Vista pożera dużą ilość ramu.. co poradzić?

Witam.

od jakiegoś czasu, jak włączę komputer to zużycie ramu mam pomiędzy 25-27%, włączy się GG i Operę to już około 33%… komp pochodzi z 2 godziny i nagle mamy 45% zużycia ramu. Skąd to się wszystko bierze?! Dawniej tak nie było ;/ Niby wszystko chodzi płynnie ale jakim cudem korzysta mi z ramu którego wcześniej nie potrzebował? Ja rozumiem 1-2% ale bez jaj… żeby 20% żarł…

Komp:

E8400, 4GB ramu, Vista Home premium…

co mam włączone teraz: Opera (5 kart) GG 8, Windows media player (w pasku start).

do czyszczenia kompa używam Vista Advanced Optimizer oraz CCleaner.

Antyvirus: Norton 2008 z aktualizacją do któregoś tam… 2010. :slight_smile:

Uruchom menadżer zadań i zobacz,który proces,usługa lub program zużywa najwięcej pamięci.W mojej opinii to jest naturalne zachowanie tego systemu,mam to samo.

opera niecałe 274K no ale czemu jakoś wcześniej tak nie było ;/ to mnie najbardziej boli… dawniej to tak 25% to lajtowo, może mu za ciepło jest?

edit:

wywalone gg 8 zmiana na gg7.7 i wywalona opera 10 zamiana na google chrome = 34% ramu. czyli tak jakby trochę mniej xD :stuck_out_tongue: ale czemu to GG8 żre tyle ramu to ja nie wiem, komunikator powinien być prosty a nie jakiś… ■■■■■■■ wie jaki.

Może jeszcze jakieś pomysły żeby odzyskać te 4-5% :>

na początek po prostu wyczyść pliki tymczasowe systemowym narzędziem: Oczyszczanie dysku i zobacz jak działa system, później możesz przystąpić do optymalizacji, czyszczenia programami zewnętrznymi

z czasem systemy się “zapychają” i trzeba je czyścić ze zbędnych plików

o dzięki nie pomyślałem o tym :slight_smile:

A system masz zoptymalizowany ?? czy jedziesz na domyślnych ustawieniach ?? bo u mnie Vista z 5GB zjada 730-950MB podczas normalnej pracy (Winamp 5 + Firefox 3.7 + Avira w tle)

GG wymień na AQQ. Co do przeglądarki. Eh. Przeczyść kompa CCleaner’em. Wyłącz zbędne usługi. Wpisz w google Zbędne usługi i będzie bodajże 3 link do artykułu na searchengines. Tyczy sie XP ale na Vista jest podobnie. Wrzuć też loga z HijackThis na www.wklej.org i daj linka na forum

chyba na standardowych chociaż ostatnio coś wpisywalem w googlach i wyłączałem jakieś procesy czy coś… :slight_smile: w sumie po zainstalowaniu google chrome i GG 7.7 mam tak koło 35-40% (po 2 godz pracy…) a co mu trzeba zmienić? (mimo wszystko na początku tak nie było :confused: normalnie koło 30% łapał…)

Tak jak pisali poprzednicy sprawdź, które procesy ile zajmują pamięci Ctrl+Shift+Esc druga zakładka. Czy wszystkie znasz, może masz na komputerze zainstalowane paskudztwo, które działa w tle. Jeśli wszystko ok, to dodatkowo warto zainstalować okresowe automatyczne czyszczenie pamięci. Tu lista programów, wybierz co ci pasuje:

Optymalizacja pamięci

optymalizacja pamięci zazwyczaj ma odwrotny skutek do zamierzonego czyli przyspieszenia systemu, i tak w większości proces “zabity” replikuje sie czyli na nowo sie włącza do czego potrzebuje zużyć zasoby… po za tym sam program zajmuje pamięć ram i wykorzystuje procesor

To chyba nie do końca prawda.

Fragmenty opisu, by wszyscy wiedzieli o co chodzi z tą optymalizacją.

"Zasada działania programu do “czyszczenia” (ew. optymalizacji lub defragmentacji) RAM’u jest bardzo prosta.

1) program kopiuje fragment pamięci RAM o wybranej wielkości do pliku stronicowania znajdującego się na dysku

2) program czyści (zeruje) skopiowany fragment w pamięci RAM

3) na tak przygotowany fragment pamięci RAM system kopiuje tylko potrzebne mu w tej chwili dane (np. biblioteki, fragmenty plików wykonywalnych .exe), nieużywane pozostawiając w pliku stronicowania.

Więc czy na pewno warto używać tego typu aplikacji i dlaczego?

System podczas uruchamiania jakiegoś programu (pliki .exe), kopiuje całą jego zawartość do pamięci RAM. W całym tym pliku znajduje się jego część, której nigdy nie będziemy używać (są to np. rzadko otwierane okna dialogowe - m.in… zaawansowanej konfiguracji - lub bitmapy). Te dane zalegają w pamięci RAM, a przecież równie dobrze mogłyby zalegać w pliku stronicowania na naszym dysku (zwiększenie rozmiaru pliku stronicowania nie kosztuje przecież tyle co dokupienie nowej kości RAM).

Programy podczas swojej normalnej pracy rezerwują sobie często jakiś kawałek pamięci (często są to pokaźne rozmiary kilku MB). Ponieważ system musi gdzieś to wszystko upchnąć, często dane są porozrzucane (nie są ułożone po kolei), i ich odczyt trwa dłużej. Natomiast gdy system po “czyszczeniu” RAM’u przez Fast Ram Cleaner’a kopiuje tylko potrzebne mu dane z pliku wymiany, kopiuje je do pamięci po kolei.

Czy wszystkim na pewno to się przyda?

Nie, programów zajmujących się optymalizacją nie ma sensu używać gdy mamy komputer z dużą ilością RAM’u, i gdy często restartujemy naszą “maszynę”. Jednak gdy sprzęt pracuje non-stop cały dzień, takie czyszczenie jest dla niego jak “ożywczy prysznic”. Pozwala usunąć wszelkie śmieci z pamięci i ruszyć komputerowi do pracy z wolnym miejscem w pamięci RAM dla nowych danych. Naszej pamięci szczególnie szkodzą źle (choćby w pośpiechu) napisane aplikacje, które “nie sprzątają” po sobie. Czasami też programy świadomie niepotrzebnie zajmują zasoby naszego komputera. Przykładem tego, może być pakiet Office, który przy starcie systemu operacyjnego ładuje do pamięci swoje biblioteki, aby potem jego uruchamianie trwało krócej. Jeśli jednak rzadko korzystamy, pamięć jest marnotrawiona."

Argument, że takie programy zajmują pamięć RAM i obciążają procesor. Mój program wykorzystuje ok. 1.5 MB pamięci, a obciążenie procesora jest niezauważalne, nawet nie wskazało 1% CPU. Ale najlepiej jak każdy sprawdzi to na własnym sprzęcie i sam oceni, jeśli nic nie daje, to chwila moment i usunie program. :slight_smile:

od zawsze praktycznie używam CCleanera. w sumie Vista Optimizer mi sie trial skończył to wyrzuciłem i mam tylko ccleanera. przeczyściłem dysk narzędziem systemowym (3gb miejsca się na C znalazło ;P) noo i nie wiem co dalej bo mi komputer dalej tak wariuje z tym ramem. A co myślicie o chłodzeniu? może się coś grzeje? ;/

Ehm postaw ponownie czysty OS i go zoptymalizuj (http://www.tweaks.pl). Ja odradzam CCleaner i polecam program jv16 PowerTools 2009. Ostatnio Vista podczas pracy zjada 600MB do 950MB.

CCleaner ma do jv16 PowerTools 2009 tyle co piernik do wiatraka. Pierwszy to prosty program przeznaczony głownie do czyszczenia pozostałości po surfowaniu w Internecie tj. list odwiedzanych stron internetowych i pobieranych plików, ciasteczek (cookies), tymczasowych plików internetowych. Ponadto, pozwala na opróżnienie zawartości kosza, systemowego schowka, listy ostatnio uruchamianych programów, listy ostatnio otwieranych dokumentów (także w poszczególnych aplikacjach) oraz wielu innych… Szybko i skutecznie oczyszcza dysk ze śmieci, co jak co ale CCleaner warto używać.

Drugi dobry jest do czyszczenia rejestru, usuwania pozostałości po odinstalowanych programach, wyszukiwania plików, różnych kombinacji, ustawień i napraw. Jego “optymalizacja” przyniesie taki efekt, że jak teraz brakuje ram dla marek_lubin to po optymalizacji jv16, kiedy on wymusza, by rdzeń Windows i sterowniki zawsze były przechowywane w pamięci ram, a nie pliku stronicowym, czyli odwrotnie od programów typu free RAM. Efekt większe obciążenie ram, dokładnie odwrotny od tego czego chce marek_lubin.

RMK_99 zanim coś polecisz dowiedz się jak działa lub poczytaj do czego polecają go inni np. @seal w komentarzach do jv16 PT 2009.

Akurat ja używam jv16 i jego optymalizacje nie psują i nie zwiększają zapotrzebowania na ram a dodatkowo poprawiają komfort pracy.

Microsoft umieścił narzędzie do kontrolowania ile pamięci RAM system zabiera dla cachowania.

http://support.microsoft.com/kb/976618

Hm… zmień system możę na Windows 7 bo Vista za duzo pożera. np: u mnie przy otwartej operze, skypie i winampie zabiera tylko 30% ramu, a nie jak to bylo jak używałem visty 40% ale i tak jak wiadomo Vista jest zasobożerna strasznie…

Pozdrawiam

Po między Vista a 7 dużych różnic nie ma. 7 zjada tylko o 128MB mniej niż Vista.

Proponuję użyć programu Process Monitor. Daj znać jaki proces najbardziej obciąża procesor i będziemy myśleć dalej…

A może tak wyłączyć zbędne usługi działające w tle… to zawsze w jakiś sposób pomaga. A co do komunikatorów to polecałbym takze WTW2 http://www.k2t.eu/wtw/ :smiley: . Dodatkowo optymalizowany pod kątem 64 bit. U mnie Vista, podobnie jak u większości 30-40%. Ale to normalne zachowanie, zatem poprawiać Microsoftu już bardziej się nie da :expressionless: