Visual Basic czy warto?

(Firex) #1

Witam, chcę zasięgnąć waszych opinii na temat Visual Basica - czy warto w nim programować okienkowe aplikacje ? czy może lepiej iść na C++ WINAPI ? a może jakieś inne propozycje ? Generalnie mam do napisania spory projekt w formie okienkowej dla firmy która zajmuje się sprzedawaniem biletów na koncerty, stąd moje pytanie w czym pisać ?

(Grzelix) #2

Nie odbierz tego źle, ale

prima aprillis było wczoraj.

Na poważnie jak chcesz napisac spory projekt okienkowy to polecam Java albo C# (WinForms lub WPF).

Chociaż nadal obstawiam, że to żart, bo z cały szacunkiem jeśli piszesz, że jest to spory projekt a Ty zastanawiasz się nad językiem, to powstaje pytanie jakie posiadasz doświadczenie w jakimkolwiek jezyku programowania.

(fedora24x) #3

Visual Basic to przeszłość, ucz sie C#, C++, Java

Tak samo mógłbyś pisać w Assemblerze, prima aprilis :stuck_out_tongue:

(Firex) #4

Znam C, C# C++ Java. Dzięki za radę

(fedora24x) #5

Jeżeli zamierzasz pisać (tak na przyszłość):

statyczne strony www: xhtml, css

dynamiczne strony www: js, PHP, ASP, Python(Django), Java

aplikacje na strony www: js, PHP, ASP, Python(Django), Java

programy na Windows: asm, c#, c, c++, Java, …

programy na Linux: asm, c, c++, …

programy na Mac OS: c, c++, …

programy na Windows Phone: c*wp

programy na iPhone: c*object

programy na Androida: Java

Jak coś pominąłem to ktoś mnie poprawi, ale mniej więcej w dużym uproszczeniu to jest tak :slight_smile:

(pionner) #6

@fedora24x na Windows w asm pisać? Znam chyba tylko 2 przypadki: pisanie sterowników, lub bycie masochistą :smiley:

Ogólnie co do tematu polecam C#, jak poprzednicy napisali, VB to przeszłość.

(fedora24x) #7

Racja, programowanie w asm pod Windowsa to tortura CIA :slight_smile:

(slepcu) #8

ja przepraszam. VB.net jest rozwijany prawie tak samo jak c#. obecnie Microsoft chce rozwijać obydwa języki równolegle. Nowy kompilator Roslyn generuje nawet wydajniejszy kod dla Visual Basic, sprawdzane na kilku równoważnych projektach.

Oczywiście że C# jest wygodniejszy ale oferuje tę samą (prawie) funkcjonalność.

Jeśli jednak znasz C#, to nauka VB tylko dla samej nauki nie ma sensu, w przypadku gdy masz do zrobienia komercyjny projekt.

Pod winapi też już nikt nie pisze.

(pocolog) #9

Spory projekt dla firmy sprzedającej bilety to moim zdaniem program oparty na bazie (sql). Praktycznie wszystko możesz o to oprzeć i nie zwracaj uwagi na ekspertów wyżej wypowiadających się, tylko pisz w tym w czym czujesz się najlepiej… i w czym napiszesz to najszybciej - ostatecznie takiego klienta nawet we free pascalu napiszesz w dwa wieczory używając np lazarusa w qt. Temat jest naprawdę nie na dyskusję akademicką :wink:

(Kam Wojtczak) #10

Mam takie samo zdanie jak kolega. VB to wcale nie takie starocie i znam kilku dobrych programistów, którzy korzystają na codzień z tego “starocia”…

(enedil) #11

statyczne strony www: html 5, css 3

dynamiczne strony www: js, Python(Django), Java, Ruby (Sinatra lub Rails), Node.js

programy na Windows: c#, c, c++, Java, VB, F#…

programy na Linux: asm, c, c++, Java, C#, Python, Ruby, Lisp, Haskell …

programy na Mac OS: c, c++, objective-c, Java, C#, Python, Ruby, Lisp, Haskell…

programy na Windows Phone: c#, c++ (Qt)

programy na iPhone: objective-c, c++ (Qt)

programy na Androida: Java, c++ (Qt)

Tak w dużym skrócie.

(fedora24x) #12

Zainteresowałeś mnie tym C na Androida, jest jakieś SDK dla C ??

Czy kurs jak zacząć w C pod Andro, bo Elipcse, a w ogóle Java mi nie leży :confused:

(moh3r) #13

Android NDK

(wojski) #14

Z tym android NDK nie jest tak różowo - nie ma pełnej funkcjonalności Java SDK i jest zalecany do specyficznych zastosowań - jak np obliczenia naukowe, czy silniki gier. Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy używać NDK czy SDK tzn, że powinien używać SDK. Ludzie korzystający z NDK robią to z konkretnego powodu i nie jest to niechęć do Javy :slight_smile:

(enedil) #15

Pisałem jasno o C++ w połączeniu z Qt. Samo NDK nie ma sensu.

Off-topic się robi.