VNC - jak zainstalować

Sprawa jest prosta mam linuxa który po zainstalowaniu nie ma środowiska graficznego.
Następnie instaluje wybrane środowisko poleceniem apt install ubuntu-desktop. lub lubuntu-desktop w zależności od środowiska z jakiego chcę korzystać.
Polecenie to instaluje mi pełne środowisko unity lub lxde wraz z ekranem logowania.
Lokalnie mogę się normalnie zalogować, problem w tym że nie wiem jak skonfigurować VNC, żeby pulpit wyglądał dokładnie tak jak po zalogowaniu przez graficzny menedżer logowania.
Przykładowo instalując xubuntu-desktop po dopisaniu startxfce4 do pliku xstartup w ogóle nie ma ikon a pulpit wygląda inaczej niż przy logowaniu przez interfejs graficzny, nie ma belek a zamiast strzałki jako kursor jest jakiś x.
Widać, że sesja nie jest prawidłowo uruchamiana.

Może o to koledze chodzi:

vino nie działa, po drugie nie skonfiguruje na serwerze vps bo nie ma dostępu graficznego tylko terminal.

xrdp też nie działa po drugie nie chcę z niego korzystać tylko z vnc a dostęp mam mieć jednocześnie kilku użytkowników,
użytkownik 1 ma mieć sesje lubuntu a drugi xubuntu.

Normalnie te sesje uruchamia menedżer logowania, wybieramy klikając przy nazwie użytkownika jeśli mamy zainstalowane kilka środowisk, ja chcę się dowiedzieć co wpisać w pliku xstartup aby to uruchomić.

To zainstaluj oryginalny server vnc dla X’ów - będzie dobrze.
sudo apt-get install x11vnc

x11vnc -xkb -noxrecord -noxfixes -noxdamage -display :0 -rfbauth ŚCIEŻKA_DO_PWD -bg -rfbport 5900 -o ŚCIEŻKA_DO_PLIKU_LOG

Jak wygenerować hasło do pliku to poszukaj sobie w internecie - jest opis.
Jak chcesz, aby po rozłączeniu sesja serwera się nie zakańczała to dodaj jeszcze parametr -forever

Do autostartu wraz ze środowiskiem wystarczy do .xinitrc dodać (katalog użytkownika)

Tu masz więcej na ten temat:
https://wiki.archlinux.org/index.php/X11vnc

Robiłem już taki pulpit dla bratanka niedawno wg tego poradnika.

To, że pulpit różni się od lokalnego, wynika z tego, że vncserver uruchamia sesję na innym ekranie. W przypadku vino, uruchamia sesję na tym samym co lokalnie.

Wydzielono 3 posty tworząc nowy wątek: VNC - jak skonfigurować?

Prawidłowy pulpit powinien wyglądać jak po lewej a efekt tego poradnika , jest po prawej.

Dałem już sobie spokój i nie dziwie się, że ludzie wolą Windows skoro tak prostą rzecz jak pulpit zdalny w Windows można zrobić kilkoma kliknięciami a w Linuksie, żeby cokolwiek zrobić trzeba się tyle nakombinować i jeszcze nie działa tak jak ma działać.
Niestety nie jest to system dla zwykłego Kowalskiego, w każdym bądź razie dzięki za chęć pomocy.

http://s6.ifotos.pl/img/aapng_qrhrexq.png

Coś robisz nie tak. Jak pisałem, u mnie działa.

W takim razie trzeba było instalować Ubuntu z GUI zamiast core. Windows też jest w wersji core.

A u mnie nie działa, kopiowanie i wklejenia nie jest trudne, więc na pewno się nie pomyliłem. Próbowałem już wszystkiego i dałem sobie spokój.

Żeby zainstalować gui wystarczy wydać proste polecenie apt install nazwa środowiska graficznego, problem w tym że nikt nie potrafi mi powiedzieć co wpisać w pliku xstartup żeby to środowisko prawidłowo wyświetliło się przez vnc.
Zamiast tego kierują do poradników, które nie działają i które nic nie tłumaczą a ja nie lubię bezmyślnie kopiować i wklejać.
Jak widać po lewej stronie środowisko instaluje się poprawnie bo widać to na konsoli kvm.

Odsyłamy Cię do poradników, bo po co mam po raz 1001 pisać to samo?

Ja używam akurat gnome shell i w xstartup wpisuję po prostu gnome-session &

Na zrzucie masz zdalny pulpit mojego komputera z Gentoo + Gnome Shell + vnc4server i zawrtość pliku xstartup.

Jak widzisz, nie trzeba Windowsa, aby mieć zdalny pulpit i działający system.

Na którymś etapie robisz błąd, sprawdzałeś logi? Dostajesz komunikaty błędów? Problemem jest właśnie bezmyślne kopiowanie i wklejanie. Jeśli nie rozumiesz opisów lub są za mało szczegółowe, to zamiast pisać Tobie 1002 poradnik, wklej polecenie, którego nie rozumiesz lub chcesz wiedzieć co dokładnie to polecenie robi to wyjaśnie Ci ja lub ktoś inny.

Dyskusje na forum w przypadku złożonych problemów nie polegają na pisaniu poradników na żądanie użytkownika, lecz na rozwiązaniu jego problemu. Jednak aby rozwiązać złożony problem, to współpraca musi być obustronna i użytkownik powinien wykazywać inicjatywę. Jeśli masz problem, to w Twojej gestii leży przedłożenie nam problemu, czynności jakie wykonałeś, poradniki z jakich korzystałeś i jeśli pojawiają się błędy, podać ich treść. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz, pytasz, prosisz o wytłumaczenie. Nie zrażaj się tym, że ktoś Cię odsyła do poradnika, bo o stawianiu VNC sporo osób pisało i pewnie jeszcze napisze.

1 polubienie

Nie rozumiem dlaczego raz dany poradnik działa a drugi raz nie, za każdym razem robię wszystko tak samo i dla jednego serwera działa a dla drugiego nie. Nie twierdze, że linux to zły system tylko, że nie jest zbyt przyjazny dla zwykłego użytkownika i trudno samemu wywnioskować dlaczego coś nie działa.

To w takim razie jakim poleceniem zainstalować gnome shell?

Być może trafiasz na przestarzałe poradniki. Wiem sam po różnych dokumentacjach, że nie zawsze są odświeżane na bieżąco i czasami sam siedzę przy serwerowych rzeczach kilka dni. Np. kiedyś męczyłem się z postfiksem, oficjalna dokumentacja, poradniki, nic nie działało jak opisywano, w końcu sam doszedłem do właściwej konfiguracji. Ostatnio z LDAPem męczyłem się miesiąc i też musiałem sam dojść do prawidłowej konfiguracji.

Jeśli coś działa na jednym systemie, a na innym nie, to albo popełniasz na jakimś etapie błąd, albo masz jednak różne systemy, np. jeden w innej wersji, niż drugi lub świeższy i coś się zmieniło.

Co do Gnome Shell, w Ubuntu pewnie jest pakiet wirtualny gnome, gnome-desktop lub gnome-shell. Sprawdź poleceniem apt search gnome.

zainstalowałem pakiet gnome-shell i wpisałem w xstartup gnome-session & i mam jedno wielkie szare tło.

Pokaż loga. Przy wydawaniu polecenie vncserver masz informację gdzie zapisany jest log. Jeśli na konsoli pojawiły się komunikaty, wklej je tutaj.`

Powinieneś mieć coś takiego przy każdym uruchomieniu serwera.

Starting applications specified in /home/roobal/.vnc/xstartup
Log file is /home/roobal/.vnc/wsict0103:2.log

Używasz gentoo to sobie poradzisz, a ja jestem zwykłym użytkownikiem potrzebuje tylko gui i i kilka serwerów.
Tylko w linuksie wszystko jet skomplikowane i sobie nie poradzę.
Spróbuje jeszcze ostatni raz z xfce na wersji 16.04

Widzisz, sam sobie utrudniasz życie. Nikt nie każe Ci być od razu linuksowym guru, ale jak chcesz pomocy, to podaj te logi.

CytatXvnc Free Edition 4.1.1 - built Feb 25 2015 23:02:21
Copyright © 2002-2005 RealVNC Ltd.
See http://www.realvnc.com for information on VNC.
Underlying X server release 40300000, The XFree86 Project, Inc

Sun Sep 24 00:37:43 2017
vncext: VNC extension running!
vncext: Listening for VNC connections on port 5901
vncext: created VNC server for screen 0
error opening security policy file /etc/X11/xserver/SecurityPolicy
Could not init font path element /usr/X11R6/lib/X11/fonts/Type1/, removing from list!
Could not init font path element /usr/X11R6/lib/X11/fonts/Speedo/, removing from list!
Could not init font path element /usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc/, removing from list!
Could not init font path element /usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi/, removing from list!
Could not init font path element /usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi/, removing from list!
Could not init font path element /usr/share/fonts/X11/Type1/, removing from list!
Could not init font path element /usr/share/fonts/X11/75dpi/, removing from list!
Could not init font path element /usr/share/fonts/X11/100dpi/, removing from list!

Sun Sep 24 00:37:51 2017
Connections: accepted: 0.0.0.0::51208

Sun Sep 24 00:37:52 2017
SConnection: Client needs protocol version 3.8
SConnection: Client requests security type VncAuth(2)

Sun Sep 24 00:37:54 2017
VNCSConnST: Server default pixel format depth 16 (16bpp) little-endian rgb565
VNCSConnST: Client pixel format depth 24 (32bpp) little-endian rgb888

Cytat

Pisałeś o vnc4server, a używasz RealVNC. W każdym razie wygląda na to, że brakuje Ci fontów i masz nie wszystko co dostarcza xserver.

Zobacz czy masz pakiet xorg-x11-fonts lub o podobnej nazwie. Reczna instalacja GUI rozni się od tego co masz out of box, głównie tym, że out of box masz zainstalowane wszystkie, nawet zbędne pakiety. Dlatego przy recznej instalacji powinieneś wiedzieć czego potrzebujesz, bo sam decydujesz co chcesz mieć.

GUI zawsze instalowałem w taki sposób w Debianie i Ubuntu.

apt-get install xorg xorg-server
apt-get install nazwa_srodowiska nazwa_login_managera

Już tyle razy reinstalowałem serwer, że próbowałem różnych wersji.