VPN obniża prędkość internetu?

Witam ! Tak jak w temacie ! Pobrałem program AVAST SECURE LINE używam 7 dniowej wersji próbnej i mam pytanie. Włączyłem go, dało mi IP na Portugalię, ale znacznie spadła prędkość mojego internetu…

Normalnie gdzie w speedteście miałem 160 mb /s teraz mam niecałe 20 mb/ s

Czy tak będzie cały czas ? Od czego to zależy ?

Tak bedzie przez 7 dni ( hihihi). No chyba ze wykupisz pelna wersje.
Mozesz recznie przestaiwic na kraj jaki tam chcesz, np. Niemncy, Holandia, itd.

Bardzo możliwe. Pamietaj, ze serwer VPN jest pośrednikiem między tobą, a hostem docelowym.

VPN wykorzystuje zewnętrzne serwery pośredniczące. Sprawdź poleceniem tracert drogę pakietu. Dla przykładu (ukryłem niektóre znaki ** ):

C:\Users\fademind>tracert dobreprogramy.pl

Tracing route to dobreprogramy.pl [194.0.171.163]
over a maximum of 30 hops:

  1     2 ms     2 ms     2 ms  **** [192.168.1.1]
  2    41 ms    41 ms    41 ms  poz-***1.tpnet.pl [80.**.18.**]
  3    42 ms    42 ms    41 ms  poz-**.tpnet.pl [80.**.18.**]
  4    46 ms    46 ms    47 ms  war-ar8.tpnet.pl [195.205.0.10]
  5    46 ms    47 ms    45 ms  80.50.106.106
  6    45 ms    47 ms    47 ms  nlb-redirects.xenium.pl [194.0.171.163]

Trace complete.

Jeżeli używasz VPN, to droga do serwera jest odpowiednio dłuższa i stąd spadki prędkości sieci i większe pingi. Coś za coś. IM bliżej znajduje się serwer VPN, tym prędkość i jakość połączenia jest lepsza. Jeżeli na przykład masz połączenie na poziomie 100 Mbit to koszt VPN to około 2 Mbit przy wybraniu serwera w Polsce. Im serwer znajduje się dalej od ciebie tym mniejszy koszt spadku prędkości i wzrost pingu.

Na marginesie : używam DNSów od https://1.1.1.1/ :wink: VPN nie jest potrzebny w Polsce, co innego za granicą, gdzie są ograniczenia terytorialne dla niektórych treści VOD. :wink:

Oczywiście, że jest potrzebny. Nie wyobrażam sobie podpięcia pod publiczne WiFi (lotnisko, knajpa, hotel) bez VPN.

A co do spadków prędkości: ten typ tak ma. Np. Proton, którego używam, reguluje prędkość w zależności od “poziomu uczestnictwa” - najtańsze konta mają najniższe transfery, najdroższe - najszybsze.

Dużo zależy od kraju, serwera pośredniego jaki jest wybrany.

VPN zawsze trochę spowolni internet, ale jeśli podłączysz się do porządnego, to nie powinno być źle.

Serwery pośredniczące mają tu mniejsze znaczenie, większe ma to, że ruch jest szyfrowany i szyfrowanie potrafi mocno ograniczyć pasmo. Dużo może zależeć nie tylko od Twojego komputera, ale routera. Jeśli to TP Link bieda, to 20Mb/s to max co wyciągniesz.