Vista nie wstaje albo się sypnęła albo coś z sterownikami

Zainstalowałem kilka nowych podzespołów (płyta główna, procesor) do niskobudżetowego kompa, ale mam stary dysk hdd. Na tym dysku miałem dwa OSy: Vistę i Ubuntu.

Ubuntu działa okey, ale Vista nie wstaje. Chodzi mi o to, że dostałem dvd z sterownikami od Asrocka i nie wiem czy Vista nie wstaje, bo nie umie poradzić sobie z nową płytą główną czy po prostu Vista się sypnęła? Przypuszczam, że Vista się sypnęła, ale chcę się upewnić. Nigdy nie instalowałem sterowników do płyty głównej i jak to wygląda w praktyce? System operacyjny sam instaluje potrzebny soft czy trzeba grzebać w Biosie/UEFI?

W praktyce nowa płyta i procek to nowy komp. Wypadałoby więc postawić system od nowa. Vista się nie sypnęła - to wina braku/niezgodności sterowników do płyty (chipset). Co prawda czasami taki zabieg podmiany płyty się udaje ale pozostaje problem ponownej aktywacji systemu a w zasadzie jego legalności. Jeśli to Vista OEM to nawet jak uda się go aktywować będzie nielegalny. Z Vistą pudełkową (BOX) takiego problemu nie będzie.

Możesz spróbować zainstalować sterowniki do płyty głównej w trybie awaryjnym z dołączonej płytki od ASRocka. Do tego nie jest Ci potrzebny BIOS/UEFI. Płytkę wkładasz do napędu i jeśli masz włączony auto-start postępujesz zgodnie z poleceniami na ekranie. Zaleca się rozpocząć od serowników chipsetu a potem np. LAN, grafika (jeśli jest zintegrowana), audio itd. Może się też zdarzyć, że system sam zainstaluje swoje sterowniki.

:roll:

dZ… Tylko właśnie wkładałem kilka razy płytkę z sterownikami z Asrocka i to nic nie dawało… Myślałem, że to wina starego napędu dvd, ale podłączyłem zewnętrzną nagrywarkę i też nic się nie dzieje.Po wybraniu trybu awaryjnego i płytce z sterownikami w napędzie przy starcie OSa znów się włącza pasek wyboru systemu (tak jak pisałem mam Ubuntu i Vistę).

Licencję mam bodaj COA z płytką… Też to będzie nielegalne? Tak jak mówię, komp jest do odciążenia laptopa i zamierzam oglądać na nich filmy i ubuntu mi wystarczy…

Cześć

Jeżeli system Windows nie uruchamia się w trybie awaryjnym ani normalnie to trzeba będzie go przeinstalować.

COA to naklejka licencyjna, powinna być na niej informacja czy masz system w wersji BOX czy OEM. Jeżeli masz OEM to jak już ktoś pisał wyżej, instalacja systemu po wymianie płyty narusza licencję.

Skoro Ubuntu ci wystarcza i działa poprawnie to jak dla mnie instalacja Visty jest bezcelowa.

A czy do Ubuntu też potrzebuje sterowniki, bo mam problemy z odtwarzaniem filmów na Totemie.

Zainstaluj VLC

Cześć

Załóż osobny temat w dziale Systemy operacyjne GNU/Linux

opisz problem a na pewno ktoś ci pomoże.

DZ wszystkim za pomoc…dużo się dowiedziałem…a VLC rozwiązał problem…w Totemie jakiś wtyczek brakowało…ale VLC odtwarza film jak należy…