VPS z zewn. IP - wspóldzielenie IP w sieci domowej bez VPN

Mam wykupiony VPS ze stalym adresem IP na Ubuntu. Chcę aby moje wszystkie urządzenia z sieci domowej mialy ten sam adres IP co serwer.

Czy to mozliwe?
Jak to zrobić krok po kroku?

Bez VPN się nie obejdzie, ale możesz (jesli masz odpowiedni router) skonfigurować VPN na routerze i VPS i cały ruch z poziomu routera puszczać przez VPN. Wtedy każde urządzenie w sieci będzie routowane przez VPN bez specjalnej konfiguracji.

Jaki masz router w domu?

Nie mam rutera na którym mogę skonfigurowac VPN, oddzielnej konfiguracji VPN na kazdym urzadzeniu nie chcę.

Nie moge stworzyc np. sieci bazujac na VPS, dodac serwer tam DHCP lub otworzyć jakiś port i odpowiednio skonfigurować moje urzadzenia?

Mam Ruter HUAWEI 5372.

Tylko dzięki VPN.

A nie można ustawić na ruterze bramy domyslnej na adres serwera, który obsłuży żądanie dostępu do Internetu?

Niestety nie jestem z orientowany. Osobiście używam Asusa z firmware openwrt, który wspiera połącznenia vpn. Poniżej lista kompatybilnych modeli:
https://wiki.openwrt.org/toh/start
Mozesz sprawdzić w sklepach internetowych albo na portalach aukcyjnych jakie są ceny.

Twój router jest bramą do internetu i przez niego idzie ruch na zewnątrz. Jeśli ustawisz bramę domyślną na inny adres to nic nie wyjdzie na zewnątrz sieci bo adres który ustawisz jako bramę będzie poza siecią wewnętrzną.

To co chcesz osiągnąć to w zasadzie definicja VPN (puszczanie ruchu przez zewnęt

W zasadzie dokładnie tak trzeba zrobić … tyle że po podłączeniu do niego za pomocą VPN.

Warto też wspomnieć, że tunelowanie całego ruchu (szczególnie jeśli będzie szyfrowany) znacząco pogorszy prędkość działania internetu. Ze względu na narzut protokołu VPN, gorsze trasowanie, unikanie serwerów cache i CDN operatora itd. Nie wspominając już o “pingach”.

Sam VPS również niewiele tutaj zmienia. Rozwiązanie byłoby dokładnie takie same gdybyś chciał się do internetu łączyć przechodząc przez komputer sąsiada. VPS to po prostu udostępniony “kawałek” komputera.

Zdaję sobie sprawę, że pogorszy się transfer. Można chyba przyjąć, że VPS to taki szczególny typ komputera sąsiada.

To jakieś LTE? Ten router chyba nawet nie ma gniazd sieciowych (ethernet)?

To ruter na kartę SIM, ma LTE. Ma WiFi oraz podłączenie na ładowarkę.

W tym wypadku nie jest to możliwe bez użycia dodatkowych urządzeń.

1 polubienie

Jak nie VPN, to może tunelowanie SSH? Co do routera, musiałbyś mieć router, który umożliwia zestawienie VPN, np. Mikrotik lub za routerem kolejny, który zestawiałby Ci połączenie VPN.

W innym przypadku pozostaje Ci zestawiać VPN na każdym z komputerów. Problem może pojawić się, gdy zestawisz połączenie na dwóch komputerach z tego samego IP, serwer może odrzucać jedną z sesji.

Spróbuj tunelowania SSH, nie jest to trudne.