Vista --> XP: zmiana OS a utrzymanie funkcjonalności

Witam,

mam laptopa Lenovo N200 (T2310, 2GB RAM) z zainstalowanym systemem Vista Home Premium 32b.

3c1ab89ed558734d.jpg

Vistę uważam za dobry OS, bezpieczniejszy i bardziej konfigurowalny niż XP. Jednak by Vista w pełni rozwinęła skrzydła potrzebuje ona w miarę mocnego sprzętu. I jak się niestety z czasem okazało, że mój laptop nie do końca sobie z nią radzi.

Porównałem szybkość wykonywania operacji mojego lapka z Fujitsu-Siemens Amilo Pro (Pentium M 1.7 GHz, 512 MB RAM, XP Pro SP2). I muszę powiedzieć, że FS bije Lenovo na głowę. Czas reakcji jest o niebo krótszy, szybciej otwierają się pliki Office, filmy, a co najważniejsze sam start systemu jest krótki (max. około 30 sekund i wszystko w Trayu jest załadowane, podczas gdy w N200 z Vistą po półrocznym okresie używania system staje się użyteczny dopiero po 3 minutach - w trayu mam: AVG-AV, AVG-AS, Access Connections, PDF Creator, GadWin PrintScreen, no i oczywiście liczne procesy systemowe).

Jednak przejście na XP uzależniam od kilku czynników.

Sterowniki nie stanowią problemu bo Lenovo udostępniło wszystko co potrzebne na XP. Mam pytanie odnoście SATA. Moje N200 ma płytę na czipsecie GM965 Express.

660d9578b22d2dcf.jpg

Jak rozumiem integracja tych sterowników z WinXP (przy pomocy nLite) będzie w zupełności wystarczająca i załatwi problem ewentualnego braku HDD przy instalacji OS?

W BIOS mam następujące ustawienia:

Od początku zaznaczona jest opcja Enabled.

:arrow: Czy ktoś wie coś na temat programów na XP działających podobnie do UAC?

Wg mnie mechanizm ten spełnia swoją rolę w 95%. Jest może trochę natrętny i nie do końca konfigurowalny (np. brak wyjątków),ale świadomy użytkownik systemu dokładnie wie co i kiedy chce się dostać do zasobów systemowych.

Jak na razie udało mi się znaleźć następujące programy:

-System Protect

-LaunchAdmin

-DropMyRights - opis i instrukcja postępowania

-StripMyRights - opis,

download

-suDown - sudo for Windows XP

Wszystkie powyższe programy są darmowe. Żadnego z nich nie miałem okazji testować. Jeśli ktoś z forumowiczów miał kontakt z tymi lub podobnymi programami to prosiłbym o przedstawienie tu swoich wrażeń.

Dodatkowo:

Increasing security with limited user accounts and restricted groups

:arrow: Kolejny problem to zarządzanie energią w XP.

Vista posiada przejrzyste i bardzo konfigurowalne menu do opcji zasilania.

42b9454e58257982.jpg

Jest tam możliwość wyboru profili zasilania (tak jak w XP), ale także można dopasować jasność ekranu i wiele innych ustawień i zapisać je w różnych profilach.

71de241a296b9162m.jpg

f395a384be9727b4m.jpg

ede38930fb0dfe94m.jpg

Jak dotąd nie udało mi się znaleźć oprogramowania pod XP, które mogłoby konkurować z tym wbudowanym w Vistę. W laptopie bardzo ważny jest odpowiedni dobór ustawień zasilania, gdyż może wydłużyć czas pracy na baterii. Dlatego można np. skorzystać z profili sprzętowych (opcja niedostępna w Vista) i zapisać kilka konfiguracji, w tym taką z wyłączona większością elementów (DVD, WiFI, LAN). Jednak moim zdaniem jest to niewystarczające i nie jest to to samo co w Vista.

Znalazłem co prawda program BattStat, ale on także korzysta z podstawowych profili WinXP i nie pozwala tworzyć własnych ustawień.

Na rynku są oczywiście płatne (częściowo darmowe) programu takie jak:

NHC

RMClock

NHC byłby świetny, gdyby nie kilka problemów:

  • nie rozpoznaje on poprawnie procesora:

5b2c4c4f3d2a74c2m.jpg

mimo tego, że GF7300go zgodny jest z technologią PowerMizer, to NHC nie pozwala na modyfikacje tych ustawień.

6a2697a7569275e7m.jpg

Mam także pytanie do osób które przesiadły się z Visty na XP: czy widoczne są różnice w czasach pracy na baterii?

:arrow: Dodatkową sprawą związaną z zarządzanie energią jest ACPI.

Mój laptop (jak pewnie wszystkie nowsze) jest zgodny z tą technologią. W Menedżerze urządzeń jest napisane: Komputer z procesorem x86 obsługujący interfejs ACPI.

Czy podczas instalacji WinXP mam wciskać F5 (info) i wybierać odpowiednią opcję, czy też instalator sam to zrobi. A jeśli mam to zrobić ja, to którą opcję wybrać?

:!: Podsumowując,

Vista jest OK, tylko mój laptop jest na nią za słaby.

Myślę o zmianie na XP, ale…

  • szukam programów do zabezpieczenia systemu - coś a’la UAC,

  • zarządzanie energią - profile zasilania, intensywność matrycy,

  • jak instalować ACPI.

Pozdrawiam,

Rafał

SATA:

Myślę, że integracja sterów jest niepotrzebna gdy masz w BIOS-ie opcje:

Przełącz na disabled, zainstaluj XP, stery łącznie z sata, przełącz na enabled :slight_smile:

NHC:

Zainstaluj wersję Free i najnowszy .NET Framework

UAC:

Korzystaj z konta ograniczonego, opcji Uruchom jako… i z dobrych AV to nic Ci się niestanie =D>

EDIT: Poczytaj o tym co mówiłem tu: http://www.pctips.pl/news/106520.html oraz wpisz w google: UAC+XP