Vista home basic- recovery

witam

zamiaruje kupic laptopa asus z seri f5m Ap013A z viśta home basic

i chciałbym sie dowiedzieć jak w asusach jest pod jaka postacia vista?recovery cd czy ukryta partycja, mzoe zwykla plyta dvd z vista?

a tak ogolnie to plyta recovery czym sie rozni od zwyklej kupionej osobno plyty z vista? czy po wlozeniu przy starcie systemu wszystko wyswietla sie tak samo?

Nie. Nie wyświetla się tak samo, płyta recovery to płyta, która zawiera obraz partycji systemowej w takim stanie w jakim była, gdy otrzymałeś laptop. Płyta recovery powinna zawierać program służący do odtworzenia partycji. Czyli ujmując prosto - płyta recovery różni się od płyty zawierającej system Windows Vista tym, że zawiera obraz już zainstalowanego systemu i całego oprogramowania dostarczonego z laptopem, a płyta z Windowsem - wiadomo, służy do instalacji systemu.

Nie jestem pewny, ale wiem, że na pewno płyty recovery dodaje Toshiba. Zwykłej płyty z Vistą nigdy nie otrzymasz, jakiego laptopa byś nie kupił. Podejrzewam, że w tym wypadku będzie to ukryta partycja, co jest najczęstszym wyborem producentów.

a jezeli na przykald sie cos schrzani z vista (mając 3 partycje:c- vista d-xp e- dane, programy itp) i bede chcial ja sformatowac(format c) to da rade bez formatu d i e ?

co sie wyswietla po wlozeniu tej plyty recovery? pytanie typu przywroc system ?swiezy system?

Jeżeli napiszesz “format c:” to będzie przecież oznaczało, że chcesz sformatować jeden tylko wolumin, oznaczony literą C:. Z tego, co wiem, nie spowoduje to usunięcia danych z pozostałych partycji. Ale najlepiej zanim coś takiego się zrobi, zgrać sobie obraz z ukrytej partycji recovery na płytę i będziesz i tak miał nawet jakby się skasowało :wink:

A tego nie wiem :stuck_out_tongue: Nie mam laptopa.

dobra teraz najważneisjze pytanie

kupuje laptopa z notebookiem no i instaluje viste tworze partycje c z vista, partycje d z 20gb i partycje e z danymi(dane, programu itd)

po pewnym czasie instaluje sobie xp na dysku d i teraz jak wiadomo bedzie sie wlaczal tylko xp

i teraz zagadka jak przywrocic boot loader visty? bo ze wskazowek na centrumxp to trzeba miec plyte instalacyjan do visty a ja przecie jej nie bede miec?

Jak przywrocic boot loader bez nosnika visty, majac tylko nosnik xp?

Złączono Posta : 28.08.2007 (Wto) 23:09

dobra widze ze ten nosnik recovery czy ta ukryta partycja to ejst g**** wart

tylko format i postawienie od nowa windy mozna przy pomocy niego zrobic

ej a mzoe lepszy pomysl to taki: zadzownie do microsoftu powiem ze zgubilem plytke z vista ale zostal mi klucz licencyjny i neich mi wysla plyte z vista(wtedy jzu bedzie zwykly windows) czy to jest dobry pomysl, wykonalny? microsoft wysle?

do tego służy prosty w obsłudze

http://www.vistabootpro.org/

próbować zawsze możesz :slight_smile:

najlepiej po instalacji zrobić obraz partycji i w razie problemów przywracać go

do tego polecam Ghosta lub Acronis True Image