Vista & XP na jednym dysku - problem

(Oxygene8) #1

Witam

Temat, dotyczacy instalacji XP i Visty na jednym dysku był poruszany wielokrotnie. Przejdę do konkretów.

Zaznaczam że mam dwie partycję:

C: 30 GB na której nie trzymam danych tylko system i programy,

D: 156 GB tu trzymam wszystkie pliki i dane,

I opcja

Gdy instalowałem XP i Viste to nie pojawia mi się ekran wyboru systemu

• zaczynam od instalacji XP na partycji D, chcę potem na partycji C zainstalować Viste i dlatego na początku świadomie formatuje w trakcie instalacji XP partycję C.

• następnie po tym robie restart,

• jeszcze raz wznawiam instalację XP na dysku D

• w efekcie na partycji C są pliki botowalne XP

• instaluje Viste na C i kicha nie ma wyboru systemu XP i Vista (uruchamia się tylkko Vista)

II opcja

Wszystko działa poprawnie, ale instaluje 2 razy XP i raz Viste

• na partycji C instaluje XP

-potem na partycji D jeszcze raz XP

• uruchamiam XP z partycji D i usuwam pliki windowsa XP z C (oczywiście pozostawiam pliki botowalne)

• instaluje Viste i wtedy wszystko działa jak należy. Mam menu wyboru obu windowsów.

Prosze może to ktoś uprościć. Grunt że chcę dwa sytemy.

• na partycji C Vista

• na partycji D XP

-podczas instalacji Visty chę miec tylko na dysku C pliki botowalne Xp a nie jakiś syf po poprzednim systemie, dlatego formatuje C.

(Nowy10) #2

chodzi o katalog Boot?

(Oxygene8) #3

Tak w czasie instalacji Vista, chcę mieć na dysku C tylko pliki botowalne Xp niezbędne do uruchomienia Xp z dysku D.

Chyba, że jest inny prostrzy sposób

(Nowy10) #4

nie wiem cz tak się da, to są właśnie pliki umożliwające menu wyboru systemu

ewntualnie możesz użyć Vistabootpro ale on też chyba wymaga tych plików

(Oxygene8) #5

Ale przecież zeby ekran wyboru obu windowsów się pokazywał to w przypadku windowsa XP potrzebne są tylko pliki bootowaln. Dlatego mogę usunać z C: Folder Windows i program files.

(Nowy10) #6

ale Vista potrzebuje tego katalogu Boot, usuń i sprawdź ale watpię

(Joemix) #7

Windowsy obok siebie się nie lubią... jest taki sposobik na 100% pewny i systemy w ogóle się nie gryzą, w ogóle się nie widza...

Podziel dysk c jeszcze na pół np. 2x15g ale obydwie partycje muszą być typu PRIMARY - zrobisz to np. PQMAgicem lub podobnym programem... ukrywasz jedną a na drugiej instalujesz system, potem tą z systemem chowasz a odkrywasz tę pustą, instalujesz drugi system... potem instalujesz dowolny BootMenager np. PQBoot który będzie Ci automatycznie chował partycje z systemem którego nie używasz...

Minus sposobu jest taki ze w tym przykładzie tracimy 15G dysku, bo jak pracujesz na XP to dysku z Vista w ogóle nie będzie widać

Plus - nie będzie dysku, nie będzie Visty to XP nie będzie robił problemów (i odwrotnie), i będziesz miał przepiękny ekran wyboru systemów :slight_smile:

(Nowy10) #8

nie masz racji

sam używam 2 systemów i nie z tym najmniejszego problemu

najpierw powinno sie instalować Xp a później Vistę

gdy jednak zrobimy odwrotnie to za pomocą Vistabootpro łatwo można zrobić sobie menu wyboru systemu

nie mówiąc już o swobodnym przeglądaniu obydwu partycji

pozdrawiam

(Rafa95) #9

Gdy XP i Vista są na jednym komputerze, w 30% przypadków nie działa internet:!:

(somekind) #10

Byzydura :stuck_out_tongue:

U mnie chodziły bez problemu, z tymże XP był na C, a Vista na D. Nie można tak zrobić?

(Joemix) #11

No najlepiej jest na różnych partycjach,m bo nawet jak na tej samej jeden system zainstalujemy w katalogu A a drugi w B to nagle foldery np. Program Files czy Documents and Settings robią nam się i tak wspólne...

(Extremealf) #12

dwa katalogi windows i windows.old nalezace do visty na dysku d oba