Vista padła, Ubuntu przeżyło

Drugą (oprócz MacBooka Air) i zarazem ostatnią maszyną, która poddała się hakerom był laptop działający pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista.

Podczas tegorocznego konkursu w czasie konferencji CanSecWest hakerzy mieli za zadanie włamać się do maszyn z systemami operacyjnymi Windows, Mac OS X oraz Ubuntu Linux. Najszybciej udało się włamać do Leoparda, Ubuntu natomiast przez trzy dni stawił zaciekły opór.

Zhakowanie Visty zajęło Shane’owi Macaulayowi około czterech godzin. Wykorzystał on do tego celu lukę w Adobe Flash. W ciągu trzeciego, ostatniego dnia konferencji Macaulay wraz z kolegą, Aleksem Sotirowem, starali się włamać do maszyn z Vistą i Ubuntu.

Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 5000 dolarów a także drogocennego laptopa, do którego udało im się włamać. Macaulay ujawnił, iż prawdopodobnie sprzeda notebooka na eBayu.

źrudło http://nt.interia.pl/internet/bezpieczenstwo/news/vista-padla-ubuntu-przezylo,1084143

http://www.arcabit.pl/infobase.html?sho … on&id=1669

Zwróć uwagę na końcowe stwierdzenie - “…bez względu na wysiłki firm produkujących systemy operacyjne, zawsze będą one podatne na atak…”

Faktycznie będą podatne ale jak sie broni dzień cały to już ok :smiley: bo nikt nie ma przez cały dzień włączony maks to parę godz …

ale 4 godz to niski poziom …ale =D>

Niektórzy mają, nawet przez kilka dni :slight_smile: A swoją drogą cieszę się z takiego wyniku…

no tak…a co na to adobe ? ze swoją dziurawą wtyką ? Jakoś nic nie pisze że wykorzystano jakąs lukę w systemie operacyjnym…

I jeszcze jedno ile osób jest wstanie przeprowadzić atak za pomocą tej luki ? pewnie tylko napaleńcy …

Lubię przeterminowane newsy.

Na vortalu pojawił się kilka dni wcześniej…

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 … w+2+minuty

zwróć uwagę na ten cytat

“Drugą ofiarą ataku mógł zostać Windows Vista, w którym również została znaleziona luka, jednak włamujący się nie byli w stanie jej wykorzystać w wyznaczonym czasie.”

podałem ci nie stare info

do visty nie można się tak łatwo włamać… jeśli nie masz adobe flash :wink:

jak zrobią łatke do adobe to vista będzie nie do złamania, tak jak ubuntu…

Poza tym, jak widać, sam system nie ma w sobie jakiejś dziury tylko oprogramowanie firm trzecich, więc to ich wina nie Microsoftu. :slight_smile:

BTW. Taka lukę znają naprawdę osoby znające hacking, nie zwykli lamerzy z gimnazjum/liceum którzy uważają się za wielkich panów internetu. Hakerzy mają swoje zasady moralne i nie wykorzystają takiej luki przeciwko zwykłym userom. :?

Niemniej jednak pojawiła się aktualizacja, w której również jest informacja

Po prostu zirytował mnie wątek, bo nagłośnione zostało włamanie na Vistę poprzez lukę w oprogramowaniu firmy trzeciej,

a o leopardzie mała wzmianka, pomimo że poległ jako pierwszy :wink:

No ale tym żyją media…

Pozdrawiam.

Ne chodzi tylko o oprogramowanie “firm trzecich”. Sugerujesz że jakby na Ubuntu był Flah (a może nawet był) to też by się włamano? Niekoniecznie, aczkolwiek to nie jest dobry przykład, bo lukę we Flashu TEORETYCZNIE też da się wykorzystać na Linuksach. Mac też padł przez Safari, a na Viście nie było Safari, więc można sobie tak “gdybać”.

Poza tym każdy system ma swoje wady i zalety, a zaletą Windowsów nigdy nie było bezpieczeństwo czy stabilność.

Jak ktoś się interesuje tego typu informacjami, to wie że wiadomości o upadku Leoparda pojawiły się najwcześniej. Tyle że skoro odpadł na samym początku to niektóre portale itp. się nim za bardzo nie zainteresowały. Po prostu trzeba opierać się na wiarygodnych informacjach, a nie przeczytać pojedynczy artykuł i myśleć że się wszystko wie (a wiele osób niestety tak robi).

A masz rację że niektóre media lubią sensacje i dlatego czasami te info pojawiały się w takiej formie. Tyle że jakby jakimś cudem Vista wygrała to trąbiono by jeszcze głośniej, a M$ jeszcze by do tego dopłacał.

Jedno jest pewne - najbezpieczniejszy system to taki, który ma odcięte zasilanie i najlepiej by w ogóle nie istniał - bo przecież nawet pilnie strzeżony może zostać zdobyty - błędność człowieka. Nie wszyscy wiedzą, że nawet ci najsławniejsi Hakerzy (jak kto lubi ich określać) poufne dane uzyskiwali od… ludzi. System nie miał wiele do powiedzenia. Tak samo jest tutaj - namówią internautę do kliknięcia w taki i taki banner, a później już tylko finalizują atak :wink:

Wracając do sedna poprzedniej wypowiedzi -

Nie uważam by takie testy były w 100(czy nawet w 60)% miarodajne, bo o całej sytuacji decyduje czynnik losowy. Wystarczy, że w głupim sterowniku obsługującym kartę graficzną “coś pójdzie nie tak” i mamy włamanie :wink: Owszem - kiepsko zabezpieczony ma większe szanse na utratę prywatności.

Wcale nie bronię Visty (szczerze mam gdzieś ten OS) i M$'u, nie krytykuję też linuxa.

Każdy ma jakąś rolę i jeden napędza drugiego. Gdyby nie było konkurencji/rywalizacji to żaden system nie miałby racji bytu.

Irytuje mnie jednak, gdy ludzie wypisują głupoty - bo trudno to inaczej określić. Czytając nagłówek " Vista padła, Ubuntu przeżyło" od razu można się zagotować…

Od razu przypomniały mi się słowa Kevina Mitnicka: “Łamałem ludzi, nie hasła” - coś w tym jest. Przy okazji mogę polecić książkę tego autora pt. “Sztuka Podstępu”.

Ja też wcale nie twierdzę że ów testy są miarodajne - masz rację, że w dużym stopniu decyduje przypadek. Jednak teoretycznie podobna sytuacja mogłaby zdarzyć się na prawdę…

A nagłówek jak nagłówek, liczy się żeby więcej osób przeczytało. Z tym akurat trzeba się pogodzić i tyle.

Tyle że ja akurat czytając taki nagłówek mam inne odczucia - widzę w tym momencie że M$ jeszcze nie ma wszędzie wtyków i wszystkimi nie manipuluje. I nie są to słowa wyssane z palca, jak ktoś się interesował chociażby głosowaniem nad przyjęciem OOXML jako standardu ISO to wie o co chodzi.

Napisałbym więcej ale idę spać :mrgreen:

Pozdro

jeśli nie ma internetu to nikt się nie włamie… chyba że złodziej do domu i mu namiesza w kompie :smiley:

jeśli do takiego myślenia się zastosujemy to możemy spać spokojnie…

yhy a tak na serio MS zrobił to specjalnie abyśmy tak myśleli :smiley:

jakby MS wygrał wszyscy rzucaliby podejrzenia że bill przekupił hakerów :wink: