Vista się zwiesiła i już nie uruchomiła :(

(Cluzo) #1

Witam

W czasie pracy (konwertował się jakiś plik video) Vista się zwiesiła tak żę nawet 3 króli nie zadziałało. Ponowne uruchomienie kompa. Vista już się nie uruchomiła. Nawet tryb awaryjny, ani odzyskiwanie systemu i próby naprawy. Problem jest w tym, że coś się stało z partycją D (system jest na C), chodzi o indeksowanie plików. Kłopot w tym że nawet nie mogę tego sprawdzić chkdsk bo nie mogę w ogóle ni jak dobrać się do wiersza poleceń. Moje działania kończą się na wybraniu F8 przy starcie systemu, a potem to już wiszen :frowning: Tryb awaryjny zatrzymuje się przy pliku crcdsk.sys co wskazuje na kłopot z dyskiem.

System Vista jest na tym kompie od nowości w wersji zainstalowanej na partycji rocovery czyli nie mam płytki z instalką, tak więc nie mam jak odpalić kompa z płyty. Prubowałe odpalić go z płyty z win xp ale to dało mi tylko możliwość formatu uszkodzonej partycji a sprawa rozbija się o ratowanie danych.

Proszę o jakieś sugestie i rady.

Paweł

(arturjakis) #2

Tez tak miałem. Najprostsze rozwiązanie to uruchomienie jakiegoś systemu live. Ja uruchomiłem viste live ze względu na to że żaden inny system nie chciał zobaczyć raida na którym jest system, po przeskanowaniu dysku pod kątem uszkodzeń system startuje bez problemu.

(Kwalimir) #3

Tutaj masz obraz botowalnej pytki z samą konsolą odzyskiwania sytemu:

http://neosmart.net/blog/2008/windows-v ... -download/

Wypal, uruchom komputer i próbuj naprawy systemu.

(Cluzo) #4

Witam

Dzięki za podpowiedzi. Właśnie ślęczę nad zasysaniem Vista Live i tego Vista Recovery Disc - niestety teraz mam tylko dostęp do neta w wersji zamuuuulonej (Play) więc to wszystko potrwa trochę. Obie rzeczy mają podobną wielkość, około 120 MB - podejrzewam że to jest to samo :slight_smile:

Dzięki i pozdro

Paweł

-- Dodane 23.03.2010 (Wt) 14:44 --

Witam

Problem rozwiązany! :slight_smile:

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie Windows Vista Recovery Disc.

Ja nie zdążyłem tego zassać bo miałem jedynie dostęp do powolnego netu w Play. Tak więc w między czasie załatwiłem sprawę w ten sposób:

Ultimate boot CD 4.1

• Hard Disk Diagnostic Tools

• ViVARD 0.4 (próbowałem kilku innych programów, ale albo nie działały , albo miały tak zaawansowane jak dla mnie menu, że wolałem nie ryzykować).

Po sprawdzeniu dysku komp się uruchomił w systemie awaryjnym. Uszkodzona partycja była już widziana przez kompa ale nie dało się na nią wejść. Tu wystarczyło zwykłe przeskanowanie chkdisk-iem :stuck_out_tongue:

I już wszystko wróciło do normy!

Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

Paweł

(Kwalimir) #5

Vista Live - nie wiem co to jest.

Vista Recovery Disc - sprawdziłem na własnej skórze :slight_smile: i działa, dlatego polecam.Najważniejsze że już wszystko działa, na przyszłość możesz sobie pobrać Vista Recovery Disc i w razie problemów załatwić sprawę w parę minut.