VLAN - komunikacja między VLAN'ami

Witam,

Co zrobić aby komputery mogły się ze sobą komunikowąć (wewnątrz swojego vlanu i z innymi)? Czy łacze między Switchami warstwy 3 powinno byc trunkiem? Nie weim czy gdzies popełniłem błąd w tym zadaniu, nie mam neistety jego dokładnej treści i działam trochę po omacku. Wiem, że u kolegi komputery mogą się pingować w swoim vlanie jak i poza nim.

 

W załączniku prt scr i to co udało mi sie zrobić w Packet Tracerze.

 

Pozdrawiam i dziekuje wszytkim za pomoc :slight_smile:

post-250111-0-09800600-1389644308_thumb.

VLAN.zip

Do ruchu pomiędzy VLANami potrzebny jest routing, więc możesz albo użyć routera i interfejsów lub podinterfejsów, jeśli masz wiele VLANów (802.1q), albo przełączników warstwy trzeciej.

 

Porty przełączników powinny być domyślnie ustawione w trybie auto. Jeśli przenosisz ruch między różnymi VLANami, nie musi być łącza trankingowego, jeśli między tym samym VLANem, musi być trunk. Oprócz tego musisz aktywować routing na przełączniku wartswy trzeciej poleceniem

 

ip routing

w trybie konfiguracji oraz nadać adresy interfejsom VLAN dla poczszczególnych VLANów, które będą bramą domyślną dla hostów. Do tego dochodzą albo trasy statyczne, albo aktywacja jednego z protokołów routingu dynamicznego, aby przełącznik znał trasy do innych VLANów.

PS z której wersji PT korzystasz, bo wyświetla mi się komunikat, że plik nie jest kompatybilny z moją wersją.

Dzieki za odpowiedź :slight_smile:

 

Dzisiaj miałem zaliczenie z PT, i trafiłem niemal identyczne zadanie :stuck_out_tongue: Niestety nie zdązyłem przeczytać odpowiedźi od Ciebie :frowning: ale znalazłem polecenie ‘ip routing’ i zaliczyłem, może nie idealnie na 5 ale to juz z braku czasu :slight_smile:

 

Wersja PT 6.0.1.0011 - niedawno ściągałem w sumie, ale nie weim z jakiego dnia jest ta wersja.

Najpierw przypisujesz porty do VLANów, następnie używasz polecenia int vlan id w trybie konfiguracji i nadajesz adres, to jest brama dla komputerów w danym VLAN. Aktywujesz routing poleceniem ip routing, włączasz protokół routingu dynamicznego, np. RIPv1, czekasz na propagację tras. To tak w skrócie i może przy innym zaliczeniu Ci się przyda.

 

Akurat pod Linuksa, jak ostatnio pobierałem była tylko 5.3.3, uzywałem 6 na Windowsie i widzę, że jest tam sporo ograniczeń, z tego co pamiętam nie mogłem na 6 stworzyć VPN, gdzie na 5.3 nie ma problemu i parę innych poleceń wycieli, ale symulator działa już na IOS 15, ale w stosunku do prawdziwego sprzętu, to można znaleźć parę dorbnych błędów, np. OSPF nie działa tak jak powinien na podintefjesach we Frame Relay.