Vista, Mandriva 2007 i ubuntu - boot

Witam

Mam na komputerze zainstalowaną Viste (beta) oraz Mandrive 2007. Przy starcie komputera wyświetla mi się boot z Mandrivy 2007. Chciałbym zainstalować ubuntu i mam takie pytanie, co się stanie z boot przy starcie? Czy po instalacji ubuntu i uruchomieniu komputera będę miał możliwość wybrania systemu (Vista, Mandriva 2007 czy ubuntu)? Bo jeśli znikną to nie ma po co instalować :frowning:

  1. Uzywanie tej Visty nie jest już chyba legalne

  2. To zależy czy i gdzie jeżeli zainstalujesz boota Ubuntu.

  3. Zależy też jakiego menadżera bootowania używasz teraz a o tym nie napisałeś.

Jeżeli jest to ten z Mandrivy to wystarczy z jej poziomu później dodat odpowiednie wpisy dla bootowania Ubuntu.

Możesz też w mbr zainstalowac Lilo lub Gruba z Ubuntu - on powinien wykryć inne systemy choć czasami trzeba ręcznie poprawić wpisy.

Ale jak to mam zrobić? Ja w Linuxie jestem zielony. To dawać przy instalacji, żeby dodało mi boota czy nie? Jeśli nie, to co dokładnie mam później zrobić?

PS: Ta Vista jest legalna, bo chodzi bodajże do maja i jest aktywowana!!

Po instalacji ubuntu z grubem powinno Ci wykryć wszystkie systemy jakie masz na dysku, choć jak to pisał Venger czasami trzeba to poprawić ręcznie :slight_smile:

Natomiast jeśli instalowałbyś w takiej kolejności: Vista, Ubuntu, Mandriva, to lilo (lub grub, zależy który bootloader wybierzesz) Mandndrivy z pewnością wykryje wszystkie systemy lub podasz później ścieżkę bootowania Ubuntu w ustawieniach systemowych, gdzie ustawiasz program rozruchowy, wszystko robisz graficznie i nie trzeba się grzebać we wpisach w plikach tekstowych :slight_smile:

Jeśli zdecydujesz się instalować systemy w takiej kolejności jak podałem wyżej to podam Ci szcegółowe informacje jak to wykonać poprawnie.

Pozdrawiam!

No dzięki, ale ja już mam zainstalowaną Viste i Mandrive 2007. Pytam się jak to będzie po instalacji ubuntu na tym :frowning:

No trudno, ewentualnie wszystko poleci z boot’a :frowning:

Zainstaluj ubuntu (najnowsze tak?) i jeśli tylko bedzie taka możliwość to nie instaluj GRUBa.

Później z poziomu MDV dodasz wpis z ubuntu i będzie działało ubuntu.

* nie jestem pewnien czy w Ubuntu 7.04 da się nie instalować GRUBa

Zainstaluj po prostu Ubuntu, tylko musisz uważać podczas partycjonowania dysku, aby nie skasować partycji już istniejących, na to trzeba bardzo uważać podczas montowaniapartycji (mi osobiście takie rozwiązanie się nie podoba, ponieważ jest mało efektywne i łatwo popełnić błąd lub nie zawsze wszystko chodzi po myśli). Po zamontowaniu wszystkich partycji (inne partycje niż ubuntu powinny być montowane jako media:/hdax, gdzie x to numer partycji, np. hda1, hda2, aby były widoczne pod ubuntu i tym samym dla GRUBa! Myślę, że jeśli wszystko wykonasz prawidłowo to po instalacji więcej nie powinieneś grzebać!

Jakby co tu masz jeszcze lekturkę, która akurat dotyczy lilo, więc zamiast grubego możesz instalować lilo, ale w grubym chyba tak samo się to konfiguruje http://newbie.linux.pl/?id=article&show=205

Pozdrawiam!