VNC w sieci z ruterem i neo

Witam

Potrzebuje postawić w pracy kilka serwerów VNC (wersja taką jaką polecicie: VNC/Ultra VNC/TightVNC).

Sieć w pracy oparta jest o 2 swith (co zasadniczo nie ma znaczenia chyba) i 1 ruterek który WAN ma opartego o Neostrade 1mbit. Jeśli chodzi o zaporę to są ustawione tylko windosowe zapory.

Ja będę się łączyć z kompa w domu.

Chce sobie po prostu ułatwić pracę.

Jeśli chodzi o dostęp do Rutera i komputerów (w trybie admina) to nie ma problemu, mam pełny dostęp.

Tylko jak to dobrze skonfigurować, żeby mi to działało :slight_smile:

Będę wdzięczny za pomoc.

Przyjmuje że masz tylko 1 adres publiczny (przypisany do Routera):

  1. Na routerze uruchamiasz usługę dyndns (wcześniej rejestrujesz domene na dyndns.org. Nie jest to niezbędne przy stałym adresie publicznym. Ale z tego co pamiętam to w Neostradzie TPSA adresy przydziela dynamiczne przez DHCPa. Dzięki temu gdy TPSA zmieni Ci adres publiczny (przyjmuje że nie jest on stały) nie będziesz musiał się o to martwić. Zawsze trafisz przez wybraną przez siebię nazwę DNS np.: dowolnanazwa.dyndns.org

  2. Na PC1 stawiasz usługe VNC na standardowym porcie np.: 5900 (nie pamiętam jaki jest standardowy port ale to nie istotne)

  3. Na PC2 stawiasz usługę VNC na innym porcie np.: 6900

  4. Na routerze ustawiasz fowardowanie portów. Różni producenci róznie to nazywają, Virtual Server ale generalnie chodzi o przekierowanie określonego portu na adres. Ustawiasz tak aby odwołanie do TCP 5900 trafiało do PC1 a TCP 6900 do PC2

To wszystko. Teraz gdy z domu w oknie połączenia klienta VNC dowolnanazwa.dyndns.org:5900 dostaniesz się do PC1, wpisując dowolnanazwa.dyndns.org:6900

Może brzmi to skomplikowanie, ale zapewniam Cię że konfiguracja nie potrwa dłużej niż góra 5 minut.

proste :slight_smile: dzięki tego mi było potrzeba.

Pozdrawiam