Vista z MSDN AA aktywowana kluczem OEM?

Witam

Posiadam Viste Ultimate 32bit OEM (na laptopie z ukrytą partycją Recovery)

Tak naprawdę chyba już bez tej ukrytej, bo przy próbie podzielenia partycji widocznej na dwie coś się stało z tą ukrytą partycją bo nie da się z niej już przywrócić systemu, a i nie da się uruchomić systemu już zainstalowanego :confused: (pisze z laptopa siostry).

Teoretycznie mogę zamówić u Lenovo dysk recovery i czekać nie wiadomo ile ale mam w domu dysk z Vistą ściągniętą z MSDN AA z kluczem do wersji Business. Zaryzykowałem więc i usunąłem już partycję recovery a dysk podzieliłem tak jak należy na 2 widoczne i na jednej zainstalowałem Viste Ultimate z obrazu z MSDNAA (narazie nie podawałem klucza).

MOJE PYTANIE: czy mogę do tak zainstalowanej Visty wklepać klucz OEM z naklejki, czy Vista się aktywuje i czy to będzie legalne?

Mam obawy, bo Identyfikator Produktu nie ma w nazwie “OEM” ale czy identyfikator ten nie zmienia się czasem dopiero po wklepaniu klucza (który zawiera info, że to jest OEM?).

Upraszczając chodzi mi o to czy obrazy Visty są podzielone na OEM i nieOEM czy w identyfikatorze produktu pojawia się OEM dopiero po wklepaniu klucza OEM? Teoretycznie mógłbym sprawdzić ale boję się że wykorzystam limit aktywacji dla sstemu (no własnie jaki on jest dla OEM?)

Gdyby się tak dało to byłoby super z jeszcze jednego wzglęu:

Jak wiadomo system z recovery fabrycznie ma wgraną tonę- zazwyczaj niepotrzebnego, a mulącego orpogramowania.

Ja miałbym legalny ale “czysty” system z niezbędnymi Driverami!

Proszę o wyjaśnienienia (czy się da i czy legalne)

Pozdrawiam

Jeżeli masz klucz do visty oem to windows też musi być oem. Windowsy dzielą się na wersję oem i box. Vistę box możesz zainstalować na każdym jednym kompie(pod warunikem, że odinstalujesz go z poprzedniego kompa) i możesz w kompie wymieniać co chcesz. Natomiast oem przypisuje do siebie najważniejsze podzespoły komputera(płyta główna itp.) co uniemożliwnia zainstalowania jej na dowolnym kompie… Więc jeżeli ten system z MSDN AA nie jest w wersji oem to moim zdaniem nie dasz rady go aktywować…

Coś mi się wydaje, że w instrukcji obsługi powinno pisać, jak zrzucić obraz kopii przywracania na płytę DVD. Ale nikt nie czyta instrukcji :stuck_out_tongue:

W przypadku Windowsa XP klucz OEM nie poszedłby na systemie z płyty z MSDN AA. Ale w przypadku Visty są tylko dwie płyty- 32 i 64 bitowe (podobno w przypadku Visty SP1 obydwie wersje są na jednej płycie). Więc do systemu zainstalowanego z płyty z MSDN AA da się wpisać klucz OEM czy BOX, powinno się dać aktywować.

Klucz OEM powinien być na naklejce z certyfikatem autentyczności. Raczej to legalne, bo klucz z legalnej naklejki, a system z legalnej płyty.

Po prostu producenci laptopów dodają tylko swoje płyty recovery albo ukrytą partycję. Zapewne w ramach “oszczędności”, bo oryginalne płyty Microsoftu kosztują aż 5zł, co przy masowej produkcji sprzętu daje pokaźne kwoty (swoją drogą ciekawe, ile kosztuje Windows dla takiego producenta :roll: ). Na dodatek Symantec i inni wręcz dopłacają by zamieścić np. 60-dniowego Nortona.

To, że nie pisze OEM po instalacji bez klucza, to normalne, bo niby skąd system ma wiedzieć? Właściwy identyfikator produktu ustawi się po wpisaniu klucza.