VNC i 2XP'ki w lanie

Na forach widziałem rożne schemaciki, nie wiem jak to się tworzy, u mnie sytuacja wygląda tak:

(internet)->(router)->asdl(komp1,komp2)

Witam. Potrzebuję mieć zdalny dostęp do komputera umiejscowionego w drugim pokoju. Zainstalowałem VNC na obydwu maszynach. W routerze port 5900 przekierowałem na jedną z nich. I w sumie nic mi to nie dało:

-Nie mogę połączyć się ani z mojego komputera do tamtego ani odwrotnie

-Nie łączy się przy użyciu dns’a jak i wewnętrznego ip przydzielanego przez router (192.168.0…)

-Mam założoną sieć roboczą, poudostępniane drukarki etc.

-Zaraz osiwieję, nie mam żadnego pomysłu dlaczego to może nie działać. Firewalle Windowsowskie odpadają a nie mam żadnych zewnętrznych. Z localhostem VNC się łączy. Problem chyba jest na routerze, ale sprawdzam 5-ty raz i wszystko jest w porządku.

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

Jaki program? Ja używam TightVNC i nie robi problemów. Zaznaczyłem przy instalacji, żeby serwer ładował się jako usługa (dzięki temu ma się dostęp też do “niezalogowanego” komputera).

Raczej zbędne skoro łączysz się lokalnie.

Jeżeli chcesz korzystać z VNC w sieci lokalnej to wystarczy zainstalować VNC serwer na pierwszym komputerze [1] (tym który chcesz “podglądać”/zdalnie pracować) a na drugim tylko VNC viewer [2]

Na komputerze [1] (na którym masz VNC Serwer) otwierasz port 5900 (protokół TCP) na firewallu systemowym.

Teraz na komputerze [2] uruchamiasz VNC viewer i wpisujesz IP tego pierwszego.

Powyższy opis pozwoli zdalnie pracować na komputerze [1], by to działało w dwie strony trzeba by zainstalować pełny pakiet VNC na obydwu maszynach i w obydwu otworzyć porty na firewallu.

Sprawdzone wielokrotnie (właśnie na Windows XP). To przekierowanie na routerze możesz wyłączyć, w tym scenariuszu nie ma ono znaczenia.

1, Napisz dokładnie jakie VNC zainstalowałeś i dlaczego firewall odpada? (jest całkowicie wyłączony?)

2, Napisz jaki pojawia ci się komunikat, może przyczyna całkiem prozaiczna.

Pozdr.

PS Widzę że kolega filo11 w międzyczasie mnie ubiegł, ale treść nadal aktualna… Osobiście korzystam z RealVNC ale TightVNC i UltraVNC również się przewinęły i działają tak samo (a nawet naprzemiennie, czyli np. serwer Ultra VNC a klient Real VNC Viewer)

Jeśli zamierzasz się łączyć z drugim komputerem przez publiczne IP jakie zostało przydzielone routerowi to nie dziwne, że nie działa. Z twojej sieci LAN w ten sposób się nie połączyć, tylko z zewnątrz. Z komputerem łącz się po wewnętrznym IP a brak połączenia to najprawdopodobniej błędna konfiguracja.

Pozdrawiam!

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Byłem przekonany, że zapory windowsowskie nie działają ale się przeliczyłem :smiley:

Dodałem do wyjątków port 5900 i wszystko smiga. Tak z doskoku mam pytanko, czy nie ma jakiegoś lepszego narzędzia do sterowania komputerem przez LAN? Jakość obrazu jest dość niska, chyba że to znów wina konfiguracji. Przede wszystkim przeszkadzają mi FPS,y, mam ich około 1.5 /sek

Zwykle w klientach da się ustawić jakość połączenia (może “high speed” czy coś pomoże).

Możesz się zainteresować “Pulpitem zdalnym” (Remote Desktop). Jakość dużo lepsza, jednak robi więcej problemów niż VNC, a komputer “serwer” musi być w wersji Pro.