Vista nie można uruchomić systemu

(Shark13) #1

Witam.

Zawiesił mi się laptop więc wyłączyłem go przyciskiem na klawiaturze. Po ponownym włączeniu okazało się, że mogę uruchomić Windowsa Vistę poprzez narzędzie naprawiania systemu (zalecane) lub normalnie. W pierwszym przypadku dostaję info, że program nie działa, naciśnij ok by wyłączyć komputer i tak też się dzieje. Wygląda na to, że narzędzie do naprawy systemu nie działa. Próba uruchomienia systemu normalnie kończy się powrotem do planszy z wyborem opcji uruchomienia systemu. Kilkakrotny wybór raz jednej raz drugiej opcji nic nie zmienił. Stoję w punkcie wyjścia. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Dodam, że nie posiadam płyty z systemem.

(Pawko86) #2

sprawdź czy wejdziesz przez tryb awaryjny (przed startem windy wciśnij F8)

(Tux4) #3

Uruchom Vistę w trybie awaryjnym, kliknij Start, Uruchom i wpisz chkdsk, OK i kliknij T. Przeskanuje ci dysk w poszukiwaniu błędów. :wink:

(Shark13) #4

Niestety nie daje się uruchomić systemu w trybie awaryjnym. Po wciśnięciu F8 ładują się pliki systemu Windows i wracam do punktu wyjścia - pojawia się znowu czarna plansza Odzyskiwanie po błędzie systemu Windows z dwoma opisanymi wyżej opcjami do wyboru.

(Jacob) #5

Spróbuj włożyć do napędu płytkę z systemem i z jej poziomu próbować odzyskać kontrolę nad systemem... Będziesz miał tam aplet "Przywracanie systemu" i z jego pomocą przywrócisz system do stanu z dnia, w którym działał i wszystko było z nim w porządku...

(jajecpl) #6

napisał, ze nie ma płyty....

(Shark13) #7

Jak już pisałem nie posiadam płyty z systemem. Kupowałem laptopa z wgranym już systemem i nalepką z nr seryjnym Visty na spodzie. Płyty nie było w zestawie.

(jajecpl) #8

a co to za laptop?? może masz recovery? i czy masz podzielony na partycje ?? co by danych nie stracic

(Shark13) #9

Laptop Toshiba Satellite P200-10C. Mam dwie partycje C i E. Odnośnie recoverów to nie bardzo wiem co to jest więc nie mogę odpowiedzieć na to pytanie.

(Jacob) #10

Jeśli to laptop to powinieneś dostać z nim płytki z kopią systemu, a jeśli takowych nie masz najprawdopodobniej backup znajduje się na ukrytej partycji w systemie... Instrukcja jakim klawiszem się do niego dostać pojawia się zwykle przy uruchamianiu laptopa - zaraz po kliknięciu w przycisk On/Off - jeszcze przed tym gdy uruchomi się Windows...

Z pomocą tej partycji (albo tych płyt) przywrócisz system do stanu fabrycznego - musisz jednak pamiętać, że wraz z systemem przepadną Ci wszystkie dane, jakie zapisałeś do tej pory w systemie... Jest na to jedna rada - pobrać za pomocą innego komputera obraz jakiegoś Linuxa działającego w trybie LiveCD - ja polecam Ubuntu - i z jego poziomu przekopiować wszystkie potrzebne Ci pliki na pendrive, dysk wymienny itp.

(jajecpl) #11

kubus94 , tyle to bym mu sam napisal, a jak tu pomóc jak nie ma pojęcia o servisie ??

(Shark13) #12

Kubus94 bardzo dziękuję za radę, ale to rozwiązanie jest dla mnie jak dla użytkownika średniozaawansowanego w tematyce zbyt zawiłe. Może jest jednak jakiś prostszy sposób.

jajecpl trafiłeś w samo sedno.

(jajecpl) #13

No więc tak (pokopałem w necie )Kolega KUBUS94 miał racje, laptopa musisz zaniesc do jakiegos miszcza, alb za pomoca linuxa sobie dane zgrać..

no i nowy system bez ogladania redtube :)itp...

(Jacob) #14

O jakim serwisie? Zupełnie nie rozumiem co ty do mnie mówisz...

Przecież napisałem jasno - na 90% wraz z laptopem otrzymał płytki z obrazem recovery, a jeśli nie to powinien mieć obraz systemu na dysku, skąd jeszcze łatwiej go przywrócić...

I nie wiem zupełnie o jaki "servis" Ci chodzi?

To jest najprostsze rozwiązanie, które jeśli nie korzysta z programów, które długo się konfiguruje, może być najprostszym rozwiązaniem - bo tym sposobem przywróci system do stanu fabrycznego, zainstaluje łatki i programy i ma raczej pewność, że wszystko będzie działać...

Bo można bawić się w przywracanie systemu, ale licząc, że zanim da rady zdobyć płytkę z systemem, przywróci ten system i jeszcze go skonfiguruje...

Zwłaszcza, że takie rozwiązanie może wręcz pomóc przyśpieszyć system - pozbędzie się z rejestru pozostałości po odinstalowaywaniu programów, wszystkich wirusów i innych śmieci, które mogą być w systemie jeśli długo się go nie formatowało...

Edit:

To nie jest trudne rozwiązanie - jedynym problem jest odzyskanie danych, ale z tym też można sobie poradzić - pobiera się z witryny Ubuntu.com system (to jest pełni legalne!) i uruchamia się go z płyty, a potem podobnie jak w Windows metodą kopiuj wklej przenosi się dane na pendrive...

Jeśli sobie z tym nie poradzisz to faktycznie lepiej, żebyś zaniósł laptopa do jakiegoś serwisu, tam zrobią Ci to szybko i bez żadnego problemu...

(Piotrkijak) #15

Shark13 , jeżeli nie znasz się na tym, to oddaj komputer to serwisu, ewentualnie powierz go w ręce kogoś, kto ma pojęcie o tym i tyle.

(jajecpl) #16

wszysstkie inne opcje sa jeszcze bardziej skomplikowane ...sorry :slight_smile:

(Shark13) #17

Ponieważ nie posiadam żadnej płytki to chyba będę musiał oddać kompa w ręce jakiegoś fachowca. Ale jak pomyśle o powrocie do ustawień fabrycznych i utracie wszystkich danych to skóra mi cierpnie. Dziękuję wszystkim za cenne uwagi i cały czas mam nadzieję, że rozwiążę problem mniej boleśnie. Pozdrawiam.

(Jacob) #18

Jak oddasz sprzęt w ręce jakiegoś dobrego specjalisty to nie wykluczone, że Ci przywróci laptop do stanu sprzed awarii - nam trudno jest cokolwiek polecać, bo możemy opierać się tylko na tym co ty opiszesz :))

(jajecpl) #19

danych nie stracisz-- jak fachowiec bedzie chociaż troszke jarzący ( zawsze możesz mu powiedzieć ,że jak zgubi zdjęcia, to go pobijesz )

Napisz rekin skad jestes to może koledzy na forum znajda fachowca :slight_smile:

(Clank) #20

Nieraz nie trzeba przywracać komputera do ustawień fabrycznych, niektóre firmy (np. HP) prócz takiego narzędzia umożliwiają użytkownikowi uruchomienie okienkowego przywracania systemu z poziomu narzędzia do przywracania ustawień fabrycznych. Nie wiem, czy takie rozwiązanie umożliwia także narzędzie Toshiby, ale warto sprawdzić. :slight_smile: