Vista zajmuje dużo miejsca - co i jak mogę z niej usunąć?

(system) #1

Witam,

mam Home Premium SP2 RC x64 PL

System zainstalowany na początku jako SP1, bez zabawy vlite.

Folder Windows waży prawie 20 GB... podczas instalacji robiłem partycję systemową o rozmiarze 30 GB myśląc, iż sporo luzu jeszcze powinno zostać.

Czy mogę usunąć jakieś zbędne dodatki? Jeżeli tak to jak i gdzie?

De facto zupełnie nie potrzebuję:

• Windows Media Playera

• Windows Media Center

• Windows Movie Makera

• Pomocy technicznej

• Tego ogromu zawartych w systemie sterowników

• Indeksu wydajności

• Systemu rozpoznawania mowy (o ile w Home Premium w ogóle jest)

(Frog) #2

lukasamd , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Pablo79) #3

Tych składników:

Windows Media Player

Windows Media Center

Windows Movie Marker

Indeks Wydajności

System rozpoznawania mowy

Trudne a wręcz niemożliwe będzie ich usunięcie z systemu ponieważ są one trwale zintegrowane z systemem. Co do "Pomocy technicznej" i "Sterowników" to nie wiem, ale sytuacja może być podobna.

(Romualdos666) #4

wyłączenie hibernacji da ci parę giga, a robisz to tak:

logo windows + R

powercfg -h off

Jeśli nie używasz hibernacji wal śmiało.

kolejne parę giga to pamięć wirtualna zmniejsz do minimum, apotem wyłącz, jeśli nieposiadanie pamięci wirtualnej ci nie przeszkadza.

(deFco247) #5

Windows Vista zajmuje tyle miejsca. To normalne.

Microsoft zaleca, aby sama partycja z Vistą miała minimum 20GB. :shock:

(Romualdos666) #6

Mój folder z systemem vista x64 zajmuje 11.5 giga.

(deFco247) #7

Mnie chodzi o cała partycję systemową. Tobie zapewne chodzi o sam folder Windows.

(Romualdos666) #8

Zajęte miejsce na dysku: 12,9 GB

jak bym odinstalował 3dmarki to było by o 1,8 Gb mniej.

Coś mi tu nie pasuje. we właściwościach partycji pisze ,że zajęte miejsce to 12,9 GB. Ale jak wejdę i zaznaczę wszystko i sprawdzę właściwości to jest już 17 GB

(Rmk) #9

Sporo luzu ? to ty chyba nigdy nawet nie czytałeś o Viście. Kolejna osoba którą trzeba poprawiać aż rzygać mi się chce, bo ile osób można poprawiać ??

A teraz: Tych składników co podałeś nie da się odinstalować ba jak usuniesz przez vLita WMP to możesz mieć problemy z niektórymi stronami www.

Trzeba myśleć przyszłościowo, 30 GB to ja miałem dla Windows XP x64 a dla Visty x64 trzeba mieć 50-70GB. Musisz powiększyć partycję systemową.

Usuń: Hibernaję, zawartość folderu w C:\WIndows\ SoftwareDistribution + HELP + TEMP oraz C:\Users\Nazwa Usera\AppData\Local\Temp.

(Binio21a) #10

Możesz jeszcze wyłączyć przywracanie systemu :wink:

(system) #11

@RMK_99 - zazwyczaj pracuję na własnoręcznie odchudzonych windowsach, więc nie miałem pojęcia że to może tyle zajmować.

Wszystkie zbędne pierdoły typu przywracanie / hibernacja / plik wymiany (na co to przy 4 GB ram) mam już dawno wyłączone.

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie przeinstalowanie windowsa i użycie wersji pociętej - bez sterowników, bez języków, bez pomocy, bez zbędnych aplikacji.

BTW. Na XP nie miałem WMP przez jakieś 3 lata. Ani razu nie miałem problemów na stronach internetowych. Wystarczy zostawić domyślne kodeki. Tak samo z IE - sam program do śmieci, silnik trzeba zostawić.

(Rmk) #12

No i co z tego że masz 4GB ramu plik wymiany musi być włączony na minimum 750MB lub 1GB bo są programy które wymagają pamięci wirtualnej. No i niektóre gry które potrafią zjeść ponad 3GB z ramu a Vista zjada +- 1GB i jak masz wył. plik wymiany to pojawi cie się Blue Screen.

Ba ja nie polecam kastratów później są same problemy.

(system) #13

Jak się wie co usuwać to nie ma problemów, nie korzystam z żadnych przeróbek typu windows mx tylko sam robię pod siebie, więc dobrze wiem czego potrzebuję a czego nie.

Plik wymiany off - na XP też tak miałem od kiedy tylko w komputerze znalazło się 4 GB ram, problemów nie było.

BTW. Piszę to już po instalce. Folder Visty zajmuje póki co niecałe 4 GB.

(Donaszym) #14

lukasamd: używasz picasa?

(system) #15

Po zrobieniu wszystkich update (nie licząc SP2!) folder przytył do 10 GB...

Chyba jednak lepiej będzie powiększyć partycję do np. 50 GB i wrzucić "pełną wersję" :wink:

Nie wiem co to ma do tematu, ale picasy nie używam.

(Donaszym) #16

Mi pliki z picasy (te z nimiaturkami zdjęć) zajmowały 2,5GB...

Są w C:\Users\nazwa użytkownika\AppData\Local i w którymś folderze, którego nazwy nie pamiętam

Picase odinstalowałem, pliki usunełem 2,5GB znowu do dyspozycji

(Jonek29) #17

Tak ale jeżli chcesz powiększyć partycje do będzie musiał niestety reinstalować system.

(deFco247) #18

Przecież ze zwiększaniem partycji systemowej za pomocą programu wbudowanego w Vistę nie powinno być problemów (zmniejszanie partycji to już jest często problem, wymagający reinstalacji systemu).

Jak nie wystarczy program z Visty (jak większość tego, co dostarczane z systemem) to może użyć osobnego programu (np. EASEUS Partition Manager Hoe Edition, nie ma zbyt wielu opcji, ale do zwiększania partycji się oczywiście nada).