Vista i Ubuntu. Partycje. Odpowiedni podział dysku

Witam,

Jako że będzie to pierwsze formatowanie mojego laptopa,

chciałbym zrobić tutaj mały “porządek” a mianowicie :

Zrobić 4 partycje do Windowsa :

c: - system d: - recovery e: - pliki f: - pliki

Obecnie mam dwie partycje : C: system i D: recovery

I obok Visty zainstalować sobie Ubuntu 9.10 Polski Remix.

Moje pytanie związane jest z partycjami pod system Linux.

Jakie stworzyć partycje, ile mają one mieć miejsca i jak mają być stworzone?

Pod Ubuntu przeznaczam 40gb dysku.

Mój komputer ma 4GB ramu.

Jakim programem najlepiej tworzyć partycje?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Możesz użyć instalacji poprzez WUBI. Wtedy wskazujesz dysk i ile miejsca chcesz przeznaczyć na Ubuntu. Instalator zrobi resztę za Ciebie.

Co do partycji, to możesz odpalić Ubuntu w trybie LIveCD i użyć programu GParted, jeśli chcesz instalować Ubuntu normalnie.

Nie chcę instalować Ubuntu przez Wubi.

A co do partycji? Jakie tworzyć? Rozszerzone, podstawowe czy logiczne?

Zapoznaj się z tym tematem partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

W Ubuntu w instalatorze masz wbudowany program do partycjonowania. Partycje dla Windowsa możesz przecież stworzyć też podczas jego instalacji. Gdybyś jednak chciał sobie najpierw przygotować układ partycji na dysku to możesz do tego użyć, np. GParted LiveCD :slight_smile:

Po pierwsze to musisz stworzyć partycję rozszerzoną i w niej stworzyć partycje logiczne, jeśli chcesz mieć 4 partycje na samego Windowsa. Po drugie partycje logiczne wchodzą w skład partycji rozszerzonej, gdybyś nie wiedział czym one się różnią :slight_smile:

Pozdrawiam!

Partycja Recovery nie powinna mieć przydzielonej literki, powinna być niewidoczna z poziomu Windowsa :shock:

Windows nie rozpoznaje partycji utworzonych przy pomocy linuksa (GParted).

Najlepiej stworzyć jedną lub dwie partycje dla Windowsa (za pomocą instalatora XP-ka) i zostawić wolne miejsce na dysku, a w instalatorze linuksa zaznaczyć “użyj wolnego miejsca na dysku”.

Ja sam mam partycję z Windowsem, pustą przestrzeń i na końcu ukrytą partycję recovery. Linuks zainstalował się pomiędzy nimi.

Ale trzeba uważać, linuks może usunąć partycję recovery, zależy jaka jest.

?? Jeśli utworzysz partycje NTFS, to Windows rozpoznaje je bez problemu.

Mieszasz.

Partycja recovery ma przydzieloną literką D: i ma zajęte około 10gb.

Jest to partycja z systemem Windows Vista Home Premium od producenta laptopa HP.

W takim partycji Recovery nie ruszaj. Podziel tylko ta pierwszą.

Najrozsądniej byłoby podzielić dysk następująco:

Partycja podstawowa:

1: NTFS; 6GB - po instalacji Windowsa ustawisz, aby na niej przechowywany był plik pagefile.sys, a jego rozmiar ustawisz na sztywno na 6GB. dzięki temu plik pamięci wirtualnej nie będzie defragmentowany, a dzięki temu, że znajduje się na początku tablicy dysku dostęp do tego pliku będzie najszybszy; punkt montowania pod linuksem np “/win/swap”

Partycja rozszerzona:

  • Partycje logiczne:

2: NTFS; x GB (w zależności co będziesz instalować pod Windowsem) - partycja na Windowsa; punkt montowania pod Linuksem np “/win/system”

3: NTFS; xGB (partycja na pliki, dane itp); punkt montowania pod Linuksem np “/win/dane”

4: EXT4; 8GB (więcej na prawdę nie potrzeba dla Linuksa) - partycja na Linuksa; punkt montowania “/”

5: SWAP (2-6GB - rozmiar zależy od ciebie, choć jak dla mnie przy 4 GB RAMu do codziennego użytku bez tworzenia jakiś ogromnych projektów w GIMPie, czy programach do projektowania 3D ta partycja jest zbędna)

6: pozostawiona partycja recovery

Partycji “/home” nie tworzysz. Jeśli wyodrębniasz partycję na twoje pliki takie jak dokumenty, muzykę, filmy, to po prostu do katalogu /home wrzucisz dowiązania do tych katalogów z partycji trzeciej

EDIT:

podziału dysku dokonaj programem gparted (liveCD) uważając, by nie usunąć partycji recovery

Instalować Ubuntu już na ext4 czy jeszcze lepiej pozostać przy ext3?

Co do partycji SWAP - przeznaczę na nią 4gb.

A nie lepiej zrobić te partycje jako partycje podstawowe?

Ja właśnie proponowałbym zrobić dla Windowsa 3 partycje podstawowe a dla Linuksa logiczne, przynajmniej będzie jakiś porządek i łatwiej będzie Ci się orientować w układzie partycji :slight_smile:

Dla Windowsa zrób 3 partycje: Recovery, System i jedną na Dane, bo po co Ci aż dwie?

Pozdrawiam!

Dokładnie… dobrze mówisz…

Czyli podsumujmy :

WIN 1. Partycja z systemem NTFS (podstawowa)

WIN 2. Partycja recovery NTFS (podstawowa)

WIN 3. Partycja na pliki NTFS (podstawowa)

Partycja rozszerzona : (*)

  1. SWAP (logiczna)

  2. / - na system (logiczna)

  3. /home - na pliki (logiczna)

(*) - Partycja rozszerzona liczy się jako podstawowa?

Poprawcie mnie proszę jak coś pomieszałem :stuck_out_tongue_winking_eye:

ext3 czy ext4? Odwieczny problem… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Tak partycja rozszerzona zajmuje miejsce jednej podstawowej ale nie zależnie ile logicznych jest pod nią.

Używam już może z pół roku ext4 i problemów nie mam, a zalet to głównie dużo szybsze sprawdzanie systemu plików przez fsck, to tak z tych zmian widocznych na gołe oko.

Ja mam wrażenie, że aplikacje też szybciej się uruchamiają :slight_smile: Co do partycji logicznych to może być ich nieskończona liczba ale tak na prawdę może ich być tyle ile się uda komuś pomieścić na dysku :slight_smile:

Pozdrawiam!