Vista i instalowanie programów oraz bezprzewodowy internet

Witam na forum :slight_smile: Jest to mój pierwszy post.

Wczoraj zakupiłem sobie laptopa z systemem operacyjnym Windows Vista Home Premium Pl. Mam do Was, doświadczonych użytkowników, 3 szybkie pytania. Bardzo proszę o krótkie, ale wyczerpujące odpowiedzi:

  1. Czym różni się wersja Home od Home Premium PL?

  2. Podczas instalowania programów w dwóch przypadkach pojawił się podczas instalacji błąd. Na Windows XP nigdy takie coś nie przytrafiło mi się. System Windows Vista zasugerował, by raz jeszcze zainstalować programy z jakimiś tam ustawianiami. Coś tam zmienił i zainstalowały się już poprawnie za drugim razem. Czy ponowne instalowanie tego samego programu nie powoduje jakiegoś bałaganu na dysku? Mam tutaj na myśli podwójne wpisy do rejestru systemu oraz w przypadku błędu nie usunięcie wszystkich tymczasowych i instalacyjnych plików.

  3. Vista automatycznie łączy się poprzez WLAN z dostępem do Internetu. Łapię na osiedlu sieć Internet, gdyż widocznie ktoś sobie jej nie zabezpieczył. Czy korzystanie z łącza internetowego bezprzewodowego, które gdzieś tam sobie jest obecne w polu zasięgu mojego laptopa jest bezpieczne? Czy taki dostęp do Internetu może być skażony jakimiś wirusami lub trojanami? I jak wygląda bezpieczeństwo moich danych: dostęp do moich plików na komputerze, wysyłanie i ściągane dane (poczta elektroniczna)? Używam standardowych zabezpieczeń Visty + program antywirusowy Avast.

Są to 3 zagadnienia, które nie dają mi spokoju. Bardzo proszę o odpowiedź bardziej doświadczonych kolegów. Życzę miłego dnia!

  1. http://www.microsoft.com/poland/windows … hoose.mspx

  2. Świetny program do porządkowania niemal wszystkiego pod Vistę, Glary Utilities:

http://www.glaryutilities.com/

  1. Nie wiem
  1. tak jest bezpieczne :wink: jest skażony takimi samymi niebezpieczeństwami jak każdy inny dostęp do internetu!! z tą różnicą że taki nie zabezpieczony AP (nomen omen sam musiałeś się z nim połączyć lub ktoś z domowników, vista sama nie łączy się z AP bez zabezpieczeń uwierzytelniających) ma często zabezpieczenia dodatkowe w postaci np firewalla (na poziomie AP).

jeśli chodzi o bezpieczeństwo twoich danych to są tak samo zabezpieczone (czasem nawet lepiej w AP, patrz wyżej) jak w przypadku każdego innego połączenia z internetem, bowiem AP tylko forward-uje net rozdzielany przez router.