Vista zmieniła literę partycji dysku

Witam,

Przed instalacją Visty miałem part. C (20GB) i na niej Win Xp i partycję rozszerzoną z dyskami log. D i E (po 30GB) no i zainstalowałem na D Viste i teraz wiadomo przy odpalaniu kompa jest menu wyboru XP/Vista. O dziwo przy pracy pod Vistą mam zamienione literki partycji C i D. Tzn wygląda to tak, że Vista jest na C a to co było wcześniej na C jest na D. Teraz C ma 30Gb a D 20. Jeśli z menu wyboru wybiorę i załaduję XP to wszystko jest po staremu czyli na C jest XP a na D siedzi Vista. Czy to normalne zachowanie?

Normalne.

rozmiary partycji nie zmieniły się, mają tylko różne oznaczenia w zależności od tego który system aktualnie jest uruchomiony.

u mnie też tak jest (tylko że mam nieco więcej partycji i ogólnie sa zupęłnie inaczej pod XP jak i pod Vistą)

wydaje mi się że instalując system domyślnie instaluje się on na partycji C (wybierając jakąś inną partycje Vista po zainstalowaniu widzi właśnie ją jako C)

Zawsze przy instalacji systemu litera partycji zmienia się w zależności od partycji na której się instaluje dany system.

Owszem- w Viście. To Vista zamienia literę partycji na której jest zainstalowana na C. W XP takiego “problemu” nie ma. Więc jeśli ktoś chce mieć np XP i Viste, to radziłbym zainstalować Viste na partycji C (jako taka będzie przez nią czytana), a XP na D (tam nie bedzie już wtedy poprzestawianych liter…)

Dzięki wszystkim za info