Vista widzi 3GB ramu zamiast 4 ,dlaczego?


(Piotras86) #1

Cześć .

Mam pewien problem ,mój laptop HP Pavilion 6780ew ma 4 gb ramu , vista na początku nie widziała 4 gb ,tylko 3 gb , jednak po zainstalowaniu SP 1 Vista już czytała 4 gb . Problem polega na tym ,że w Biosie i we właściwościach systemu widzi te 4 gb , jednak w menadżerze zadań w zakładce "wydajność" i tam w części "Pamięć fizyczna" widnieje "tylko" 3069 MB .

Czy wie ktoś co się dzieje z tym 1gb ramu ? , proszę o pomoc . Pozdrawiam .


(Cosik Ktosik) #2

Vista 32 bit nie da Tobie możliwości wykorzystania pełnych 4GB. A to, że we właściwościach systemu Masz wpisane 4GB to takie małe oszustwo wprowadzone przez Microsoft w SP1. Ram jest widoczny w całości, ale ten mniej, więcej 1GB pozostaje nieużywany.


(Agatonster) #3

piotras86 ,

Poczytaj - Konkretne tematy... ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif


(Piotras86) #4

Aha , no coś czytałem że dopiero system 64 bitowy pozwoli na pełne wykorzystanie 4 GB ramu . Okej to dziękuję za pomoc :slight_smile:


(Cosik Ktosik) #5

Tak, zgadza się. System 32 bitowy adresuje całe 4GB pamięci. Ale pamięć to nie tylko RAM, jest jeszcze pamięć procesora, kart graficznej, dysków twardych, a do tego dochodzi adresowanie wszystkich urządzeń. To przez to, nie widać 4GB, a tylko od 2.85, do czasami 3.5GB.

System 64 bitowy jest w stanie wszystko zaadresować, więc tego problemu na dzisiaj nie ma.

PS. Jak Twoja karta graficzna wykorzystuje RAM, to wielkość dostępnej pamięci RAM, też się zmniejszy.


(Piotras86) #6

Brałem też pod uwagę to że Karta Graficzna może używać tego 1 GB , mimo że nie jest to karta zintegrowana ,tylko posiadająca swoją pamięć -256 MB .


(velover) #7

A jak chcesz miec w biosie wykrywane 4gb (np. Jak sprobojesz z 64bitowym linuxem) to musisz w biosie poszukac MEMORY RAMP HOLE (czy cos takiego) i to wlaczyc


(Piotras86) #8

Mi widzi 4 GB w Biosie :slight_smile: , nie w tym był problem ,zresztą napisałem że w biosie jest czytane 4 GB , więc nie wiem OCB ...


(Renek 1962) #9

U mnie na x64 w informacji o systemie pisze:

zainstalowana pamięć fiz.-4GB

całkowita pamięć fizyczna - 4 GB

dostępna pamięć fiz. - 2,64 GB


(eyeti) #10

reme ,

masz najprawdopodobniej zintegrowaną grafikę i pobiera Ci pamięć.

Z tego co pamiętam można zmniejszyć przydział pamięci karty w Biosie :smiley:


(Piotras86) #11

No zależy też od wersji Biosa ! , ale najprawdopodobniej ta różnica w ramach jest przydzielona do karty graficznej (ale nie wydaje mi się żeby to było aż 1,4 GB ), która pewnie jest kartą zintegrowaną . Musisz zobaczyć w biosie co i jak ,ewentualnie może ściągnąć nowszą wersję . W ogóle radziłbym koledze zainstalować SP1 do Visty ! , bo z tego co wiem bez SP1 Vista ( czy to 32 bity lub 64 bity ) , nie widzi więcej niż 3 GB... , zatem może po instalacji SP1 wykryje Ci 3,64 GB Ramu ,a to 360 będzie przydzielone do Karty Graficznej ?


(Renek 1962) #12

Bios w miarę nowy. SP1 zainstalowany. A karta graficzna faktycznie zintegrowana. Vista wygląda, że dobrze wykrywa, a te 2,64, to chyba raczej pozostała /wolna, dostępna/ pamięć.


(Adax22) #13

Systemy 32-bit zarówno Windows XP jak i Vista widza tylko 3,25 GB Pamięci było o tym wielokrotnie na forum Systemy 64-bit widzą bez problemu 4 GB RAM


(Niewiadowski) #14

Dokładnie tak jak piszesz. To 2.6GB to wolna pamięć.


(Daro:)) #15

Ja mam w Viście Ultimate SP1 32-bit, 2x1GB Goodram 800MHz DDR2, włożyłem jeszcze 1x2GB razem to dało 4GB a widzi tylko 3GB :?: i dołożyłem do tych 4GB jeszcze 1x2GB razem 6GB :smiley: i pokazuje tylko 3GB :?: wszystkie ramy są te same i pracuje w trybie Dual - Channel.


(system) #16

No to zaszalałeś . =D>

3 a nawet 4 GB pamięci kupiłeś na radość sprzedającego.

Wywaliłeś kase w błoto.

A jak Cie było stać na pamięć to powinieneś teraz zmienić system na 64bity.


(Paweweg) #17

Ach ludziska;)

System 32 bit'owy moze wykryc, ale nie musi 4 GB lub wiecej, natomiast architektura x86 (32bit) nie zaadresule komorek pamieci (pamieci RAM) powyzej 3 GB (cos tam byl jeszcze po przecinku, ale nie pamietam)

uzupelnie moja wypowiedz mala lektura:


(pakierhakierxd) #18

ja bym odrazu 64 bit kupywal :slight_smile: powiedzcie mi tylko co nie dziala wam na 64 bit:)


(Radek Kotkowski) #19

Witam,

chciałbym podzielić się moim problemem, bardzo podobny do tego w temacie - a "odkopuje" tenże, gdyż nie chce zakładać, niepotrzebnie, kolejnego.

Otóż, posiadam 4 GB RAM'u (Corsair DDR2 800 Mhz, jeśli to ważne) i system operacyjny Windows Vista x64 z SP1, no i tu pojawia się mały problem - mój BIOS widzi, że RAM'u jest dokładnie 3008 MB, w Panelu Sterowania > System pisze, że RAM'u jest 4 GB, Menadżer Zadań dostrzega pamięć fizyczną tylko na poziomie 3006 MB, zaś CPU-Z w całej swej szczodrobliwości stwierdza, że RAM'u mam 4096 MB, no i nie wiem, czy w końcu wykorzystywane jest wszystko, co zainstalowałem w swoim blaszaku...

Będę naprawdę zobowiązany jeśli ktoś, udzieli mi szybkiej odpowiedzi.

Pozdrawiam.


(Piotras86) #20

Rozumiem ,że masz komputer stacjonarny ,a nie laptopa ... W laptopach ten 1GB jest często używany przez " zintegrowane karty graficzne " . W komputerze stacjonarnym nie ma tego problemu . Więc w tym drugim przypadku nie mogę Ci pomóc niestety bo nie wiem dlaczego tak się dzieje ...