Vista widzi tylko 2,5GB RAMu a mam 4GB!

Niedawno kupiłem komputer z systemem Windows Vista Home Premium 32bit i z

4GB pamięci RAM. Wiem, że system 32bitowy nie będzie wykorzystywał 4GB

a

max 3,5GB. To dlaczemu Vista widzi u mnie tylko 2,5GB skoro u innych widzi

nawet 3,5? Czy da się temu zaradzić? Jak mam to zrobić? Wiem, że mogę

zainstalować system 64bitowy ale jest tu znowu problem ze sterownikami i

programami. Co mam zrobić aby Vista widziała u mnie chodziaż te 3,2GB

RAMU?

ponieważ musisz zainstalować sobie 64 bitowo wersje Visty a normalana 32 bitowa nie widzi więcej niż 3,5 gb

Niestety tak będzie. Vista 32-bit widzi maks 3,5GB. Poza tym zależy jaki masz chipset. To też bardzo ważne. np. Intel 950GMA widzi maks 3,5GB.

to ile system 32 bitowy będzie widział pamięci, z 4 zainstalowanych GB, zależy od płyty głównej i sposobu adresowania przez nią pamięci oraz od zainstalowanego systemu.

Dodatkowo może masz zintegrowaną kartę grafiki i przydzieloną dla niej pamięć z pamięci operacyjnej kompa.

To przecież to samo napisał autor wątku. Tyle, że do 64 bitowej wersji jest mało sterowników i kompatybilnych programów.

bartex9 , masz 4 GB RAM-u i to sie liczy. Kiedyś Ci się one przydadzą, narazie Vista wykorzystuje tyle ile obecnie może na Twoim kompku.

To zależy od płyty głównej. Na najnowszych Vista 32bit “widzi” nawet 3,5 GB (jak u mnie na Gigabyte EP535C-DS3R). Najwidoczniej masz starszą płytę. Spróbuj wgrać nowy Bios o ile jeszcze tego nie zrobiłeś.

Mało to jest dedykowanych (64-bitowych) programów. Na niekompatybilne jeszcze się nie natknąłem. Możesz podać jakiś przykład? Bo u mnie wszystko działa, z wyjątkiem kilku starszych gierek (co raczej nie jest przyczyną 64 bitów, bo na wersji 32 też nie działały).

Co do sterowników - porządni producenci wspierają swoje produkty i pod 64 bitami.

somekind , a te 32-bitowe programy nie chodzą Ci wolniej niż na Viście 32-bit?

Moja Płyta główna to GA-G31M-S2L IG31 S775. Komputer kupowałem niedawno. Myslę więc że płyta jest dobra.

jaki jest chipset płyty głównej ? Czy w Bios jest wszystko OK ?

Nie zauważyłem jakoś. Literki miałyby mi w Wordzie wolniej się wpisywać, czy co? :slight_smile:

No niekoniecznie. Widziałem gdzieś porównanie wydajności programów 32-bitowych na Viście x86 i x64. Jako, że Vista x64 używa jakby powłoki “emulującej” 32 bity, to niektóre programy typu archiwizatory czy do kompresji video działają na Viście x64 wolniej. Tak wynikało przynajmniej z tamtego testu.

Mój chipset: Intel P35/G33/G31

A w BIOSie nic nie zmieniałem od kąd kupiłem kompa. Myślę więc że jest wszystko ok.

Hmm… Wedlug intela P35 obsługuje do 8GB pamięci (także DDR3). Żeby dowiedzieć się więcej, poczytaj tutaj http://techreport.com/articles.x/12507 oraz tutaj http://www.intel.com/products/chipsets/P35/index.htm Może dowiesz się czegoś więcej, choć ja rozwiązania problemu niestety nie znalazłem. Sprawdź jeszcze w BIOS. Aha. Teraz mi to przyszło do głowy. Czy próbowałeś wpiąć ten RAM do innego komputera? Może coś w nim jest nie tak - ja miałem taki przypadek w swojej karierze.