Vista lepiej chodzi na sterownikach od XP?


(Daris91) #1

Może mi to ktoś wyjaśnić że Vista lepiej chodzi (tzn szybciej) na sterownikach od XP niż na tych robionych specjalnie pod Vistę?

MSI KT6V, Sempron 2400+, Radeon 9600 Pro, 512 MB RAM, 80 GB HD

Oryginalne sterowniki z visty powodują to, że przy złapaniu za pasek przewijania zawartość okna się przymula, coś jak tutaj:

Z włączonym Aero jest jeszcze gorzej, tzn jeszcze bardziej "skacze".

Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja sterowników które dostałem razem z kompem na CD (toż to starocie jak nie wiem co :stuck_out_tongue_winking_eye: sterowniki tylko dla XP i starszych wersji). Wystarczy je tylko zainstalować w trybie zgodności z XP i instalują się bez problemu. Po ponownym uruchomieniu startuje na rozdzielczości 800x600, co by sugerowało załadowanie "domyślnych" sterowników, jednak nie ma żadnego problemu z przewijaniem :wink: Wystarczy zmienić sobie rozdzielczość na większą i przewijanie chodzi tak jak na XP :stuck_out_tongue:

Jednak jest parę minusów takiego rozwiązania - nie działa 3D i nie da się uruchomić Aero (czemu się wcale nie dziwie, bo na tych sterownikach Aero napewno nie pójdzie :stuck_out_tongue: ). Ale przynajmniej nie denerwuje to zamulone przewijanie :smiley:

Tak więc co mają sterowniki od XP a czego brak sterownikom od Visty? Na to pytanie nie potrafię znaleźć odpowiedzi :stuck_out_tongue_winking_eye: Może ktoś mi pomoże? :wink:

PS. Na Windows 7 są takie same objawy i takie samo rozwiązanie :stuck_out_tongue_winking_eye:


(niezDarek) #2

no niestety ale ja nie potwierdzę tej teorii, mam radeona 9600 pro firmy Gigabyte i na sterownikach do Visty w grach uzyskuje większą ilość FPS'ów niżeli na sterownikach od XP, owego przymulania nie zauważyłem zarówno na sterownikach instalowanych przez Windows Update jak i po instalacji sterów producenta do Visty lub XP.

a najdziwniejsze jest to że na Windows 7 najlepiej działa system ze sterownikami instalowanymi przez Windows Update.


(Daris91) #3

Może to zależy od płyty głównej?

Z tym jest problem bo Win7 nie znajduje mi żadnych aktualizacji do pobrania :wink:


(Niewiadowski) #4

Im niższy build sterowników (a takie często można spotakać na WU) tym lepiej dlatego, że sterowniki obecnie pisane są pod najnowsze karty graficzne, niekoniecznie muszą być w pełni kompatybilne ze starszymi.


(Daris91) #5

Hmm, może coś w tym jest :wink: Trzeba by przetestować jakieś starsze sterowniki, tylko gdzie je znaleźć? :stuck_out_tongue:

Jeśli tak by było jak piszesz, to zamiast poprawiać błędy w nowych wersjach to programiści dodają nowe? :stuck_out_tongue:


(Niewiadowski) #6

Programiści zapewne poprawiają błędy do pewnego czasu.

W chwili gdy ma pojawić się nowa grafika, część ekipy oddelegowana jest do pisania nowych wersji.

Bynajmniej tak mi się wydaje.