Vista i XP - nowa Toshiba, jak zainstalować?

Witam wszystkich.

Kupiłem nowego laptopa Toshiby, który dostałem razem z Vistą. Niestety nie mam oryginalnego dysku od microsoft -tylko płyte Recovery, która instaluje Viste i mase dodatków na raz. Dzięki prgramowi Nlite udało się zainstalować xp sp2 na dysku d. Od tego momentu przestała uruchamiać mi się Vista. Podobnie jest jak instaluje najpierw XP na d, a później Viste na c. (XP wtedy przestaje chodzić) Także nie chodzi tutaj o zależność który system instaluje pierwszy, zawsze ten “drugi” przestaje startować. Na bank mając zwykłą płyte z Vista, a nie jakiś Recovery tego problemu by nie było, bo wcześniej miałem takie dwa systemy na jedym dysku, na dwóch różnych partycjach, na komputerze stacjonarnym. Czy jest szansa zainstalować te dwa systemy jakoś z tych płyt? Czy niestety obok instalki XP musze skombinować sobie także "zwykłą instalke visty i bawić się z instalowaniem 1200 programów i sterowników??

Z góry dzięki za pomoc!

spróbuj wejść w tryb awaryjny i usuń ten program nlite

może spróbuj tak, najpierw xp na dysku d, potem wrzuć viste z płyty recovery na dysk c. xp nie będzie chciał się uruchomić. i wtedy pod vistą użyj easyBCD http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … CD+1.7.1.6 i za pomocą tego programu będziesz mógł dodać xp do boot managera visty. powinno zadziałać.

Napisz trochę jaśniej :wink:

zmiennik , ale kombinujesz, windowsy możesz w dowolnej kolejności zainstalować, jednak zaleca się by instalacja przeprowadzana była od najstarszego (wiekiem, XP to już przecież staruszek :wink: ) do najmłodszego. Nie wiem co Ty tam nakombinowałeś ale jeżeli instalacja przebiegła prawidłowo (bez błędów) to obydwa systemy powinny być dostępne z bootmenu.

W przypadku odwrotnym, czyli gdyby najpierw instalowana była Vista, a później XP, to instalacja XP-ka będzie skutkowała usunięciem bootsektora (tego z Visty). Aby wszystko wróciło do ładu należy uruchomić z płytki instalacyjnej Visty kompa i w konsoli odzyskiwania przywrócić bootsektor za pomocą narzędzia bootrec. Jak to zrobić było tłumaczone wielokrotnie na forum, użyj forumowej szukajki.

Widze, że jak narazie tylko Ty ogarniasz o co chodzi i masz jakiekolwiek pojęcie o tym co czytasz i piszesz :lol:

Jednak musze mieć coś bankowego bo instalować xp i potem viste i bawić się w to tracąc ponad 2 godziny na instalacje obu OS’ow i nagle sie okaże, że nadal to nie działa to delikatnie sie “zdenerwuje” hehe no ale dziś w nocy mam nocke w robocie i jak nic lepszego nie wymyśle to spróbuje Twojego sposobu.

Dzięki!

W dniu 03.06.2008 , o godzinie 19:36 został dopisany post przez zmiennik

Oki zrobiłem to. Do rozwiązania tego problemu użyłem dysku instalacyjnego innej visty. Wystarczy uruchomić kompa z płyty i ustawić żeby naprawiał startowanie systemu. Odrazu sam mi ustawił bootmenu gdzie wybieram systemy. Wystarczy do tego obojętnie jaka płyta z vista, proste jak sie juz wie, co? :lol: