VMWare nie widzi HDD i CD/DVD romów

Mam trzy dyski twarde i dwie stacje dysków a VMWare rozpoznaje tylko dysk systemowy. Gdzie tkwi problem, czy muszę coś doinstalować? System bazowy to Windows 10.

Rozwiń temat / zrzut ekranu… Opiszco masz na myśli :wink:

Też nie rozumiem ? Zawsze jak kojarzę, to w systemie macierzystym aplikacja pozwalała na odczyt i instalację systemów do wirtualek albo z iso na dysku, albo z cd Romów. Natomiast w parametrach, co nasz wirtualny system ma zawierać, powinno się to skonfigurować przed instalacją go. Fakt, jest tam aktualizator komponentów, ale on dostosowuje się i pobiera co potrzebne. Więc raczej problemów nie powinno być.

VMWare rozpoznaje tylko dysk na którym wirtualnie zainstalowany jest System - dysk C. Jak zrobić żeby VM widział wszystkie dyski. A i jeszcze napęd DVD rom nie czyta płyt.

.

A czemu ma widzieć? Traktuj maszynę wirtualną jako osobny, niezależny komputer. Możesz mieć dostęp do plików z dysków:

  • udostępniając je po sieci,
  • druga opcja (fajna): w opcjach VM masz “shared folders”,
    Podpinanie bezpośrednio dysku systemowego - trzeba rozumieć ideę i ja Ci raczej polecam zwykłe udostępnianie po sieci, lub ‘shared folders’ (podobna zasada działania). Pamiętaj o zainstalowaniu ‘vmtools’ na maszynie wirtualnej.
    Co do CDROM - pokaż jak jest skonfigurowany w VM

Gdzie znajdę “shared folder”? Jestem świeżo po zmianie programu do wirtualizacji i troche nieogarniam tego troche. Natomiast “vmtools” mam chyba zainstalowany, tylko nie wiem do czego on służy

Ustawienia CD/DVD romu ma takie

Problem z CD\DVD się rozwiązał - raz czytają płyty raz nie, tylko troche to męczące to przełączenie między napędami w górnym menu VM.

Znalazłem coś takiego https://www.vmware.com/support/ws5/doc/ws_running_shared_folders.html Tylko nie wiem jak używać te Shared Folders.

Bardzo proste - na zrzucie ekranu masz obok zakładki ‘Hardware’ drugą - OPTIONS. Tam ‘mapujesz’ udostępniony zasób z dysków fizycznych na Twoim komputerze. Jak chcesz, mogę skrobnąć o tym na blogu w weekend.
Co do VM tools - jest to zestaw sterowników i drogi komunikacj, dzięki któremu wszystkie ‘ficzery’ VMware będą działać z maszyną wirtualną.

Jak by ci się chciało, bo to by było wszystko, na razie czego potrzebuje do “normalnej” pracy z wirtualizacją.

Wirtualna maszyna jest w tej samej podsieci, co komputer z zainstalowanym vmware (hypervisor)? Jak tak, to utwórz na głównym komputerze (tym z vmware worksation) folder i udostępnij go, tyle.

  1. Ustawienia w opcjach wirtualnej maszyny

2.Montowanie folderu P:\Shared (u mnie to host) jako dysk Z: na wirtualnej maszynie

Jak uzyskać komunikat z drugiego screena - chodzi mi o Jaki folder sieciowy chcesz zamapować, jak go uzyskać

Znalazłem ale pojawił się taki komunikat

Nie wiem gdzie znaleźć opcję Odnajdowanie sieci

Znalazłem coś takiego

Prawie wszystkie zaznaczone są na Włączone udostępnianie tylko jedna opcja jest na Wyłączonym Udostępnianiu folderu publicznego. Zaznaczyłem go ale nic się nie stało, dalej nie widzi Sieci.

Natomiast konfigurację sieci mam taką:

Zrób ipconfig /all na obu maszynach (fizycznej i VM) i pokaż. Domyślnie maszyna jest tworzona jest “za NATem”. W ustawieniach karty sieciowej (maszyny wirtualnej) przestaw na Bridged.

To zwykłe okienko Exploratora - klikasz w lewym bocznym menu na Komputer i wtedy z górnego menu wybierasz - Mapuj dysk sieciowy (wszystko już na samej maszynie-systemie wirtualnej).

Polecenie ipconfig/all zwraca pełno wyników

Wirtualną mam narazie zajętą

A spróbuj zmienić typ sieci (Sieć 2) - z Prywatnej na Publiczną. Najlepiej skasuj i skonfiguruj od nowa wybierając Publiczną.

Najpierw zrobie kopie zapasową systemu. Mam ciągły problem z utworzeniem połączenia z internetem i wolę nie ryzykować.

ipconfig /all na maszynie wirtualnej pokaż.