Vista na HP Pavilion dv5

Witam. Niedawno zmieniłem jednostkę stacjonarną na laptopa. Wybór padł na HP Pavilion dv5 1110ew. Po kupieniu, i odpaleniu za pierwszym razem, Windows Vista zajmował około 40 GB na dysku. Oczywiście był preinstalowany. Nie zmieniałem nic, nie bawiłem się, ponieważ to moja pierwsza Vista, i całkowicie jej nie znam, i nie mogłem się połapać w ustawieniach, więc zostawiłem wszystko jak było. Filmy w 720p działały pięknie, gry chodziły bez przycięć (oczywiście z optymalnymi ustawieniami), lecz od niedawna filmu w 720p nie da rady obejrzeć bo tak bardzo tnie, a gry zamulają niemiłosiernie. Zaznaczam kolejny raz że nic zbędnego nie instalowałem, nic nie zmieniałem, i nie kombinowałem w systemie. Moje pytanie brzmi : czym to może być spowodowane, czy istnieją jakieś BEZPIECZNE tweakery do Visty, i jak ogólnie przyśpieszyć system, jak go odchudzić by pracował szybciej? Nadmienię iż wszystkie uaktualnienia do Windowsa, instalują się na bieżąco, i nie instaluje programów niewiadomego pochodzenia, ani tych z którymi nie miałem nigdy do czynienia.

System to Windows Vista Home Premium SP1

Pentium Dual Core 2.0 GHz

2GB Ram

U mnie w przypadku Visty na laptopie Toshiba po przywróceniu systemu z Recovery (do stanu fabrycznego):

  • odinstalowanie niektórych niepotrzebnych programów “pre”

  • instalacja SP1

  • zmiana antywirusa z Nortona na Avirę (bardzo lekka)

  • wyłączenie indeksowania dysku (wszystkie partycje)

  • wyłączenie kilku usług w msconfig (np. flash card Toshiby opóźnia znacznie załadowanie, tempro też, automatyczne sprawdzanie update’ów przez programy, itp.).

To tak odnośnie mojego przypadku.

W narzędzia do defragmentacji i czyszczenia na Viście raczej sie nie baw. Dużego przyrostu wydajności nie osiągniesz, a nawet możesz pogorszyć sprawę. Czasem Ccleaner i tyle.

Moze któraś z usług zamula, musisz poszukać w Menedżerze zadań.