VMWare Player nie chce się uruchomić z terminala


(quantumrush) #1

Wpisuje vmware ale wyskakuje taki błąd. Z menu uruchamia się normalnie.

vmware: nie znaleziono polecenia


(Razi) #2

To znaczy że nie jest zainstalowany, albo ścieżka do niego nie jest w zmiennej PATH. Najprawdopodobniej jest w /opt i w menu aktywator ma bezpośrednią ścieżkę.


(quantumrush) #3

Ale z menu uruchamia się normalnie.

A gdzie jest ta ścieżka?

W /opt mam tylko Comodo i CrossOver Office i nic więcej

//Edit
Znalazłem stronę https://www.tecmint.com/install-vmware-workstation-in-linux/ i mam pytanie: Czy robić te polecenia od punktu Step 3: Running VMWare Workstation 12


(saturno) #4

Jeśli program zainstalował ci się to znaczy że nie ma potrzeby nic więcej robić. Widocznie w inny sposób zmieniłeś uprawnienia pliku instalatora na wykonywalny.

Odnośnie uruchamianiu w konsoli to podajesz złe polecenie.
Jakie powinno być sprawdzisz w dokumentacji programu lub przeglądając właściwości aktywatora programu. Ewentualnie można też otworzyć aktywator programu w edytorze tekstowym.

Edycja:
Przejrzałem jeszcze raz i wychodzi że podany przez ciebie link prowadzi do instrukcji płatnej wersji programu, tzn: VMware Workstation Pro.
Poradników szukaj na stronie programu: https://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2053973


(Seba228215) #5

Widzę w tym linku informacje o VMWare Player (starsza wersja) i VMware Workstation Player (nowsza wersja). Obie są bezpłatne, jak dobrze kojarzę.

A co do linku wcześniej instrukcję od płatnego VMWare próbujesz wykonać na bezpłatnym. I sprawdź czy rozwiąże problem.


(quantumrush) #6

Robiłem to wg tego tutoriala co powyżej i tam jest takie polecenie, właśnie vmware

//Edit
Rzeczywiście podawałem złe polecenie, powinno być vmplayer. Dzięki.

To jest wersja Full czyli pewnie wersja Pro, tak myślę.

Robiłem to z tego linku co podałem https://www.tecmint.com/install-vmware-workstation-in-linux/ i wszystko zadziałało tylko wpisywałem złe polecenie w konsoli. Teraz wszystko jest w porządku.


(pocolog) #7

Większość terminali ma uzupełnianie składni po wciśnięciu tabulatora, jeśli wcisniesz tab dwa razy to zostaną wyświetlone wszystkie polecenia/programy rozpoczynające się od podanych liter. Może się przydać w przyszłości z podobnym problemem, a przy okazji przyspiesza pracę :wink:


(quantumrush) #8

Trik z tabulatorem znam, a z podwójnym tabulatorem nie znam :slight_smile:


(Domker) #9

Można też doinstalować “bash-completion” i dodać do “.bashrc” (na końcu) to:
[ -r /usr/share/bash-completion/bash_completion ] && . /usr/share/bash-completion/bash_completion

Wtedy oprócz pomocy dotyczącej poleceń/programów będzie pomoc kontekstowa parametrów (przynajmniej w przypadku najistotniejszych poleceń). Wystarczy zacząć parametr od “--” i wcisnąć TAB.