Vista & XP na jednym dysku - problem

Witam

Temat, dotyczacy instalacji XP i Visty na jednym dysku był poruszany wielokrotnie. Przejdę do konkretów.

Zaznaczam że mam dwie partycję:

C: 30 GB na której nie trzymam danych tylko system i programy,

D: 156 GB tu trzymam wszystkie pliki i dane,

I opcja

Gdy instalowałem XP i Viste to nie pojawia mi się ekran wyboru systemu

  • zaczynam od instalacji XP na partycji D, chcę potem na partycji C zainstalować Viste i dlatego na początku świadomie formatuje w trakcie instalacji XP partycję C.

  • następnie po tym robie restart,

  • jeszcze raz wznawiam instalację XP na dysku D

  • w efekcie na partycji C są pliki botowalne XP

  • instaluje Viste na C i kicha nie ma wyboru systemu XP i Vista (uruchamia się tylkko Vista)

II opcja

Wszystko działa poprawnie, ale instaluje 2 razy XP i raz Viste

  • na partycji C instaluje XP

-potem na partycji D jeszcze raz XP

  • uruchamiam XP z partycji D i usuwam pliki windowsa XP z C (oczywiście pozostawiam pliki botowalne)

  • instaluje Viste i wtedy wszystko działa jak należy. Mam menu wyboru obu windowsów.

Prosze może to ktoś uprościć. Grunt że chcę dwa sytemy.

  • na partycji C Vista

  • na partycji D XP

-podczas instalacji Visty chę miec tylko na dysku C pliki botowalne Xp a nie jakiś syf po poprzednim systemie, dlatego formatuje C.

chodzi o katalog Boot?

Tak w czasie instalacji Vista, chcę mieć na dysku C tylko pliki botowalne Xp niezbędne do uruchomienia Xp z dysku D.

Chyba, że jest inny prostrzy sposób

nie wiem cz tak się da, to są właśnie pliki umożliwające menu wyboru systemu

ewntualnie możesz użyć Vistabootpro ale on też chyba wymaga tych plików

Ale przecież zeby ekran wyboru obu windowsów się pokazywał to w przypadku windowsa XP potrzebne są tylko pliki bootowaln. Dlatego mogę usunać z C: Folder Windows i program files.

ale Vista potrzebuje tego katalogu Boot, usuń i sprawdź ale watpię

Windowsy obok siebie się nie lubią… jest taki sposobik na 100% pewny i systemy w ogóle się nie gryzą, w ogóle się nie widza…

Podziel dysk c jeszcze na pół np. 2x15g ale obydwie partycje muszą być typu PRIMARY - zrobisz to np. PQMAgicem lub podobnym programem… ukrywasz jedną a na drugiej instalujesz system, potem tą z systemem chowasz a odkrywasz tę pustą, instalujesz drugi system… potem instalujesz dowolny BootMenager np. PQBoot który będzie Ci automatycznie chował partycje z systemem którego nie używasz…

Minus sposobu jest taki ze w tym przykładzie tracimy 15G dysku, bo jak pracujesz na XP to dysku z Vista w ogóle nie będzie widać

Plus - nie będzie dysku, nie będzie Visty to XP nie będzie robił problemów (i odwrotnie), i będziesz miał przepiękny ekran wyboru systemów :slight_smile:

nie masz racji

sam używam 2 systemów i nie z tym najmniejszego problemu

najpierw powinno sie instalować Xp a później Vistę

gdy jednak zrobimy odwrotnie to za pomocą Vistabootpro łatwo można zrobić sobie menu wyboru systemu

nie mówiąc już o swobodnym przeglądaniu obydwu partycji

pozdrawiam

Gdy XP i Vista są na jednym komputerze, w 30% przypadków nie działa internet:!:

Byzydura :stuck_out_tongue:

U mnie chodziły bez problemu, z tymże XP był na C, a Vista na D. Nie można tak zrobić?

No najlepiej jest na różnych partycjach,m bo nawet jak na tej samej jeden system zainstalujemy w katalogu A a drugi w B to nagle foldery np. Program Files czy Documents and Settings robią nam się i tak wspólne…

dwa katalogi windows i windows.old nalezace do visty na dysku d oba