Vista nie widzi napędu DVD

Witajcie,

Mam Wiśtę 32, home. Czasami widzi napęd przez chwilę po włączeniu kompa, potem “ślepnie”; czasem od początku nie widzi.

Ktoś miał taki problem?..

TIA,

D.W.

Hej,

:arrow: Jaki to napęd?? Pamiętasz producenta i model??

:arrow: Sprawdź, czy wszystkie kable do napędu i płyty głównej są mocno podociskane - zarówno te, przesyłające dane, jak i te doprowadzające zasilanie. :slight_smile:

:arrow: Podaj konfigurację Twojego komputera - przede wszystkim procesor, karta graficzna i zasilacz.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sprawdź : Zniknięcie napędu CD–ROM

http://forum.centrumxp.pl/default.aspx? … 72509w22

Dzięki za odzew.

Na 90 % nie jest to problem hardu. W razie czego wolną chwilą podam dane, o które prosisz, Dimatheus. Teraz piszę “z doskoku”.

Znalazłem połowiczne rozwiązanie:

Deinstalacja IDE/ATA/ATAPI; restart kompa; potem znajduje sterowniki, restart raz jeszcze, i… MAM NAPĘD!

ALE…

Znowu to samo - raz widzi, raz nie #-o

TZN: ZA KAŻDYM RAZEM, gdy odinstaluję IDE/ADA/ATAPI - DZIAŁA. A potem przestaje…

WRRR…

Wiśtę przeinstalować, czy jak?..

Kol Mysz1: thx, ale dajesz mi namiar na forum XP-eka :-/ Chyba, że wiesz, że to samo działa pod Vistą?

Pozdro,

D.W.

Hej,

Nie ma sprawy… :slight_smile:

Bardzo prawdopodobne, że to faktycznie nie problem sprzętowy, a programowy. Więc tak - czy instalowałeś sterowniki do chipset’u płyty głównej? Ich brak może mieć takie właśnie objawy. Polecam więc - jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś - koniecznie je zainstalować. Co ważne, gdy będziesz uruchamiał program instalacyjny, kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Uruchom jako administrator. Oczywiście po instalacji koniecznie restart komputera.

To akurat raczej niewiele zmieni… :expressionless:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus: thx raz jeszcze - i kolejna prośba:

Chętnie zainstaluję - ale JAK?..

Obawiam się, że ze mnie w tym względzie lama, więc gdybyś był uprzejmy tak krok po kroku… :-/

Dzięki z góry,

D.W.

Hej,

To naprawdę bardzo proste. Musisz ściągnąć odpowiednie sterowniki, które przeznaczone są do płyty głównej Twojego komputera. Następnie uruchamiasz plik instalacyjny - w Viście najlepiej klikając prawym przyciskiem i wybierając Uruchom jako administrator - i postępujesz zgodnie z instrukcjami. Najczęściej oznacza to po prostu klikanie w kolejnych oknach Next i/lub Accept. Po zainstalowaniu koniecznie należy zrestartować komputer. Przy jego kolejnym uruchomieniu system do poszczególnych urządzeń - w tym do kontrolera napędów optycznych - na płycie powinien dobrać najbardziej odpowiednie sterowniki. :slight_smile:

:arrow: Jaką masz płytę główną?? Wiesz, jak to sprawdzić??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witajcie;

Nie wiem, jaką mam płytę, i nie wiem, jak sprawdzić; sorry :frowning:

Nadal proszę o pomoc, i przepraszam, że tak długo mi zajęła odpowiedź; nie korzystałem z tego kompa przez dłuższy czas.

Dzięki z góry,

DW

Hej,

Możesz to sprawdzić z pomocą programu CPU-Z. Instalujesz, uruchamiasz i podajesz informacje zawarte w zakładce Mainboard - przede wszystkim Manufacturer, Model oraz Chipset.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus - bardzo dziękuję.

Dane:

Producent: ASUSTeK Computer INC.;

Model: P5VD2-VM/SI

Chipset: VIA P4M900/CN896/VN896/PT890

Pozdrowienia, cierpliwie czekam na cd. :slight_smile:

DeWolf

Dodane 08.03.2010 (Pn) 19:16

Aha - jeszcze jedno:

Na stronie ASUSA NIE MA mojego modelu :-/ (albo nie potrafię znaleźć)

Jest P5VD2-VM, P5VD2-VM/SE, ale P5VD2-VM/SI nie uświadczysz :frowning:

Nadal w potrzebie, pozdrawiam,

D.W.

Hej,

W takim układzie ściągasz sterowniki do modelu P5VD2-VM, gdyż płyty te niewiele od siebie się różnią. A zresztą sterowniki do chipset’ów danego producenta są identyczne. Ściągasz zatem i instalujesz sterowniki VIA HyperionPro V5.10A WHQL for Windows 2000/XP/2003 and 64bit Windows XP/2003. Po tym restart i ocena postępów… :slight_smile:

:arrow: Z jakiego systemu korzystasz??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witaj, Dimatheus, thx za poradę :slight_smile:

Jeśli chipset, to SATA, prawda? Dla wskazanego modelu mam do ściągnięcia coś takiego: VIA PATA_SATA IDE Driver Package V1.60A for Windows 32 & 64bit Vista

A wszystko podzielone jest na takie kategorie:

BIOS (11) [Archiwa BIOS]

BIOS-Utilities (2)

AUDIO (2)

VGA (4)

RAID (5)

Utilities (3)

SATA (2)

A “Twojego” Hyperiona nie potrafię tam znaleźć… :-/

Wobec czego pytam nadal: ściągać to “PATA_SATA etc.”? Czy poszukać Hyperiona gdzie indziej? I gdzie?

Z góry dzięki raz jeszcze, pozdrowienia,

DeWolf

P.S. Na samym początku piszę, że korzystam (niestety) z Wiśty, 32-bit [yuck]. Ale w laptoku mam już za to “siódemkę”, i całkiem jestem zadowolony.

DW

Hej,

Wybacz, byłem przekonany że używasz Windows XP. Teraz dopiero patrzę na początek tematu i tam jak byk pisze, że Vista… :slight_smile:

Dokładnie o to chodzi. :slight_smile: Co prawda chipset, to akurat nie to samo co SATA, ale w tym przypadku potrzebujesz tych właśnie sterowników - w końcu Hyperion’ów nie ma na Vistę. Oczywiście, gdy będziesz instalował sterowniki nie uruchamiaj ich dwuklikiem, lecz kliknij prawym przyciskiem i z menu wybierz polecenie Uruchom jako administrator.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheusie,

Witaj ponownie - mamy tu małą odyseję… :-/

Pakiet ściągnięty, ALE…

Pojawia się komunikat mniej więcej taki:

“nie odnaleziono w systemie określanego sprzętu”, i to jest jednak HYPERION :-o

Wyraźnie zaznaczyłem, że mam Wiśtę… Pełna nazwa pakietu na stronie Asusa to: VIA PATA_SATA IDE Driver Package V1.60A for Windows 32 & 64bit Vista(WHQL).

To raz. Dwa, że może uruchamiam (jako admin oczywista) nie ten plik, co trzeba, a w pakiecie jest ich całkiem sporo. Próbowałem z czterema: Asussetup, SETUP, INSTMSIA, INSTMSW. Przy tych ostatnich krzyczy, że nie ten OS.

Ręce opadają… :-x

Będę wdzięczny, jak wygrzebiesz coś dalej; sorry za kłopot…

Pozdro, dzięki za cierpliwość,

D.W.

Hej,

Co rozumiesz przez te ostatnie słowa??

A pobierałeś wersję normalną czy wersję Beta?? Powinieneś tą pierwszą, gdyż beta może działać nie do końca prawidłowo.

Powinieneś uruchomić plik AsusSetup.exe bądź Setup.exe. Jeśli nie działają prawidłowo spróbuj ściągnąć pliczek ze sterownikami jeszcze raz. Rozumiem, że na początek wypakowałeś pliki do jakiegoś folderu, a nie uruchamiałeś bezpośrednio z pliku archiwum??

:arrow: Czy wiesz, jaką dokładnie nagrywarkę masz w systemie?? Czy posiada interfejs ATA czy SATA??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Hej raz jeszcze :slight_smile:

“nie odnaleziono w systemie określanego sprzętu”, i to jest jednak HYPERION :-o Co rozumiesz przez te ostatnie słowa??"

  • Otóż w momencie, gdy próbuję odpalić jeden z plików z pakietu, otwiera się okienko dialogowe z LOGO HYPERIONA - o to chodzi, że WYGLĄDA NA Hyperiona. OK? :slight_smile:

“A pobierałeś wersję normalną czy wersję Beta??”

  • Jasne, ze nie beta; aż taka lama ze mnie nie jest :wink:

“Próbowałem z czterema: Asussetup, SETUP, INSTMSIA, INSTMSW. - Powinieneś uruchomić plik AsusSetup.exe bądź Setup.exe.”

  • Tak, właśnie piszę o nich jako o dwóch pierwszych, które próbowałem otwierać. Oczywiście mają *.exe.

“Jeśli nie działają prawidłowo spróbuj ściągnąć pliczek ze sterownikami jeszcze raz. Rozumiem, że na początek wypakowałeś pliki do jakiegoś folderu, a nie uruchamiałeś bezpośrednio z pliku archiwum??”

  • Tak - zipa wypakowałem do folderu. I co dziwne, to choć folder był pusty (bo nowy), to przy wypakowaniu pytało mnie, czy zastąpić tam jakieś pliki (chyba 2 sztuki). Kazałem zastąpić tymi z zipa. A powinienem odpalać z zipa, bez wypakowywania?!.. Napisz, czy to ma znaczenie; thx.

“Czy wiesz, jaką dokładnie nagrywarkę masz w systemie?? Czy posiada interfejs ATA czy SATA??”

  • Hm; nie bardzo mogę zobaczyć, skoro system jej nie widzi ;D

ALE: Pod Menadżerem Urządzeń pokazuje, że są sterowniki IDE ATA/ATAPI; jeśli Ci to coś pomoże.

Dzięki za pomoc; mam nadzieję, ze już niedługo uda mi się z Twoją pomocą temu zaradzić. Bo już bliski jestem reinstalki całej Windy… :-/

Pozdrawiam,

DeWolf

Dodane 13.03.2010 (So) 12:50

Hej raz jeszcze :slight_smile:

“nie odnaleziono w systemie określanego sprzętu”, i to jest jednak HYPERION :-o Co rozumiesz przez te ostatnie słowa??"

  • Otóż w momencie, gdy próbuję odpalić jeden z plików z pakietu, otwiera się okienko dialogowe z LOGO HYPERIONA - o to chodzi, że WYGLĄDA NA Hyperiona. OK? :slight_smile:

“A pobierałeś wersję normalną czy wersję Beta??”

  • Jasne, ze nie beta; aż taka lama ze mnie nie jest :wink:

“Próbowałem z czterema: Asussetup, SETUP, INSTMSIA, INSTMSW. - Powinieneś uruchomić plik AsusSetup.exe bądź Setup.exe.”

  • Tak, właśnie piszę o nich jako o dwóch pierwszych, które próbowałem otwierać. Oczywiście mają *.exe.

“Jeśli nie działają prawidłowo spróbuj ściągnąć pliczek ze sterownikami jeszcze raz. Rozumiem, że na początek wypakowałeś pliki do jakiegoś folderu, a nie uruchamiałeś bezpośrednio z pliku archiwum??”

  • Tak - zipa wypakowałem do folderu. I co dziwne, to choć folder był pusty (bo nowy), to przy wypakowaniu pytało mnie, czy zastąpić tam jakieś pliki (chyba 2 sztuki). Kazałem zastąpić tymi z zipa. A powinienem odpalać z zipa, bez wypakowywania?!.. Napisz, czy to ma znaczenie; thx.

“Czy wiesz, jaką dokładnie nagrywarkę masz w systemie?? Czy posiada interfejs ATA czy SATA??”

  • Hm; nie bardzo mogę zobaczyć, skoro system jej nie widzi ;D

ALE: Pod Menadżerem Urządzeń pokazuje, że są sterowniki IDE ATA/ATAPI; jeśli Ci to coś pomoże.

Dzięki za pomoc; mam nadzieję, ze już niedługo uda mi się z Twoją pomocą temu zaradzić. Bo już bliski jestem reinstalki całej Windy… :-/

Pozdrawiam,

DeWolf

Dodane 13.03.2010 (So) 12:51

Hej raz jeszcze :slight_smile:

“nie odnaleziono w systemie określanego sprzętu”, i to jest jednak HYPERION :-o Co rozumiesz przez te ostatnie słowa??"

  • Otóż w momencie, gdy próbuję odpalić jeden z plików z pakietu, otwiera się okienko dialogowe z LOGO HYPERIONA - o to chodzi, że WYGLĄDA NA Hyperiona. OK? :slight_smile:

“A pobierałeś wersję normalną czy wersję Beta??”

  • Jasne, ze nie beta; aż taka lama ze mnie nie jest :wink:

“Próbowałem z czterema: Asussetup, SETUP, INSTMSIA, INSTMSW. - Powinieneś uruchomić plik AsusSetup.exe bądź Setup.exe.”

  • Tak, właśnie piszę o nich jako o dwóch pierwszych, które próbowałem otwierać. Oczywiście mają *.exe.

“Jeśli nie działają prawidłowo spróbuj ściągnąć pliczek ze sterownikami jeszcze raz. Rozumiem, że na początek wypakowałeś pliki do jakiegoś folderu, a nie uruchamiałeś bezpośrednio z pliku archiwum??”

  • Tak - zipa wypakowałem do folderu. I co dziwne, to choć folder był pusty (bo nowy), to przy wypakowaniu pytało mnie, czy zastąpić tam jakieś pliki (chyba 2 sztuki). Kazałem zastąpić tymi z zipa. A powinienem odpalać z zipa, bez wypakowywania?!.. Napisz, czy to ma znaczenie; thx.

“Czy wiesz, jaką dokładnie nagrywarkę masz w systemie?? Czy posiada interfejs ATA czy SATA??”

  • Hm; nie bardzo mogę zobaczyć, skoro system jej nie widzi ;D

ALE: Pod Menadżerem Urządzeń pokazuje, że są sterowniki IDE ATA/ATAPI; jeśli Ci to coś pomoże.

Dzięki za pomoc; mam nadzieję, ze już niedługo uda mi się z Twoją pomocą temu zaradzić. Bo już bliski jestem reinstalki całej Windy… :-/

Pozdrawiam,

DeWolf

Dodane 13.03.2010 (So) 12:52

Hej raz jeszcze :slight_smile:

“nie odnaleziono w systemie określanego sprzętu”, i to jest jednak HYPERION :-o Co rozumiesz przez te ostatnie słowa??"

  • Otóż w momencie, gdy próbuję odpalić jeden z plików z pakietu, otwiera się okienko dialogowe z LOGO HYPERIONA - o to chodzi, że WYGLĄDA NA Hyperiona. OK? :slight_smile:

“A pobierałeś wersję normalną czy wersję Beta??”

  • Jasne, ze nie beta; aż taka lama ze mnie nie jest :wink:

“Próbowałem z czterema: Asussetup, SETUP, INSTMSIA, INSTMSW. - Powinieneś uruchomić plik AsusSetup.exe bądź Setup.exe.”

  • Tak, właśnie piszę o nich jako o dwóch pierwszych, które próbowałem otwierać. Oczywiście mają *.exe.

“Jeśli nie działają prawidłowo spróbuj ściągnąć pliczek ze sterownikami jeszcze raz. Rozumiem, że na początek wypakowałeś pliki do jakiegoś folderu, a nie uruchamiałeś bezpośrednio z pliku archiwum??”

  • Tak - zipa wypakowałem do folderu. I co dziwne, to choć folder był pusty (bo nowy), to przy wypakowaniu pytało mnie, czy zastąpić tam jakieś pliki (chyba 2 sztuki). Kazałem zastąpić tymi z zipa. A powinienem odpalać z zipa, bez wypakowywania?!.. Napisz, czy to ma znaczenie; thx.

“Czy wiesz, jaką dokładnie nagrywarkę masz w systemie?? Czy posiada interfejs ATA czy SATA??”

  • Hm; nie bardzo mogę zobaczyć, skoro system jej nie widzi ;D

ALE: Pod Menadżerem Urządzeń pokazuje, że są sterowniki IDE ATA/ATAPI; jeśli Ci to coś pomoże.

Dzięki za pomoc; mam nadzieję, ze już niedługo uda mi się z Twoją pomocą temu zaradzić. Bo już bliski jestem reinstalki całej Windy… :-/

Pozdrawiam,

DeWolf

Dodane 13.03.2010 (So) 12:55

Sorry za kilkakrotne wklejenie - nie zauważyłem, że zaczęła się druga strona, i myślałem, że nie wkleja odpowiedzi. Jeśli Admin mógłby usunąć powtarzające się wpisy, to będę wdzięczny; sorry za kłopot.

D.W.

Hej,

Tak być powinno - bo w sumie to jest Hyperion. Tyle że dla Windows XP instaluje się w nim nieco więcej rzeczy - w Viście na dobra sprawę tylko sterowniki do kontrolera dysków/napędów…

Dobrze zrobiłeś - miałeś wypakować i dopiero z folderu uruchomić instalację. A próbowałeś ściągnąć jeszcze raz paczkę ze sterownikami?? Podczas uruchamiania instalacji kliknij prawym i wybierz z menu Uruchom jako administrator.

Jeśli i to nie pomoże, spróbuj ze sterownikami przeznaczonymi do płyty głównej P5VD2-VM SE: Chipset - VIA Hyperion Pro Chipset Driver Package version 5.15A.

Ewentualnie spróbuj zainstalować sterowniki z gałęzi RAID o nazwie RAID_JMicronJMB36X11764_Vista.zip w wersji w wersja V1.17.6.4 - zawierają one sterownik o nazwie JMicron JMB36X PATA Driver V1.0.0.0 for Windows 32bit/64bit Vista.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus - dzięki wielkie :slight_smile:

Poszedłem skrótową, i najprostszą drogą:

  • Wyszukałem u siebie w szufladach oryginalną płytę ze sterownikami do chipsetu;

  • Na zaprzyjaźnionym kompie przegrałem pakiet na pena;

  • Z pena skopiowałem na partycję twardziela u siebie;

Uruchomiłem, poszło; i DVD jest, i jeść na razie nie woła :wink:

Natomiast Tobie chcę podziękować za 2 rzeczy:

  1. Że w ogóle Ci się CHCIAŁO;

  2. Że naprowadziłeś mnie na trop chipseta - bez tego ani rusz.

Porządny z Ciebie CHOP, Hanysie :wink: Lajkonik z Krakowa zaprasza na piwo przy najbliższej okazji :slight_smile:

Najlepszego - D.W.

Hej,

Każde rozwiązanie jest dobre - jeżeli okazuje się skuteczne… :slight_smile:

Nie ma sprawy… W końcu jeśli mi się nie chce, to nie piszę… Wydaje mi się, że już zawsze będziesz pamiętał o sterownikach do chipset’u… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus