VoIP - jak działa, jak zaczać

Witajcie. Otóż ostatnio natknąłem się na temat telefonii VoIP.  Troszeczkę poczytałem i wydaje się to być ciekawe rozwiązanie, są w miarę tanie koszty rozmowy, brak abonamentu itp. Pytanie - jak to działa i co jest potrzebne? Czy wystarczy bramka VoIP i ja podłączamy do routera i do tej bramki telefon i to już działa - czy wymagana jest jakaś dodatkowa konfiguracja? Czy da się przenieść numer ten, który już ewentualnie się posiada? Jak w rzeczywistości wychodzą koszty rozmów - czasem nie zawsze może to oznaczać “tanio”. Może ktoś z Was korzysta i mógłby napisać parę słów. Będę wdzięczny.

Witam,

potrzeba: dostęp do internetu, router, bramka VoIP (lub telefon IP) i operatora tego telefonu (np. http://www.ipfon.pl/), który pobiera opłatę za świadczenie usługi.

Zazwyczaj można przenieść numer do nowego operatora lub wybrać sobie nowy numer telefonu.

Co do cen to już bardziej zależy od operatora. Ja mam akurat abonament, ale nie jest to reguła. Najczęściej rozmowy w tej samej sieci są darmowe, połaczenia za granicę też są przystępne cenowo.

Jakośc połączeń jest dobra tylko jak np. jest jakaś awaria dostępu do internetu to nie ma telefonu.

Korzystam z tej technologi u Orange, ale tylko dlatego ze Lepiej sie opłaca mieć Noestrade w pakiecie FuckPack

Sam telefon działa ok.

Co do kosztów to w Nju za 29zł masz no limit do wszystkich w PL i mobilne, abonament z 30 dniowym okresem wypowiedzenia w każdej chwili.

Chyba ze dzwonisz zza granice wtedy może to być opłacalne.

Nie no to wiadomo - brak internetu = brak telefonu. Ale to mały problem. Czyli reasumując połańczanie wygląda tak: router -> bramka VoIP -> telefon. I sobie konfiguruje bramkę i mogę swobodnie korzystać z telefonu. Ogólnie interesowałoby mnie coś na wzór doładowania (widziałem oferty, gdzie koszt rocznej ważności konta to coś około 50-100zł i to jest dodatkowo na “wykorzystanie”), więc cenowo jest dość przystępnie. A czy nie ma haczyka w cenach - bo tak ciężko mi wierzyć w te 5gr na stacjonarne i 11gr na komórkę.

Czasami zdarza się, że podawana jest najniższa cena i dotyczy ona tylko wybranych operatorów sieci telefonicznych. Np. do firmy X cena połączenia wynosi 5gr/min, ale do firmy Y cena ta wzrasta do 10 gr/min. To jednak zależy już od firmy, która świadczy usługę telefonu VoIP. Niektórzy operatorzy nie stosują takiego podziału i cena dla firmy X i Y jest jednakowa.