VLSM a zmiana liczby hostów

W jaki sposób w sieci podzielonej techniką VLSM zmienić zakres liczby adresów? Załóżmy, że mam 4 podsieci, a najmniejsza ma 7 komputerów. Tą najmniejszą sieć chcę powiększyć do np. 15 komputerów. Czy muszę reorganizować całą adresację 4 podsieci od początku?

Zależy jak zorganizowałeś sobie adresację. Jeśli mowa o adreach prywatnych, to masz większe pole do popisu. Mniejszą podsieć zawsze będzie raczej łatwiej powiększyć, gorzej w drugą stronę.

Z drugiej strony ja reorganizuję sobie podsieci z krótkich masek na 24-bitowe po koledze, ponieważ przy prywatnych adresach nie ma sensu dzielić na małe podsieci. W większości przypadków i tak są podzielone na vlany, więc tym bardziej podsieci mniejszych jak 24-bitowe nie ma sensu robić.

Ok. to, jak w takim razie powiększyć najmniejszą sieć, która ma maks 8 hostów do sieci maks 16 hostów? Zgodnie z zasadą VLSM najpierw zaczynam od największej sieci. Co w przypadku, gdy chcę po dokonanym podziale powiększyć już wdrożoną najmniejszą sieć?

Jak pisalem, wszystko zależy od tego jak to podzieliłes. Możesz podać adresację wszystkich podsieci?