistę” :), przypomniałem sobie że w szafce leży 5 letni dysk 40GB i na nim zainstalowałem XP. I muszę stwierdzić, że faktycznie gierka chodzi zdecydowanie lepiej na XP niż na Viście. Jeszcze raz wszystkim dziękuję za podpowiedzi. :))

No nie wiem czy wybrałes najlepszy sposób. Na moje oko ta “czterdziestka” w jakimś tam stopni spowalnia ogóle działanie systemu (a przynajmniej powinna). Nie lepiej było utworzyć 3 partycje (jedna na Vistę, jedna na XP i jedna na dane)?