Vista zajmuje dużo miejsca - co i jak mogę z niej usunąć?

Witam,

mam Home Premium SP2 RC x64 PL

System zainstalowany na początku jako SP1, bez zabawy vlite.

Folder Windows waży prawie 20 GB… podczas instalacji robiłem partycję systemową o rozmiarze 30 GB myśląc, iż sporo luzu jeszcze powinno zostać.

Czy mogę usunąć jakieś zbędne dodatki? Jeżeli tak to jak i gdzie?

De facto zupełnie nie potrzebuję:

  • Windows Media Playera

  • Windows Media Center

  • Windows Movie Makera

  • Pomocy technicznej

  • Tego ogromu zawartych w systemie sterowników

  • Indeksu wydajności

  • Systemu rozpoznawania mowy (o ile w Home Premium w ogóle jest)

lukasamd , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Tych składników:

Windows Media Player

Windows Media Center

Windows Movie Marker

Indeks Wydajności

System rozpoznawania mowy

Trudne a wręcz niemożliwe będzie ich usunięcie z systemu ponieważ są one trwale zintegrowane z systemem. Co do “Pomocy technicznej” i “Sterowników” to nie wiem, ale sytuacja może być podobna.

wyłączenie hibernacji da ci parę giga, a robisz to tak:

logo windows + R

powercfg -h off

Jeśli nie używasz hibernacji wal śmiało.

kolejne parę giga to pamięć wirtualna zmniejsz do minimum, apotem wyłącz, jeśli nieposiadanie pamięci wirtualnej ci nie przeszkadza.

Windows Vista zajmuje tyle miejsca. To normalne.

Microsoft zaleca, aby sama partycja z Vistą miała minimum 20GB. :shock:

Mój folder z systemem vista x64 zajmuje 11.5 giga.

Mnie chodzi o cała partycję systemową. Tobie zapewne chodzi o sam folder Windows.

Zajęte miejsce na dysku: 12,9 GB

jak bym odinstalował 3dmarki to było by o 1,8 Gb mniej.

Coś mi tu nie pasuje. we właściwościach partycji pisze ,że zajęte miejsce to 12,9 GB. Ale jak wejdę i zaznaczę wszystko i sprawdzę właściwości to jest już 17 GB

Sporo luzu ? to ty chyba nigdy nawet nie czytałeś o Viście. Kolejna osoba którą trzeba poprawiać aż rzygać mi się chce, bo ile osób można poprawiać ??

A teraz: Tych składników co podałeś nie da się odinstalować ba jak usuniesz przez vLita WMP to możesz mieć problemy z niektórymi stronami www.

Trzeba myśleć przyszłościowo, 30 GB to ja miałem dla Windows XP x64 a dla Visty x64 trzeba mieć 50-70GB. Musisz powiększyć partycję systemową.

Usuń: Hibernaję, zawartość folderu w C:\WIndows\ SoftwareDistribution + HELP + TEMP oraz C:\Users\Nazwa Usera\AppData\Local\Temp.

Możesz jeszcze wyłączyć przywracanie systemu :wink:

@RMK_99 - zazwyczaj pracuję na własnoręcznie odchudzonych windowsach, więc nie miałem pojęcia że to może tyle zajmować.

Wszystkie zbędne pierdoły typu przywracanie / hibernacja / plik wymiany (na co to przy 4 GB ram) mam już dawno wyłączone.

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie przeinstalowanie windowsa i użycie wersji pociętej - bez sterowników, bez języków, bez pomocy, bez zbędnych aplikacji.

BTW. Na XP nie miałem WMP przez jakieś 3 lata. Ani razu nie miałem problemów na stronach internetowych. Wystarczy zostawić domyślne kodeki. Tak samo z IE - sam program do śmieci, silnik trzeba zostawić.

No i co z tego że masz 4GB ramu plik wymiany musi być włączony na minimum 750MB lub 1GB bo są programy które wymagają pamięci wirtualnej. No i niektóre gry które potrafią zjeść ponad 3GB z ramu a Vista zjada ± 1GB i jak masz wył. plik wymiany to pojawi cie się Blue Screen.

Ba ja nie polecam kastratów później są same problemy.

Jak się wie co usuwać to nie ma problemów, nie korzystam z żadnych przeróbek typu windows mx tylko sam robię pod siebie, więc dobrze wiem czego potrzebuję a czego nie.

Plik wymiany off - na XP też tak miałem od kiedy tylko w komputerze znalazło się 4 GB ram, problemów nie było.

BTW. Piszę to już po instalce. Folder Visty zajmuje póki co niecałe 4 GB.

lukasamd: używasz picasa?

Po zrobieniu wszystkich update (nie licząc SP2!) folder przytył do 10 GB…

Chyba jednak lepiej będzie powiększyć partycję do np. 50 GB i wrzucić “pełną wersję” :wink:

Nie wiem co to ma do tematu, ale picasy nie używam.

Mi pliki z picasy (te z nimiaturkami zdjęć) zajmowały 2,5GB…

Są w C:\Users\nazwa użytkownika\AppData\Local i w którymś folderze, którego nazwy nie pamiętam

Picase odinstalowałem, pliki usunełem 2,5GB znowu do dyspozycji

Tak ale jeżli chcesz powiększyć partycje do będzie musiał niestety reinstalować system.

Przecież ze zwiększaniem partycji systemowej za pomocą programu wbudowanego w Vistę nie powinno być problemów (zmniejszanie partycji to już jest często problem, wymagający reinstalacji systemu).

Jak nie wystarczy program z Visty (jak większość tego, co dostarczane z systemem) to może użyć osobnego programu (np. EASEUS Partition Manager Hoe Edition, nie ma zbyt wielu opcji, ale do zwiększania partycji się oczywiście nada).