VPU Recover zresetował alcelerator

Witam!

Zdarzyło mi się to pierwszy raz wczoraj, gdy grałem w Warcrafta 3. Gra się zawiesiła na parę chwil, w końcu się wyłączyła a pulpit (do którego mnie wywaliło) przybrał rozdzielczość 800x600 (oryginalnie mam 1280x1024). Dzisiaj ta sama sytuacja (przed chwilą), tyle, że tym razem gra się zminimalizowała (po chwili zawieszenia się - wymuszenie poprzez alt+tab) a ekran nie zmienił swojej rozdzielczości. Dokładny komunikat błędu brzmi : “VPU Recover zresetował akcelerator graficzny, ponieważ nie odpowiadał on na polecenia sterownika ekranowego” . Proszę o pomoc. Gdzieś przeczytałem, że może to być wina zasilacza. Wymieniałem go co prawda jakieś 2-3 miesiące temu, ale przyznaje się, że jest to “sprzęcior” za niecałe 50 zł :wink: . Podaje konfigurację PC :

Typ procesora AMD Sempron, 1600 MHz (8 x 200) 2800+

Nazwa płyty głównej Asus K8V-X SE

RAM 512 MB Kingston

Karta wideo Hightech Excalibur Radeon 9250 128 MB

Win XP Pro

Monitor Samsung SyncMaster 940Fn (Analog)

I tu się zastanawiam czemu tak jest. Widnieją dwie karty graficzne:

Karta wideo RADEON 9250 - Secondary (128 MB)

Karta wideo RADEON 9250 (128 MB)

Nie mam dwóch kart graficznych - zapewniam :wink:

Dzięki z góry i pozdrawiam.

Gdzieś czytałem, że karta ATi widoczna jest w menadżerze urządzeń dwa razy gdy ma dodatkowo wyjście TV lub DVI (dlatego właśnie jedna opatrzona jest słowem secondary).

Co do VPU Recover, to :szukaj:

Chociażby temat:

Ati błąd programu VPU Recover

Idiotyczne zachowania komputera… wyłączanie monitora

Problem był poruszany na forum wielokrotnie, spróbuj zmiany sterowników, wyłącz generowanie raportów przez VPU Recover (może dzięki temu po restarcie GPU zamiast wywalać Cię na pulpit i pokazywać raport, komputer będzie powracał do gry). Przyczyną może być też nadmierna temperatura GPU, sprawdź ją w ustawieniach Catalyst Control Center. Niestety problem “gdy GPU przestaje odpowiadać” jest słabą stroną kart ATi, w kartach nVidii nigdy z czymś podobnym się nie spotkałem - daje to wiele do myślenia i drugiej karty na chipsecie ATi już chyba nie kupię. Co prawda problem rozwiązałem instalując nowsze sterowniki do mojego Radeona 9600 XT (aktualnie używam wersji 6.12) ale możliwe, że przyczyniła się do tego także zmiana zasilacza na firmowy. Jeśli masz możliwość pożyczenia jakiegoś lepszego zasilacza to też warto sprawdzić czy na nim też występują te problemy.

ATi swojego czasu rozwiązywało problem VPU Recover wydając nowsze sterowniki. Dla twojej karty ostatnią wydaną wersją sterowników jest wersja 6.11 - w linku znajdują się sterowniki pod Windows XP.

Pozdrawiam.

Dzięki za pomoc bardzo. Czy w tym linku mam ściągnąć i zainstalować Catalyst Software Suite ? Nie rozumiem tylko jednego - Warcraft to dość stara gra, do tej pory nie było problemów tego typu ( w nowszych grach ) a tu nagle muszę zmieniać sterowniki :wink:

Pozdrawiam.

Kolego ja miałem taki sam problem nie czytając całości posta,tylko po temacie mogę powiedzieć:

Miałem kartę z chipsetem SIS i karta 9600 XT nie jest kontabilna wymienili mi na 6800XT GEforca i jest ok :lol:

Osobiście, dla kart graficznych ATI Radeon 9200, 9250, 9550 i 9600 polecam ATI CATALYST 5.8.

Przed instalacją powyższego sterownika należy najpierw odinstalować obecny (START -> Panel sterowania -> Dodaj/Usuń programy -> ATI DISPLAY DRIVER, bądź OMEGA DRIVER /usuń/).

Po instalacji powyższego sterownika i ponownym uruchomieniu komputera należy zainstalować najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).