Vista nie z płyty recovery

Witam!

Chciałem zainstalować ‘czysta’ viste i mam zamiar pożyczyć od kolegi płytę z vistą home premium. Mam płytę recovery, ale tam odrazu jest instalowane pełno syfu. I teraz pytanie czy zainstalowany tak system jest legalny? No bo to chyba nie ma znaczenia z jakiej płyty jest instalowany system jak mam klucz/nalepkę.

tak jest legalny

zgadza się

mohames ,

Tak jak kolega wyżej wspomniał, wszystko będzie legalne, bo w końcu masz klucz produktu , a z jakiej płytki instalujesz windows vista nie jest ważne, ważne że instalujesz wersję systemu na którą masz licencję.

tylko że kolega moim zdaniem nie może udostępnić osobą trzecim swojej płytki, sorry że się czepiam

Infolinia Microsoftu (0 801 MS INFO) twierdzi, że taka instalacja jest nielegalna.

:roll:

Jak to nie. ?!

Nośnik może być dowolny, nawet przegrywany [kopia zapasowa]. Ważne aby była nabyta licencja na daną wersję systemu.

Nie rozumiem tego Microsoftu. !

wedle licencji nie możesz pożyczać osoba trzecim swojego nośnika, ale z drugiej strony w przypadku downgrade z vista do xp, microsoft wręcz zaleca pożyczenie nośnika XP od kogoś ze znajomych wręcz precedens

Według ustawy o prawie autorskim tego typu działanie z jego strony będzie nielegalne, nie może pożyczyć Tobie płytki.

Ustawa -> klik

Przed chwilką dzwoniłem do MS (022 594 19 99) i sprawa wygląda tak :

jeśli robimy upgrade np. z Visty Biznes na XP to możemy pożyczyć płytkę razem z kluczem od kolegi w celu upgradu ale

jeśli mamy Vistę Home Premium recovery to musimy używać tego systemu, który mamy nie możemy pożyczyć płytki od kolegi i zainstalować z jego płytki z naszym kluczem jak twierdzi MS nawet nasz klucz nie będzie pasować do tej płytki ale nawet jak już to i tak nie jest to zgodne z licencją mówiąc w prost nielegalne

PODSUMOWUJĄC:

Jeśli mamy Vistę Home Premium recovery czy Basic to zostaje nam niestety męczyć się z tym recovery lub zakupić albo drugą Vistę ale XP.

Ale nie wiem czy czasem przecież skoro jest klucz to może sam producent np. za drobną opłatą dostarczyłby nam naszą płytkę w “orginalnym stanie” a nie recovery wiem że coś takiego było może ktoś lepiej poinformowany się wypowie.

jest jeszcze jedno wyjście pobrać czysta płyte np. z sieci p2m lub przez ftp, wedle prawa bedzie to raczej legalne jezeli zaisntalujesz na swoim kluczu

MS twierdzi że nie jest to legalne jeśli masz recovery to tak ma być nie możesz użyć tego klucza aby zainstalować z innej płyty chociaż to ten sam system.

A po drugie sprawdzał ktoś czy jeśli ma klucz do swojej Visty do pasuje do innej płytki z Vistą wiem że w XP tak się nie dało.

nie możemy pożyczyć ale ściagnac możemy, o pozyczenie chodzi o to że kolega wtedy złamie prawo, tak mnie się szdaje że o to głownie im chodziło

ale jest jeszcze taki program jak vlite gdzie mozesz swoją płyte recover przerobić i wywalić to co ci się nie podba

program nLite no tak ale nie zmienisz chyba tego że podczas przywracania systemu kasuje on cały dysk tak jest niestety stworzony ten recovery i nie sądzę aby dało się tą płytę przerobić tym programem aby nie kasował całego dysku ale sprawdzę to w najbliższym czasie może da się to zmienić tym programikiem

no jak ma sie wersje w systemie backupowym to mozna całkowicie lagalnie przywrócić system właśnie z owej płyty recover lub innego nośnika na którym jest zawarty cały obraz dysku i odinstalowac wszystko to co nie potrzebne i poprzerabiać, nastepnie stworzyc wierną kopie partycji systemowej i jak trzeba bedzie reinstalowac system tylko przywracasz obraz partycji

sprawdziłem nie można programem nLive przerobić płyty recovery

więc podsumowując jak już mamy recovery to jesteśmy na niego skazani albo musimy zakupić osobno system żeby przy instalacji nie kasował nam całego dysku albo jak radzi kolega devil33 zainstalować raz wszystko po konfigurować i zrobić obraz partycji w razie późniejszego przywrócenia systemu

Ale można zrobić swój obraz.

Postawić system z recovery, wyczyścić go z “syfków” i zrobić obrazek partycji systemowej Ghostem czy Paragonem, a potem z obrazu stawiac system.

I do takiego działania nie mogą się przyczepić.

:slight_smile:

Klucz z nalepki nie będzie pasował. Aczkolwiek wystarczy ‘wyjąć’ klucz z systemu z recovery i użyć go przy instalacji retailowej Visty i wszystko działa wyśmienicie. Dodatkowo można zauważyć, że system wtedy zainstaluje się jako OEMowy (w sensie gdzieś tam w systemie wyczytasz, że to OEM). Wtedy też będzie można zmienić klucz na nasz OEMowy z nalepki :slight_smile: (tak, wejdzie!)

Pożyczenie komuś własnej płytki jest owszem, nielegalne, ale system zainstalowany z retailowej plytki, z tym kluczem wziętym z systemu na recovery jest całkowicie legalny gdyż masz na niego licencję :slight_smile:

PS. To jest moje zdanie, nie poparte opinią MS. NIe wiem czy procedura jest legalna, ale już sam system raczej tak.

Polecam wideorelacje z I zlotu czytelników DP

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=174

Chodzi o końcówkę filmu i pytania jakie zadawali uczestnicy. Pozdrawiam :wink: