VPN obniża prędkość internetu?

(kojot090) #1

Witam ! Tak jak w temacie ! Pobrałem program AVAST SECURE LINE używam 7 dniowej wersji próbnej i mam pytanie. Włączyłem go, dało mi IP na Portugalię, ale znacznie spadła prędkość mojego internetu…

Normalnie gdzie w speedteście miałem 160 mb /s teraz mam niecałe 20 mb/ s

Czy tak będzie cały czas ? Od czego to zależy ?

(Rychu_z_Pragi) #2

Tak bedzie przez 7 dni ( hihihi). No chyba ze wykupisz pelna wersje.
Mozesz recznie przestaiwic na kraj jaki tam chcesz, np. Niemncy, Holandia, itd.

(MatX_) #3

Bardzo możliwe. Pamietaj, ze serwer VPN jest pośrednikiem między tobą, a hostem docelowym.

(FadeMind) #4

VPN wykorzystuje zewnętrzne serwery pośredniczące. Sprawdź poleceniem tracert drogę pakietu. Dla przykładu (ukryłem niektóre znaki ** ):

C:\Users\fademind>tracert dobreprogramy.pl

Tracing route to dobreprogramy.pl [194.0.171.163]
over a maximum of 30 hops:

1     2 ms     2 ms     2 ms  **** [192.168.1.1]
  2    41 ms    41 ms    41 ms  poz-***1.tpnet.pl [80.**.18.**]
  3    42 ms    42 ms    41 ms  poz-**.tpnet.pl [80.**.18.**]
  4    46 ms    46 ms    47 ms  war-ar8.tpnet.pl [195.205.0.10]
  5    46 ms    47 ms    45 ms  80.50.106.106
  6    45 ms    47 ms    47 ms  nlb-redirects.xenium.pl [194.0.171.163]

Trace complete.

Jeżeli używasz VPN, to droga do serwera jest odpowiednio dłuższa i stąd spadki prędkości sieci i większe pingi. Coś za coś. IM bliżej znajduje się serwer VPN, tym prędkość i jakość połączenia jest lepsza. Jeżeli na przykład masz połączenie na poziomie 100 Mbit to koszt VPN to około 2 Mbit przy wybraniu serwera w Polsce. Im serwer znajduje się dalej od ciebie tym mniejszy koszt spadku prędkości i wzrost pingu.

Na marginesie : używam DNSów od https://1.1.1.1/ :wink: VPN nie jest potrzebny w Polsce, co innego za granicą, gdzie są ograniczenia terytorialne dla niektórych treści VOD. :wink:

(gom1) #5

Oczywiście, że jest potrzebny. Nie wyobrażam sobie podpięcia pod publiczne WiFi (lotnisko, knajpa, hotel) bez VPN.

A co do spadków prędkości: ten typ tak ma. Np. Proton, którego używam, reguluje prędkość w zależności od “poziomu uczestnictwa” - najtańsze konta mają najniższe transfery, najdroższe - najszybsze.

(Christophorus) #6

Dużo zależy od kraju, serwera pośredniego jaki jest wybrany.

(wislarz85) #7

VPN zawsze trochę spowolni internet, ale jeśli podłączysz się do porządnego, to nie powinno być źle.

(roobal) #8

Serwery pośredniczące mają tu mniejsze znaczenie, większe ma to, że ruch jest szyfrowany i szyfrowanie potrafi mocno ograniczyć pasmo. Dużo może zależeć nie tylko od Twojego komputera, ale routera. Jeśli to TP Link bieda, to 20Mb/s to max co wyciągniesz.