Vista i partycja

Witajcie.

prosze was nie każcie mi szukać bo mam tego dosyć, szukałem cały 8 dni i nic :frowning:

pomożcie kupiłem gdzie 9 dni temu laptopa z vistą home premium na dysku 160 gb Lenovo.

Partycje c: 130 gb

i ukryta druga 30gb

Chciałem pierwszą zmniejszyć do poziomu 30gb i z reszty zrobić partycje D. lecz maksymalnie mogę ja zmniejszyć o 46gb Dlaczego? wolnego miejsca mam 108gb to jakim cudem. Czytałem że system zmniejsza partycje usuwając (odcinając) niezapisana przestrzeń dyskową na samym koncu to moze ja mam 46gb przed koncem jakis cholerne pliki???

Próbowałem wszystkimi programami do partycjonowania i nic z tego (pm8 itp). A sformatowac nie moge bo nie mam płyty z systemem i sterownikami:((((

może istniejsą jakies defragmentatory dusku które przeniosą te pliki na sam początek??? używane przezemnie defragmentatory zdefragmentowaly wszystko ale tych plików znajdujących sie w srodku dysku (46gb przed koncem) nawet nie ruszyły :((( błagam pomóżcie mi co mam zrobić :(((

Napisz jaki masz laptop… Po za tym jeśli masz partycje ukryta to tam pewnie masz instalke visty… musisz tylko ją uruchomić i zapewne bez pośrednio w instalacji da sie ustawić rozmiar partycji…

p.s. Ja mam tak w toshiba’ie

ja mam lenovo n200 3000 ale jesli mam tam instalke to jak sterowniki i te wszystkie oprogramowania potem zainstaluje??

Polecam program GParted, jest super. Ostatnio zmniejszałam partycję systemową z działającym już systemem i wszystko ok. Niżej masz link do strony z opisem działania programu i obrazkami. Tylko wcześniej obowiązkowo defragmentacja dysku.

http://www.vista.pl/articles/art,310/

Tylko z tego co ja tam widzialem to on na nowo instalował windows a ja nie moge sobie na to pozwolic bo nie posiadam plyty z orginalnym systemem L( system org mam w laptopie :frowning:

wiec zgraj go na plytę (powinny wyjść Ci 2 plyty DVD)

Nie da rady próbowałem jescze programem Pation magic 8 najpierw na xp na normalnym kompie ale dziekuje za taki program on niemal co a mi dysk usunął znaczy cała partycje po uruchominiu kompa od nowa owogle nie widzialdysku (dysk ze znakiem zapytania) musialem spowrotem tym programem scalic w jedna patrycje i jakos dziala naszczescie a co byly by gdybym go na Viscie otworzyl skoro nawet pod nia nie jest pisany :frowning:

Czy nie napisałam wyraźnie, że dzieliłam dysk na partycje z zainstalowanym już wcześniej systemem? Nie czytaj dosłownie, że to tylko dotyczy nowej instalacji systemu, chodzi głównie w Twoim przypadku o zrozumienie działania programu GParted i dlatego podałam link do tej strony. Masz tam wyjaśnienie jak się nim po prostu posłużyć. Zobacz tu

http://www.vista.pl/articles/art,325/

Instalowałem na nowo, bo chciałem mieć Vistę obok już istniejącego XP. Zauważ, że przy tworzeniu partycji programem GParted nie straciłem żadnych danych z Windows XP. Analogicznie będzie z Vistą, przy tworzeniu/edycji partycji z Windows Vista nie stracisz danych (oczywiście standardowo zaleca się utworzenie kopii zapasowej ważnych plików).