Vista nie widzi 4 gb ramu

Witam

Posiadam win. Vistę home premium 32 bity.

W specyfikacji sytemu wyczytałem że obsługuje do 4 gb ramu.

Akurat posiadam 4 gb tylko że vista widzi tylko 3,5 gb.

Wiem że system xp 32 ma takie ograniczenie.

Wiem że wersja 64 bit nie ma z tym problemów - i tu pytanie czy to że sytem pokazuje 3,5 to tak norma ? w biosie widać normalnie 4gb inne programy dignostyczne także pokazuja 4gb a vista 3,5 i tylko tyle używa.

Wygląda to mniej więcej na normę.

Physical Adress Extension ?! -> http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa468629.aspx :stuck_out_tongue:

a można prosić o wyjaśnienie w naszym rodzimym języku?

Można :wink:

Uruchom Wiersz polecenia na prawach administratora, następnie wydajesz polecenia:

bcdedit /set nx AlwaysOff oraz bcdedit /set pae ForceEnable

To pierwsze może być zbędne :slight_smile:

Uruchom Wiersz polecenia na prawach administratora, następnie wydajesz polecenia:

bcdedit /set nx AlwaysOff oraz bcdedit /set pae ForceEnable

To pierwsze może być zbędne :slight_smile:

jeszcze powiedz czy masz grafike na pcix czy zintegrowaną.

Uruchom Wiersz polecenia na prawach administratora, następnie wydajesz polecenia:

bcdedit /set nx AlwaysOff oraz bcdedit /set pae ForceEnable

To pierwsze może być zbędne :slight_smile:

po prostu Vista potrzebuje 512 mb ram na uruchomienie sie. wedlug mnie wszystko jest w porzadku. z reszta, 3,5 gb ramu ci nie wystarcza :wink:

Nie pisz głupot. Ja mam 3 GB RAM i Vista x86 widzi 3 GB RAM, mimo, że z 700-800 MB jest przeznaczone na potrzeby Visty. Systemy 32 bitowe mają problemy z obsłużeniem pełnych 4 GB. W systemach 32bitowych nie zaleca się instalacji więcej niż 3 GB.

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swoją pamięć, radzę przejść na x64.

To też tak nie do końca, systemy 32 bitowe obslugują maksymalnie 4 GB ramu, ale wiąrze się to z rozszezrzeniem adresu - Physical Adress Extension, o czym zresztą pisałem powyżej :wink:

wcale nie glupoty. sprawdzone naukowo w ksiazce ‘‘Windows Vista PL’’ Marcina Szeligi.