Vista nie wykrywa nowego dysku

Witam,

Mam problem z komputerem i chciałbym prosic o pomoc. Zamontowałem do mojego komputera nowy dysk Seagate SataII 500 gb i zainstalowałem na nim Vistę 32 bit. Chciałem wrócić do xp i włączyłem jej instalację, jednak instalator nie widział już nowego dysku SataII. był tylko stary dysk, który jest dyskiem dynamicznym i nie da się na nim zainstalować systemu. Podejrzewam, że może to byc tym spowodowane ze nie było sterowników do SataII w xp sp2. Chcialem wrócic do visty ale tu pojawił się taki problem, że teraz już vista też nie widzi nowego dysku. Kombinowałem już róznie z ustawieniami w Biosie i nic nie pomaga. Nie wiem co zrobić aby instalator visty zobaczył nowy dysk i żebym mógł na nim zainstalować Vistę. Co mogę teraz zrobić? z góry dziękuję za pomoc.

pozdrawiam

a to dysk ata czy sata ?

jak sata to musisz zainstalowac sterowniki sata

powinny byc na plytce od plyty glownej a jak nie ma to na stronie producenta plyty :slight_smile:

a i jeszcze jedno, bym zapomnial o zworce , pokombinuj bo moze masz dysk sata II a plyta obsluguje I .

Jezeli tak to na dysku na etykiecie na gorze napisane co i jak zeby bylo kompatybilnie wstecz.

Nowy dysk jest SataII i płyta obsługuje SataII. Mało tego, ten dysk juz działał pod xp i nawet zainstalowałem na nim vistę. Problem się pojawił, gdy chciałem zainstalowac xp. Teraz mam zamiar zainstalowac vistę ale instalator visty jej nie widzi. Myślę że próba instalacji xp coś tu popsuła, tylko nie za bardzo wiem co.

Przełącz w biosie AHCI na IDE. Też tak miałem w swoim acerze że XP nie wykrywał dysku.

Pytanie dotyczy jednak ponownej instalacji Visty, nie XP [-X

Sprawdź ustawienia dotyczące sekwencji bootowania w BIOSie, bo twój problem (i twoje mieszanie w BIOSie) chyba właśnie tego dotyczy (tak samo z siebie nic by nie znikło…).

Odkręć boczną klapę, i na płycie głównej jest taka bateryjka. Wyciągnij ją na 30 minut, po czym wsadź ją na swoje miejsce. To sprawi, że BIOS się zresetuje, przywróci ustawienia fabryczne.

Możesz także zresetować za pomocą zworki, jednak nigdy nie próbowałem - nie umiem jej zlokalizować ;/