VMware Workstation - ile miejsca na wirtualizację


(J M Baranski) #1

Cześć. Chcę, za pomocą VMware Workstation, zwirtualizować na swoim komputerze dodatkowy system operacyjny (Win7, byłby od czasu do czasu uruchamiany jako wirtualna maszyna). Ile miejsca na dysku powinienem założyć na takie rozwiązanie? Jestem zielony w tym temacie, a muszę zdecydować jak duży dysk SSD kupić pod macierzysty system + wirtualizacje. Bardzo proszę o odpowiedź kogoś kto miał styczność z VMware Workstation. :slight_smile:


(rgabrysiak) #2

Dla samego systemu wymagania co do wielkości partycjie nie zmieniają się (min. 16GB dla wersji x86 i 20GB dla x64) niezależnie czy stawiasz system na fizycznym komputerze czy wirtualnym.

Jeśli dodatkowo zamierzasz instalować inne aplikacje na wirtualnym systemie wielkość partycji winna być dodatkowo powiększona.

Myślę że najsensowniejszym i najtańszym rozwiązaniem będzie postawienie systemu macierzystego na dysku SSD a całą resztę wirtualek przenieść na tradycyjny HDD.

Chyba że nie liczysz się z kosztami.


(kamil_w) #3

Ja mam dysk 120GB, ale pod wszystkie programy + wirtualizację + trochę plików wystarczy 64GB.


(adam9870) #4

Win7 Home Premium x64 zajmuje po instalacji około 10 GB.

image_id: 4900

Przy czym:

  1. Zależy jaką wersję systemu instalujesz. Wiadomo, że Home Premium jest uboższa od Ultimate, a to przekłada się na rozmiar po instalacji.

  2. Zależy co chcesz testować. Ja np. testowałem scenariusze wykonywania i odtwarzania kopii zapasowych. Wówczas potrzebowałem więcej miejsca aniżeli normalnie.

  3. Czy chcesz mieć jedną maszynę wirtualną, czy chcesz mieć kilka? Gdy poznawałem na przykład Active Directory w Windows Server 2008, to używałem kilku maszyn wirtualnych. Gdy ostatnio potrzebuję coś przetestować z Windows 7, to jakoś mam jedną maszynę wirtualną z Windows 7 i mi wystarcza, ale ostatnio też jakoś niespecjalnie bawię się takimi rzeczami.

  4. Czy używasz dysków o stałej wielkości (czyli np. tworzysz maszynę wirtualną, decydujesz że przeznaczasz na dysk wirtualny 20 GB i na dysku komputera powstaje plik o wielkości 20GB) czy dysków dynamicznie rozszerzalnych (czyli np. tworzysz maszynę wirtualną, dedykujesz że przeznaczysz na dysk wirtualny 20GB i na dysku komputera powstaje plik o małej wielkości (może kilkadziesiąt KB?, nie sprawdzałem), gdy zainstalujesz system który zajmuje 15 GB, to rozmiar dysku wirtualnego będzie wynosił 15 GB, a gdy wrzucisz na dysk wirtualny jakieś dane (np. 3GB), to plik dysku wirtualnego będzie zajmował 18 GB, a nie od razu 20 GB).

Trudno powiedzieć Ci, np. “50 GB powinno Ci starczyć”. Ale zakładając, że nawet postawisz dwie maszyny wirtualne z 7, to może “lekko na siłę” może wystarczyć. Dobrze jest mieć zapas.

http://www.dobreprogramy.pl/Praca-z-pro … 11289.html

Jeżeli potrzebujesz obrazu ISO Windows 7, to popatrz w komentarze tutaj:

http://www.dobreprogramy.pl/adam9870/O- … 34110.html

http://www.techit.pl/Demonstracje/Reset … ,1893.html

Pozdrawiam.


(McDracullo) #5

Patrząc na obecne ceny dysków to 120GB wychodzi najrozsądniej.