VISUAL BASIC EXCEL Run-time error

Witam. Mam taki problem: napisałem sobie makro w VBA które coś mi tam liczy i wyrzuca na ekran. Wszystko fajnie ale od czasu do czasu wyskakuje mi error a dokładnie Run-time error. Do tego jest przypisany jakiś numer (długi). Jeżeli jest istotny to mogę podać następnym razem. Po debugowaniu excel się wyłącza i włącza od nowa przy czym mam do wyboru plik oryginalny albo kopię roboczą zapisaną przy awaryjnym końcu programu. Czy można coś zrobić żeby nie wyskakiwał ten błąd?? Z czego on wynika??

Najpierw wytrop w którym miejscu wyskakuje, czyli znaleźć instrukcję na której się wywraca.

Po takim bardzo ogólnym sformułowaniu pytania to raczej nikt nie będzie w stanie ci pomóc bo to wygląda tak jak byś się zapytał:

Samochód stanął mi na drodze. Czy można coś zrobić żeby nie stawał?? Z czego to wynika?? :slight_smile:

Może podaj to makro do przeanalizowania ewentualnie zrób tak jak pisze alex.

Możesz też zrobić tak:

W pierwszej linii makra wpisujesz:

On Error GoTo blad

Na końcu makra umieszczasz taki wpis:

Exit Sub

blad:

   MsgBox Error

W ten sposób będziesz wiedział jaki rodzaj błędu występuje w makro. Jeżeli w pierwszej linii makro umieścisz wpis:

On Error Resume next

to błąd zostanie ignorowany i będzie wykonywana następna linia procedury.

Oczywiście w zależności od rodzaju błędu możemy wówczas uzyskać błędny wynik, a nawet program może się zawiesić jeśli będzie to pętla nieskończona.

Wiem, że to długo trwało, ale jak już pisałem, ten błąd nie pojawia się za każdym razem. Więc czekałem aż się pojawi. Wygląda to tak, że wyskakuje okienko z błędem i pisze tak:

"Run-time error ‘-2147417848 (80010108)’:

Automation error"

Następnie klikam albo debbug albo end i wtedy zaczyna mi zapisywać automatyczną kopię z autoodzyskiwania i do tego wyskakuje wiadomość (vbYesNo) terśći:

"Automation error

Wystąpił wyjątek"

Klikam TAK i kończy zapisywać kopię i standardowy komunikat czy wysłać raport do MS czy nie, później włącza się Excel i makro działa znów poprawnie.

Witam,

mam podobny problem: przy uruchamianiu aplikacji VBA, zawiesza się cały Excel.

CO może być przyczyną? Jak to ustalić, skoro nie jest raportowany żaden błąd???

pozdrawiam