Vista wiesza się, chodzi powoli


(Nika345) #1

Witam mam problem z Vistą. Chodzi opornie, system się wiesza/zacina np przy przełączaniu kart w przeglądarce. Nie dotyczy to jedynie przeglądarki ale praktycznie wszystkich programów. Chciałabym się pozbyć tego problemu, który do niedawna jeszcze nie występował. Większość niepotrzebnych programów czy opcji z autostartu usunęłam. Na C: mam 19,7 GB wolnego miejsca, na D: 93,0 GB. Laptop jest świeżo po wizycie w serwisie celem pozbycia się kurzu ze środka. Przeciętna temperatura przy wzmożonym użytkowaniu to HDD: 39 stopni C; CPU 1: 45 stopni C; CPU 2: 45 stopni C. Dodatkowo laptop przeszedł dziś pełne skanowanie systemu przez Avasta i nic nie wykryto. CCleaner oraz Advleaner też były w użyciu.


(IPSEN) #2

Sprawdzimy dysk

Uruchom Wiersz poleceń (w menu start w Uruchom wpisz cmd.exe i OK), wpisz chkdsk c: /f kliknij Enter, wpisz T i zatwierdź enterem, uruchom ponownie komputer.  Uruchom- CrystalDiskInfo- zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) pokaż  okno z programu wszystkie parametry.


(Nika345) #3

Po wpisaniu wpisz chkdsk c: /f i kliknięciu enter wyskoczył mi komunikat: 

"Odmowa dostępu z powodu niewystarczających uprawnień.

Musisz wywołać to narzędzie przy uruchomionym trybie podniesionych uprawnień."


(Adam Fraczkowski) #4

Kliknij prawym przyciskiem wiersz poleceń wybierz uruchom jako administrator i wpisz chkdsk c: /f


(Nika345) #5


(IPSEN) #6

Niestety Dysk do wymiany

 

05-Liczba ponownie realokowanych/remapowanych (na nowo przydzielonych) sektorów.Wraz ze wzrostem relokowanych sektorów spada prędkość odczytu i zapisu

 

0A-Wzrost tego atrybutu jest oznaką problemów z mechaniką dysku np. zbliżającym się uszkodzeniem łożyska.

 

C5-Liczba “niepewnych” sektorów, które oczekują na ponowną alokację z powodu błędu odczytu.

 

C6-liczba nienaprawialnych błędów sektora. Wzrost wartości tego atrybutu wskazuje na ewidentne defekty powierzchni dysku i/lub problemy z mechaniką dysku.


(Nika345) #7

I nic innego nie mogę zrobić? System nie wiesza się ciągle, są momenty w trakcie dnia, że działa normalnie (jeszcze nie zauważyłam od czego to zależy). No i 2 tygodnie temu komputer jeszcze działał całkiem sprawnie. 


(Seba15) #8

A może w tym “serwisie” podmienili dysk? Wiesz czy to ten sam czy inny? Ogólnie do czyszczenia to nie daje sie z dyskiem/prywatne rzeczy.


(IPSEN) #9

Widac że dysk ma problemy z zasilaniem- parametr-BC-to może być przyczyną jego awarii

 

BC-Liczba nieudanych operacji z powodu błędów w komunikacji z dyskiem twardym. Normalnie ten parametr powinien wynosić 0 jeśli jest inaczej może to świadczyć o poważnych problemach z zasilaniem dysku (złączem,  taśmą)