"VPS" na vboxie - jak skonfigurować?

Witam serdecznie! Chciałem zacząć swoją zabawę z konfiguracją VPS’a lecz szkoda mi wydawać kasy na wykupienie takowego tylko dla testów. Chciałem sobie zainstalować go w virtual boxie i teraz pytanie do Was. Jaki system wybrać, a raczej który jest najpopularniejszy i w miarę łatwy do konfiguracji (oczywiście oparty na linuxie)?

Najpoważniejszym kandydatem jest “Debian” - system, który daje najwięcej możliwości przy łatwej konfiguracji (oczywiście język angielski to podstawa, aby cokolwiek zdziałać w tym zakresie).

Używam go na swoim serwerze VPS oraz Desktop’ie i szczerze polecam.

Tylko pytanie, czy chcesz zarządzać VPSem, czy systemem zainstalowanym na wirtualnej maszynie? Jeśli to pierwsze, no to Vbox jest tak łatwy w obsłudze, że tego tłumaczyć raczej nie trzeba. Chyba, że chcesz pisać jakieś skrypty, np. PHP do zarządzania Virtualboksem przez przeglądarkę? Jeśli to drugie, no to postaw Debiana, ewentualnie Ubuntu Server, zainstaluj serwer ssh, w systemie gospodarzu zainstaluj PuTTY lub inny program do zdalnego łączenia się, odpal serwer (do systemu nie musisz się logować), odpal PuTTY lub inny klient ssh, zaloguj się do serwera i działaj :slight_smile:

Pozdrawiam!

roobal , chciałem tylko przetestować co i jak zanim wykupię sobie takowy serwer na jakimś hostingu :slight_smile:

W takim razie polecamy Ci gorąco Debian’a…

http://www.debian.org/

XeonBloomfield , na razie instaluje ubuntu server, ktoś polecił mi także CentOS, czy to dobry wybór? :wink:

Ubuntu Server to dystrybucja serwerowa Ubuntu - które jest bazowane na Debian’ie.

Wybór jest więc mniej więcej zbliżony do Debian’a.

CentOS również ujdzie, lecz polecałbym Ci już bardziej Ubuntu Server niż CentOS.

XeonBloomfield , zainstalowałem ubuntu server 10.04 i wszystko ładnie skonfigurowałem według kilku instrukcji znalezionych na necie ,a na całość zainstalowałem ISPconfig 3 :slight_smile:

Życzę miłej nauki obsługi serwera opartego na Linux’ie (Debian’ie).

Ubuntu Server od Debian’a różni się tym, że ma więcej automatycznie tworzonych konfiguracji…

Cytat potwierdzający to co napisałem wyżej ze strony Ubuntu Server:

“Prawdopodobnie zredukowaliśmy czas jaki potrzeba na instalacje oraz konfiguracje serwera z tygodnia do około 10 minut.”

Mam jeszcze pytanie jak skonfigurować to, żeby podczepić pod tego VPSa domenę? Zainstalowałem na nim panel ISPConfig tylko nie bardzo wiem jak wszystko skonfigurować tam oraz jak udostępnić to wszystko światu oraz jak wgrywać pliki za pomocą FTP np. przez filezille.

Domenę kupujesz lub bierzesz darmową - najlepiej pod to wziąć adres z http://www.no-ip.com/ i ustawić na swoje IP.

To aby przykładowo serwer WWW czy FTP z twojego wirtualizowanego w VB systemu był dostępny z zewnątrz musisz ustawić w opcjach kart sieciowych wirtualnej maszyny…

XeonBloomfield , no ok, tylko jak teraz dodać pod całość domenę wykupioną w home.pl jak ustawić DNS’y w ISPConfig i gdzie wrzucić pliki?