Vista czy XP na Lenovo 3000 n200?

Vista pewnie będzie bezpieczniejsza, ale czy nie będzie zamulać na Lenovo 3000 n200 ? [T2310 + 2GB RAM, Intel X300].

Vista na pewno nie będzie dobrym wyborem więc mając wybór między Vistą a XP to na pewno bym wybrał XP.

Ale z taką konfiguracją to bym się nawet zastanawiał nad Win7 (o ile wchodzi to w grę).

Mam licencje na Viste i XP i nie widzę sensu kupowania 7. Vista po SP2 chyba działa jak trzeba ?

XP jest lepszy od Visty bo mniej pamięciożerny i mniej problematyczny, ogólnie lepiej działa.

A ja bym zainstalował VISTĘ z SP2.

Ale jeśli zależy Ci na wydajności (więcej wolnej pamięci i mniejsze obciążenie proca) to na tym sprzęcie lepszy będzie XP.

Jeżeli chcesz mieć dziesięcioletni system niedostosowany do współczesnych warunków z praktycznie brakiem supportu ze strony MS (jedynie łaty krytycznych dziur) to bierz XPka. Vista mimo swoich wad jest o niebo lepszym systemem do współczesnych zastosowań.

nnick , może zechcesz uzasadnić dlaczego twoim zdaniem XP jest “niedostosowany do współczesnych warunków” a Vista jest, bo ja jakoś nie mam najmniejszych problemów z wykonywaniem “współczesnych” zadań.

Co do supportu to wszystkie windowsy są mocno dziurawe a support nie wprowadza praktycznie żadnych poprawek funkcjonalnych (czasem jedynie w ramach SP dochodzą jakieś nowinki funkcjonalne poprawiające bezpieczeństwo) a Vista jest jednym z najbardziej nieudanych systemów na którym problemy ma wiele programów.

XP mimo swojego wieku jest jednym z najbardziej udanych systemów, dopiero Win 7 go przebija pod tym względem.

Dodane 28.10.2011 (Pt) 15:20

A jeszcze co do wsparcia to o ile mi wiadomo to Vista też nie jest już wspierana przez M$ a jedynie łatane są w niej krytyczne dziury tak jak w XP, co więcej XP będzie łatany jeszcze do 2014r.

Patrz:

http://www.dobreprogramy.pl/Koniec-wspa … 17320.html

http://www.dobreprogramy.pl/Windows-XP- … 28473.html

Osobiście wybrałbym Vistę z SP2. Dlaczego? Nie instalowałbym 10 letniego systemu, który de facto nie ma już wsparcia (raz na dwa miesiące rzucą jakąś krytyczną aktualizacją, po prostu system jest tak bezpieczny… ), och,gdzieś już to słyszałem, Vista najbardziej nieudanym systemem? Dla mnie to nic innego jak utarty pogląd, używałem tego systemu przez ponad dwa lata i jestem bardziej zadowolony niż z 4-5 miesiącach na XP na tym samym sprzęcie, o ile na słabych konfiguracjach, to na takiej konfiguracji po instalacji i wyłączeniu kilku zbędnych modułów będzie jak najbardziej OK :wink:

Ja również używałem Visty, od wersji RTM po Service Pack dwa i uważam że to przyzwoity system, gorszy od Windows 7 ale mając wybór między Vistą a XP to wybrałbym jednak Vistę. Wbrew obiegowej opinii to stabilny system, niedoceniony z powodu utartych przekonań wynikających z niechęci spowodowanej wielokrotnie przekładaną premierą.