Vista, Linux i problemy z recovery

Witam

Mam laptopa Asus K50IN z domyślnie zainstalowanym systemem Windows Vista. Niecały rok temu, doinstalowałem sobie system Linux Mint, by móc korzystać naprzemiennie z obu systemów. Gdy jakiś czas temu stwierdziłem, że Viście przyda się format, pojawił się problem. Po odpaleniu partycji Recovery z GRUBa na ekranie pojawił mi się wielki czerwony napis ERROR na niebieskim tle. Komputer się zawiesił, a po ponownym uruchomieniu okazało się, że wywaliło mi system rozruchowy. Ponownie wgrałem GRUBa i komp działa, jednak nadal jest niesformatowany. Czy ktoś z Was wiedziałby, dlaczego tak się stało i (co ważniejsze) jak odpalić Recovery, tak żeby proces formatowania przebiegł bez problemów? Dodam, że gdy jakieś 2 lata temu (gdy nie miałem Minta) uruchomiłem partycję Recovery, proces formatowania dysku odbył się bez przeszkód. 

Pobierz z netu płytę instalacyjną Visty w takim samym wydaniu, w jakim była pierwotnie (np. Home, Ultimate) i zainstaluj używając klucza aktywacyjnego z naklejki znajdującej się na laptopie. Po pełnym zainstalowaniu, przywróć GRUBA -to najszybszy i najbardziej skuteczny sposób.