Vpn + proxy

witam do tej pory korzystałem z vpn od protonmail. jest calkiem szybki i co najwazniejsze darmowy. ostatnio zaczalem sie zastanawiac nad wiekszym bezpieczenstwem w sieci i zauwazylem ze proxy dawniej czesto uzywane sa obecnie bardzo tanie. czy wykupujac proxy i uzywajac je razem z vpn zwieksze swoje bezpieczenstwo? jesli dobrze rozumiem to vpn startuje razem z systemem a proxy dopiero gdy odpale przegladarke czyli dostawca proxy nie bedzie znal mojego prawdziwego ip? nie jestem jednak przekonany do konca czy to tak wlasnie dziala i czy nie uzywajac proxy zamiast poprawic sobie bezpieczenstwo tylko je pogorsze bo ruch z proxy chyba nie jest szyfrowany jak w przypadku vpna?

Proxy odpada bo to tylko sie stosuje żeby ominąć jakiś limit typu że nie da sie wejść na stronę z jakiegoś zakresu ip country to wchodzisz na proxy tego kraju i przez te proxy strona działa a czasem też nie.Lepsze są VPN bo są szyfrowane i jakiś hakier nie podejrzy przeglądanych treści i danych formularzy i nie wykradnie haseł.Dobry VPN jest 3 godziny na testy a cena nie wielka.https://www.mullvad.net/ .Darmowe VPNy sobie daruj bo te vpny cie śledzą.Nikt za darmo nie daje dobrych usług,coś kosztem czegoś i w darmowych vpn to jest kosztem prywatności.Generalnie VPN sie stosuje jak sie nie ma zaufania do ISP lub w miejscach publicznych,lub do oglądania zablokowanych treści na ip innego kraju typu netflix kiedyś itp.

W telegraficznym skrócie ,VPN zmienia IP i zapewnia szyfrowane 128 bit połączenie pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem VPN , wraz z klientem VPN instalowana jest wirtualna karta sieciowa przez którą przechodzi cała komunikacja ,Twój adres IP i twoja aktywność w sieci jest zaszyfrowana.
Proxy zmienia IP ale nie zapewnia szyfrowanego połączenia ,plus jest taki że działa szybciej. Minusów jest więcej ,a twój dostawca internetu i tak wie co robisz :smile:
Jeszcze większą prywatność zapewnia sieć TOR ,sygnał nie tylko jest szyfrowany ale jest szyfrowany wielokrotnie , przechodzi przez kilka serwerów, węzłów , największym minusem sieci TOR są duże opóźnienia wynikającego z takiej a nie innej specyfiki działania.
Osobiście polecam VPN , najlepiej płatny , za płatnym przemawiają też szybsze transfery ,jeśli jakaś firma ma wariant darmowy i płatny do zawsze ten darmowy ma niższy priorytet na serwerach, a więc i większe opóźnienia . PING gigant innymi słowy.