VPS - jaki dostawca + kilka pytań

Witam!

 

Planuje zakup VPS u jakiegoś dostawcy, jednak naszło mnie kilka pytań:

 

  1. Poszukuję sprawdzonego dostawcy, ktoś może coś polecić?

  2. Czy przy zakupie VPS-a dostaje własny adres IP? 

  3. Czy na danym serwerze, mogę postawić wybrany przez siebie system?

  4. Czy do danego systemu będę miał dostęp z dowolnego miejsca i komputera na świecie?

  5. Czy np. przechowywanie tam sowich danych jest bezpieczne?

  6. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, może jednak lepiej zostać przy fizycznym, starym PC stojącym w domu? Chociaż nie mam za bardzo, gdzie go postawić.

 

Z góry dziękuje za pomoc!

 

Pozdrawiam!

  1. OVH.pl

  2. Tak

  3. Dostawca daje kilka systemów do wyboru

  4. Tak o ile jest dostęp do Internetu

  5. W  99.(9)% tak

  6. Nie, chyba, że masz redundantną ilość dysków twardych w macierzy.

  1. Możesz robić kopie zapasowe na dysku domowym, ale nie musisz mieć do tego osobnego kompa (no chyba, że chcesz robić automatyczne kopie zapasowe co noc).
  1. digitalocean.com (rejestracja z linku referencyjnego 10$ (2 miesiące) na start)

  2. Tak.

  3. Otrzymujesz kilka do wyboru oraz preinstalowane obrazy z np. Linux Apache MySQL PHP (LAMP). Można zamienić także Debiana w Archlinuxa.

  4. Tak.

  5. W 99.999%. Możesz utworzyć migawki, albo korzystać z cotygodniowych backupów. Pamiętaj, że ani najlepsze zabezpieczenia nie uchronią cię przed wadliwą aktualizacją (np. Linux 4.0.2 i problemy z RAIDem)

  6. Jak powyżej, możesz użyć osobny albo oddzielny komputer do przetrzymywania backupów najważniejszych plików.

 

VPSy OVH testowałem i używają one przestarzałe (2.6) jądro.

Jądro 2.6 jest do dziś wspierane. A co do kompilacji to rożnie bywa, często stosuje się stabilne jądra, sprawdzone na danej maszynie z określoną wirtualizacją. Serwer to nie desktop.

Jeśli nie potrzebujesz hiper mocnego serwera to może warto zainteresować się kimsufi? Plusy to niewątpliwie cena porównywalna do vps-ów, a to jednak zawsze dedykowany sprzęt, minusy to znowu traktowanie po macoszemu przez support - m.in. sam musisz zapewnić sobie robienie backupu (na szczęście ovh dostarcza miejsce).

Wszystko rozbija się o potrzeby i przeznaczenie serwera. Może wcale nie potrzebujesz VPS’a i okrojone kimsufi od OVH Ci wystarczy, albo nawet udział w chmurze np. digital ocean czy pokrewne.

“Udział w chmurze” na Digital Ocean to jest właśnie VPS.

“Okrojone” Kimsufi to dedykowany serwer, czyli własny kawałek metalu na wyłączność. Zasadniczo, usługa zdecydowanie lepsza niż VPS. Podstawowym problmem jest tutaj tylko jeden dysk (brak RAID-a) oraz słabsze procesory, szczególnie w tańszych opcjach.