Vista obiektywnie

W czerwcowym numerze pcworld komputer, czyli przedostatnim ukazal sie dosc ciekawy ale niepokojący artykuł o viscie(“Uciekaj, póki możesz!”). Nie bede tutaj go streszczał bo jest bardzo dlugi, ale wspomne najwazniejsze rzeczy. Jest tam 10 powodów “na nie”, podam tylko niektore z nich.

aero glass i “bajery”

  • nie zobaczysz go na notebooku, nawet jesli ma chipset nvidia lub ati.

  • dodatkowe obciazenia systemu mogą skrócic czas pracy baterii

  • wraz z ofensywą linuksowego XGL, MS zapowiedzial nawet, ze prezentowane dotychczas wersje to bylo tylko Aero Glass Express w/Transparency (z przezroczystością), "Prawdziwy aero ma sie pojawic w Viscie dopiero pod koniec maja bieżacego roku…teoretycznie juz jest w becie 5342 tyle ze nie da sie go włączyć…Wszystkie mozliwosci ma pokazywac na karcie zgodnej z directX10 (sic!).

“Wszystkie te falujące okna i błyskające paski postępu są niewątpliwie ładne, ale trudno ekscytować sie nimi w nieskończoność”. Dlatego musisz sie zastanowić, czy naprawde chcesz wydać cięzko zarobione pieniądze na nowy system tylko po to, by korzystać w nim z twoich starych, ulubionych aplikacji" - PCWorld.

marketing

Dosc ciekawie przedstawia sie reklamowanie visty przez MS…Juz nie ma strategii “naj, naj, naj”, jest raczej odwrotnie! Tzw “szczerość” polega na tym, iż MS przyznaje, że Windows XP niedomaga w pewnych dziedzinach (czy tak trudno go zabezpieczyć, wydając SP3?). Mowa tutaj o bezpieczeństwie i zwalnianiu pracy pod wplywem czasu itp.

Z oświadczeń wyłaniał sie obraz systemu-staruszka, któremu wlaściwie należy wybaczyć ułomności. Jak się czujesz jako użytkownik przestarzałego Windows XP, niewspieranego Windows 2000 lub przedpotopowego Windows 98? Cieszysz sie ze Vista będzie diametralnie inna?” - PCWorld.

A co z wersjami których ma być aż 6? Odpowiednik XP czyli Home Basic może nie posiadać aero. Jakie wiec bedzie rozczarowanie tych, ktorzy kupią go w markecie?

Sprzęt

-Windows Vista nie obsluży napędów DVD wyprodukowanych przed 1 stycznia 2000

  • Vista może wymusić kupno nowego monitora, jesli ktos chce ogladać filmy w najwyzszej jakości (HD).

  • Oczywiscie vista ma jako system potężne wymagania, dla wielu użytkowników bedzie to oznaczać kupno całkowicie nowego komputera - zwłaszcza dla efektu aero.

Bezpieczeństwo

Wiadomo jak to jest z bezpieczeństwem na windowsach - jest drogie i niepewne.

“…dodatkowe mechanizmy zabezpieczające mogą zniszczyć kompatybilność systemu z niektórymi zle napisanymi aplikacjami. Nie od dziś wiadomo, że Adobe Photoshop zupełnie niepotrzebnie wymaga do pracy uprawnień administratora. I cała idea bierze w łeb.” - PcWorld.

Wybrakowany, ciągle wybrakowany

“…maleje rola systemu operacyjnego, bo ma on slużyc tylko jako stabilna podstawa do działania innych aplikacji. MS daje to do zrozumienia w bardzo przewrotny sposób: reklamuje Vistę, jakby była nie tylko podwoziem z silnikiem, lecz calym pięknym i nowoczesnym samochodem. Wystarczy jednak do niego wsiąść, aby sie przekonać, ze wnętrze jest w tzw. wersji ekonomicznej i nawet za dźwignię zmiany biegów trzeba dopłacić.” - PcWorld Komputer

"Trudno orzec, czy narzekania zwolenników linuksa na vistę są słuszne. Nie da sie ukryć, że rozmaite dystrybucje bardzo użytkowników rozpieściły: po instalacji w systemie znajdują sie zaawansowane pakiety biurowe, kilka aplikacji do odtwarzania muzyki, dwie przegladarki internetowe, komunikatory, stos programów edukacyjnych itp.

Z windows dostajemy coś, co trudno uznać za szczyt marzeń: WordPad (ten sam od kilkunastu lat), Media Player (trudny w dostosowaniu i niereagujący na powszechnie uzywane skróty klawiszowe, Rejestrator dźwięku…Za wszelkie dodatki extra (WMC, Office) trzeba zapłacić i to nie mało…" - PCWORLD Komputer

Dodam jeszcze że Vista bedzie w archaicznej, 32 bitowej wersji, żadnych słuchów o rozwoju Visty 64 bit nie ma, a co najgorsze producenci sterowników i aplikacji często odpuszają sobie 64 bity.

Sam nie wiem co by mnie mialo skłonić do kupna visty…może za 10 lat jak na XP nie bedzie juz gier? Ale od gier jest też PS… I tu nie ma znaczenia, ze oprócz XP mam linuxa. Bo jak długo mozna wymyślać drogie świecidełka? W tym artykule dobrze pisze, że rola systemów operacyjnych będzie maleć. Podoba mi sie aero, ladnie to wygląda, ale to na razie za mało żebym wydał te kilkaset zł. I tak najwazniejsze jest przecież dzialanie ulubionych programów i internetu.

wyślij to do microsoftu :slight_smile: nie tylko tobie się w nocy nudzi ^^

btw ile ma kosztowac vista ? gdzie chyba na voratlu wyczytalem ze 2 tys zl ? ;o

ja slyszalem ze ma byc tańsza od XP OEM, ale zupełnie nie wiem czy to plotka czy fakt. Tylko to raczej chodzilo o Home Basic, ktore zanosi sie na niezle wybrakowane.

XGL teżpięknie wygląda, możliwości ma chyba nawet większe niż aero, jest za darmo i ma ok. 2x mniejsze wymagania sprzętowe niż produkt MS (na GF4 MX 440 już w miarę płynnie chodzi).

Co do reszty artykułu. Brak wzmianki o braku sprzętowego wspomagania nowoczesnych kart muzycznych. Nawet najlepszy SB będzie działał jak zwykła karta zintegrowana.

Wersja 64-o bitowa - z tego co się orientuje to jest tworzona równocześnie z wersją 32-u bitowa. Dziwne by było w dzisiejszych czasach nie wydanie standardowo wersji na 64-o bitowe procesory, tym bardziej, ze tych 32-u bitowych już pratkycznie kupić nie można (standardowo - rozumiem przez to że w sklepie biorąc np. wersję OEM mogę sobie wybrac jaką chcę wersję, a nie tak jak do tej pory z XP).

Co do reszty artykułu, to o wszystkim tym już było. Jak ktoś ma klapki na oczach, i tak kupi (w Polsce w większości wypadków za 1 zł) Viste, bo to przecież musi być cudowne, takie ach i och, bo to przecież cudowny MS zrobił. A później będą narzekania, zgrzytanie zębami…

Jest też tego pozytywna strona. Już teraz widać, ze coraz więcej osób spogląda przychylnym okiem w stronę alternatywnych OSów. Większośc po pierwszej próbie wraca pokornie do Windowsa, ale prawie nigdy pierwsza próba nie jest ostatnią.

Wystarczy na wortalu zerknąć na useragenty przeglądarek i zobaczyć ilu z komentujących używa GNU/Linuksa dzisiaj, a ilu np. jeszcze rok temu.

I niech sobie różne Wolnościowce i inne tego typu ludziki krzyczą że ten system nie nadaje siedo użytku domowego i że tylko i wyłącznie Windows się liczy. Sami użytkownicy pokazują że jest inaczej.

Vista - nie, dziękuje.

To mnie najbardziej denerwuje. W końcu mamy już od pewnego czasu sprzet 64-bitowy, a niestety nadal oprogramowania 64-bitowego jest mniej niż 32-bitowego. Myślałem, że Vista ruszy w kierunku 64 bitowości, ale widać, że nie… może jak wprowadzą 128 bitowe procki to Winda (Blackomb?) będzie 64 bitowa?

To jest ja Visty i tak mieć nie będę, ale dzięki niej mogłoby się coś ruszyć w stronę 64bitów, m.in. Flash.

Całe szczęście, że używanie 64-bitowych distr linuksa jest już prawie równie bezproblemowe jak tych przestarzałych 32-bitowych :slight_smile:

Ja mam ich w :x niech se robią drogie :x ja sie przeżucam na LINUXA i niech mnie całują bo gry też na tym będą chodzić jak zainstaluje emulator windowsa

Ja Viscie tak jak areh powiem dziękuje.

Własnie ściagam slackware’a (jeszcze 103 MB) i mysle ze dzisiaj z nim wystartuje, narazie puki co na dual boot z XP’kiem poniewaz jesli coś sie nie uda to musze miec jakiś system, ale jesli sie przyzwyczaję, to nie mam zamiaru dalej uzywac produktów ze stajni niejakiego Billa G.

DonKosiorrro , coś dla Ciebie:

Slackware Linux Essentials [PL]

Dzięki areh ale juz jakies doswiadczenie ze Slackiem mam uzywałem go przez jakieś 3 tygodnie, ale to była jakas stara wersja teraz sciagam najnowszą, ale dzięki za lektrukę pooczytam :):slight_smile:

Ja mam takie pytanie , na czym polega ten aero?

spytaj :google:

Taaa tylko pewnie bedzie znów tylko angielsko-jezyczna i niedostepna w szerokiej dystrybucji. Skoro PcWorld komputer mowi ze o wersj 64 bit ani widu ani slychu to chyba ma racje :x ? Czy ty lepiej wiesz? :wink:

Skoro była 64-bitowa beta Office 2007 to siłą rzeczy musi być 64-bitowa Vista.

zacznijmy od tego ze Vista bedzie mieć mniejsze wymagania niz te wsyztkie bety jakie widzicie… to raz… dwa, PcW bierze info z takich samych źródłeł jak inni wiec moga sie mylić… wersja 64 wyjdzie napewno i to nie tylko w angielskiej wersji… cos pisałeś o tym ze nie bedize obsługi DVD sprzed 2000 roku, no nie rozśmieszaj mnie, kto dzisiaj takie jeszcze ma? a jak ma to ma problem, nawet w odtwarzaniu filmow z niektorych płyt wiec z czym do ludzi… jelsi chodzi o aero, pozyjemy zobaczymy jak to bedize w kncowej wersji… Vista bedzie [bez bajerow graficznych] miec takie same wymagania jak XP

zgadza się. Kiedyś nawet miałem 64-o bitową wresje beta.

Ja podchodze do Visty z dużym dystansem, ponieważ:

napewno jej nie kupie, bo na moim sprzecie będa zapewne problemy żeby odpakić.

A co do tych wszystkich “bajerów” graficznych…hmm ja jakoś wole system bez bajerów, czyli zwykły prosty XP.

A poza tym obecnie używam XP oraz Mandrivy i jestem bardzo zadowolony z Windowsa, jak z Linuxa (chociaż bardziej mi się podoba Linux)

Ale jeśli ktos ma kase, dobry sprzęt i lubi takie graficzne gadżety to niech kupi.

Ja mam XP, i wyłaczone wszytski epierdoły graficzne jak cienie, do tego am styl systemu Windows 98. itp. :slight_smile: Działa dużo szybciej :wink: