VMWare, snapshot, a czas aktywacji Windows


(XOR) #1

Czy, gdy w VMWare Workstation zrobię snapshot np. zainstalowanego Windows 7 to środowisko będzie jakoś odliczało okres 30 dni do aktywacji? Zauważyłem, że VMWare synchronizuje datę “wirtualki” z systemem hosta (mimo odznaczonej opcji synchronizowania daty). W związku z tym czy po przywróceniu takiego snapshota system na wirtualce w jakiś sposób doliczy te 30 dni?


(Domker) #2

Przerabiałem to, ale na VirtualBox. Dla Windows liczy się data instalacji i to od niej jest odliczany czas do aktywacji.
Przykładowo jeżeli wyłączysz synchronizację czasu z hostem to i tak Windows pobierze sobie aktualną datę przy okazji połączenia z internetem.


(roobal) #3

Nie.


(bachus) #4

Jak wspomniano, liczy się data instalacji. Co do samego synchronizowania daty/godziny - synchronizacja jest też wykonywana podczas snapshotu i np. vmotion. W obu przypadkach jest moment, gdzie maszyna jest na chwilę (czasem liczone w milisekundach) “zamrażana” - hypervizor i maszyna wirtualna potrzebuje więc mieć punt odniesienia ile jej nie było.


(XOR) #5

Nie rozumiem. Skoro liczy się data instalacji to zgodnie z tym jeśli zrobię snapshot 1 maja, a potem odpalę tego typu “template” 1 czerwca to wykryje, że minęło 30 dni i będzie wymagał aktywacji?


(roobal) #6

Tak.


(bachus) #7

Niestety, ale tak. Są programy/systemy, gdzie trialowa licencja się ‘zamraża’ z chwilą wyłączenia systemu operacyjnego, ale Windows tak nie działa.